Warsztat psychologiczny - Integracja z nową grupą społeczną.doc

(28 KB) Pobierz
Warsztat psychologiczny

Warsztat psychologiczny

,,Integracja z nową grupą społeczną”

 

Cel warsztatu- ułatwienie uczniom integracji w nowym środowisku społecznym, zapoznanie uczniów ze sobą nawzajem. Uczniowie poznają nawzajem swoje zainteresowania, cele i pasje. Nawiązywanie przyjaźni.

 

Odbiorca- klasy I Gimnazjum (warsztat przeznaczony na obóz integracyjny)

 

Czas trwania- około 90 minut

 

Przebieg:

1.      Przedstawienie uczniom celu zajęć oraz sposobu w jakim będą się odbywać. Zapoznanie uczniów z charakterem zajęć warsztatowych. (5minut)

 

2.      Koło zapoznawcze- Dzieci siadają w kole na ziemi. Każdy uczeń, po kolei, przedstawia się i powtarza imiona kolegów którzy byli przed nim. Dodatkowo każdy dodaje 2 cechy, które sprawiają, że jest on podobny do innych i 2 cechy dla niego indywidualne, które wyróżniają go od innych ludzi. Na końcu robi to prowadzący warsztaty. (około 10-15minut)

 

3.      Przyjaźń a nienawiść- Dzielimy grupę na dwie drużyny. Pierwsza ma za zadanie przedstawić w dowolnej formie cechy prawdziwego przyjaciela( wypisać cechy, narysować) Grupa druga ma zadanie przeciwstawne- wymienić w dowolnej formie cechy wroga, nieprzyjaciela. Następnie każda drużyna proszona jest o przedstawienie swojej pracy. Prowadzący warsztaty zadaje pytania np. Czy przyjacielowi się wszystko wybacza? Co jest ważniejsze przyjaźń czy miłość? (około 20minut)

 

 

 

 

4.      ,,Koło niewidomego- Dzieci siedzą w kręgu na podłodze. Jedna osoba staje w środku z zawiązanymi oczami i z gazetą w ręku. Jej zadaniem jest rozłożyć gazetę przed dowolną osobą, usiąść i spytać się : ,,przed kim siedzę?” osoba odpowiada ,,kwa kwa”. Uczeń siedzący na gazecie musi odgadnąć imię osoby z naprzeciwka. ( około 10minut)

 

5.      ,,Zwierzęce gadanie- Dzieci losują karteczki z nazwami zwierząt (każde zwierzę jest napisane na dwóch karteczkach). Zadaniem każdego jest wcielić się w wylosowaną postać. Nie wolno porozumiewać się inaczej niż tylko w sposób wylosowanego zwierzaka. Zadaniem dzieci jest odnalezienie swojej pary.

      (około 10 minut)

 

6.      ,,Punkt oparcia”- Uczniowie stają w parach. Ich zadaniem jest utworzenie takiej figury, aby dotykać ziemi tyloma punktami ile wypowiada prowadzący. Punkty oparcia liczą się wspólnie dla pary. (około 10minut)

 

7.      ,,Krąg zainteresowań”- wszyscy stają i tworzą krąg. Każdy po kolei mówi czym się interesuje, co lubi, w czym jest dobry. Osoby, które zgadzają się z wypowiedzianym stwierdzeniem robią krok do przodu. Zabawa pozwala dostrzec osoby o podobnych do nas zainteresowaniach, upodobaniach. (około 10minut)

 

8.      ,, Podarek”- Siedzimy w kole. Każda osoba wymyśla najbardziej abstrakcyjny i czarodziejski prezent i podarowuje go osobie siedzącej po swojej lewej stronie. Kiedy już wszyscy mają swoje prezenty(nie mówią ich na razie na głos) każdy uczestnik zabawy mówi osobie po swojej prawej stronie co ma zrobić z otrzymanym wcześniej prezentem. Na koniec wszyscy głośno, po kolei mówią co im wyszło podczas zabawy. (około 10minut)

 

9.      Ankieta psychologa (około 10 minut)

 

 

Przygotowała- Joanna Koralewska, psycholog

 

 

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin