Twój cel.doc

(23 KB) Pobierz
Twój cel

Twój cel

Każdy z nas chciałby, by jego życie było sensowne, wartościowe, cenne. Chcielibyśmy zapisać się na kartach historii, w ludzkich umysłach i sercach. Chyba nikt nie marzy o sytuacji, gdy krąg bliskich westchnie: "nareszcie odszedł! marnie żył i marnie skończył". Jak więc żyć? Możesz żyć z dnia na dzień i patrzeć, jak dni przeciekają ci przez palce. To, co uda ci się osiągnąć, co wypełni twe życie, może być tylko dziełem przypadku. Ale może też być inaczej. Możesz w dużym stopniu wpływać na przebieg swego życia i nadawać mu określony sens. Przebieg życia uwarunkowany jest przez wiele czynników. Niektóre z nich są zupełnie od ciebie niezależne, na inne możesz mieć pewien wpływ, na przykład na wybór zawodu, wykształcenie, miejsce pracy, stan zdrowia i te najważniejsze - stosunki panujące w twojej rodzinie, wybór twego życiowego partnera - męża czy żony, sposób gospodarowania czasem, własnymi talentami, sposób w jaki odnosisz się do innych, wartości jakie cenisz w życiu.

Tymczasem wiele osób żyje w sposób, który można by nazwać "dryfowaniem". Są unoszeni prądem przypadków i upływu czasu. Idą do szkoły, bo domagają się tego dorośli i inni też do szkoły chodzą. Idą do pracy, bo trzeba jakoś zarobić na życie. Pobierają się, bo nie chcą zostać samotni, a poza tym jest to zwykła kolej rzeczy. Wracając myślą do przeszłości i oceniając minione lata, często mają poczucie zawodu, niespełnienia i marzą, by można było wszystko zacząć od początku. (...)

Aby sensownie przeżyć życie i wypełnić je znaczącą treścią, dobrze jest wiedzieć, dokąd się zmierza. Dobrze jest znać swój cel. Mówi się czasem: "jeśli celujesz w nic, na pewno trafisz". Czy jednak to cię zadowoli?

Ludźmi sukcesu w sensie zadowolenia i satysfakcji z życia są na ogół tacy, którzy powiedzieli sobie jasno, co jest dla nich w życiu ważne i koncentrowali swe siły na tym, co służyło ich celowi. Oczywiście powinniśmy być też przygotowani na niespodzianki, jakie niesie ze sobą życie. Może zawieść nas zdrowie, może zmienić się sytuacja zewnętrzna - zdarzają się przecież różne kataklizmy dziejowe, pojawiają się nieprzewidziane wydarzenia burzące ustalony porządek dotychczasowego życia. Co wtedy? Czy poddać się, popaść w apatię, zrezygnować ze wszystkiego, co do tej pory zrobiliśmy? W przypadku wielu osób tak się niestety dzieje. Można jednak na tego typu sytuacje spojrzeć z innej perspektywy - jako na próbę charakteru, zaradności, inteligencji - trudne, ale możliwe do wykonania. Życie nie traci wówczas swego sensu. Czasem trzeba zmienić cel, czasem można dalej realizować te same cele, zmieniając jedynie metody. Zawsze może być to wspaniała przygoda życiowa.

Magdalena i Wiesław Grabowscy

(z książki "Zanim wybierzesz", Warszawa 1998)

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin