pociąg krasnoludków - zajęcia matematyczne.doc

(38 KB) Pobierz

 

Konspekt zajęcia z zakresu pojęć matematycznych „Pociąg krasnoludków”

Temat zajęcia:                            „Pociąg krasnoludków.

Cele:

         - utrwalenie liczebników głównych i porządkowych w zakresie 3

         - kształtowanie pojęć i umiejętności w zakresie logicznego myślenia

- ćwiczenie sprawności manualnych i grafomotorycznych (dokończ rysować tory, wytnij wcześniej pokolorowane krasnoludki i umieść je w odpowiednich wagonikach)

- utrwalenie podstawowych kolorów

Cele szczegółowe

Dziecko:

-          potrafi prawidłowo przyporządkować,

-          rozpoznaje cyfry 1,2,3

-          posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi,

-          myśli logicznie,

-          rozumie polecenia nauczycielki,

-          rozwija sprawność manualną

-          rozpoznaje i nazywa kolory: żółty, niebieski, czerwony, zielony

Formy pracy:

-          zajęcia zorganizowane z całą grupą,

-          zabawa ruchowa „Trzy pociągi”

-          zajęcia indywidualne.

Metody:

-          czynne: zadania stawiane dzieciom,

-          percepcyjne: obserwacja i pokaz,

-          słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje żywego słowa (wiersz)

 

Pomoce:              ilustracja przedstawiająca las z pociągiem krasnoludków, pomoce dla każdego dziecka – wzór 1 i 2, szarfy – niebieska, żółta, zielona, krążki w tych samych kolorach co szarfy

 

Literatura:              wiersz Pociąg krasnoludków – Krystyna Marciniak (mkpina)

 

 

Pociąg krasnoludków

Na małej stacji, ukrytej w lesie -

Stanął pociąg, co krasnoludki wiezie. -

Za lokomotywa stoją wagony; -

Jeden niebieski, drugi żółty a trzeci zielony. -

Wybiegły z niego trzy krasnoludki, -

Co miały różne kubraczki i butki. -

Każdy krasnoludek nazwał się inaczej, -

Zaraz ich tutaj poznacie. -

Pierwszy - Modraczek -  w kubraczku modrym jak bławatki, -

Biegał po lesie i zrywał kwiatki. -

Drugi –Żółcik -  żółciutki jak słoneczko, -

Przyglądał się na listku biedroneczkom.  -

Trzeci – Zielonka – w zielonym kubraczku, -

Schował się wśród zielonych krzaczków. -

Uuuuu! – zagwizdała lokomotywa, -

Krasnoludki do siebie wzywa! -

Lecz one rozbiegły się po lesie, -

Czy wrócić im do pociągu pomożecie? -

 

Przebieg zajęcia:

1. Rozmowa wstępna nawiązująca do wycieczki na dworzec kolejowy. 

2. Odsłonięcie tablicy z ilustracją przedstawiającą las – omówienie ilustracji z dziećmi.

3. Na tablicy:

-          przeliczanie wagoników stojących za lokomotywą

-          umieszczenie prawidłowych cyfr 1,2,3 wybranych spośród innych

-          posługiwanie się liczebnikami porządkowymi – jakiego koloru jest wagonik pierwszy, itp.

 

4. Recytacja wiersza własnego autorstwa  „Pociąg krasnoludków”

- podczas recytacji odczepianie krasnoludków i przyczepianie ich w odpowiednie miejsca na ilustracji (Modraczek do ilustracji kwiatów, Żółcik obok biedronek na liściu. Zielonka – pomiędzy krzaczki) 

5. Rozmowa na temat treści wiersza:

- ile było krasnoludków w pociągu?

- jak nazywał się pierwszy krasnoludek?

- dokąd on pobiegł? Co teraz robi?

- jak nazywał się drugi krasnoludek?

- komu przypatrywał się Żólcik?

- jak nazywał się trzeci krasnoludek?

- kto powie gdzie on się schował?

- ile jest wagoników?

- czego jest więcej: wagoników czy krasnoludków?  (tyle samo)

6. Zabawa ruchowa „Trzy pociągi” – nauczycielka wyznacza trzy lokomotywy i proponuje aby dzieci ustawiły się za dowolna lokomotywą.(dzieci lokomotywy dostają szarfy różnych kolorów). Dzieci ustawione za niebieską lokomotywa to pociąg ekspresowy, za zieloną – towarowy, za żółtą – osobowy. Pociągi  mogą jechać tylko wtedy, kiedy nauczycielka pokaże krążek odpowiedniego koloru. Najszybciej porusza się pociąg ekspresowy, potem osobowy a najwolniej towarowy.  

7. Przy tablicy:

-          Pomóżmy krasnoludkom wrócić do pociągu. W którym wagoniku będzie jechał Żółcik? W którym wagoniku będzie jechał Modraczek? Do którego wagonika wsiądzie Zielonka?

8. Objaśnienie zadania do wykonania przy stoliku – ( pomoce – wzór 1 i 2).

9. Działalność indywidualna przy stolikach

·         instruktaż nauczyciela co do wykonania zadania:

-  zaznaczenie kolorów wagoników w górnym lewym rogu (pierwszy na niebiesko, drugi na żółto, trzeci zielony) oraz koła na kolor czerwony

-          kolorowanie pociągu wg instrukcji

-          naklejanie wyciętych i wcześniej pokolorowanych krasnoludków do odpowiedniego wagonika

-          rysowanie kresek pionowych od linijki do linijki – tory

a)     sprawdzenie zadania i ocena umiejętności dzieci,

b)     zakończenie zajęcia – prace porządkowe.

10. Wywieszenie prac na gazetce dla rodziców.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin