8. Chłodnice.docx

(32 KB) Pobierz

Chłodzenie czyli o Chłodnicach więcej

Chłodzenie podczas destylacji


     Wiadomo że podstawą dobrego skraplania jest dobrze skonstruowana chłodnica. Jej konstrukcja musi być tak zaprojektowana aby pary alkoholu skraplały się szybko i do tego w 100%, jeżeli nie schłodzimy ich odpowiednio to z rurki zamiast wódki poleci nam wysokooktanowa para wodno-alkoholowa. Bimber może kapać ciepły ale należy z tym uważać bo im cieplejszy tym bardziej alkohol odlatuje z niego do atmosfery, można tak stracić naprawdę kilka procent.
    Po pierwsze aby chłodnica dobrze działała musi mieć dostatecznie długą spiralę. Lepiej żeby przebieg waszej spirali wyglądał tak:

chłodzenie podczas destylacji bimbru     a nie tak :      http://1.1.1.1/bmi/www.alkohole-domowe.com/grafa/spirala2.gif     a na pewno nie tak :      http://1.1.1.2/bmi/www.alkohole-domowe.com/grafa/spirala3.gif

Jak dobrze skręcić spiralę:
    Całą miedzianą rurkę napełniamy drobnym piaskiem bez kamyczków i zabijamy oba końce drewnianymi kołkami. Tak przygotowana rura nie załamie się podczas zginania. Następnie bierzemy rurę o średnicy od 10 do 15 cm i nawijamy na nią naszą przyszłą spiralę. Ta rura może być większa byle by tylko spirala weszła do pojemnika w którym ma być umiejscowiona. Po wygięciu wysypujemy cały piach z rury i piękna spirala jest gotowa do montowania.

    Jeżeli kupiliście szklaną wężownicę to oprócz montażu, nie musicie się o nic martwić. Należy pamiętać o tym że szklanej spirali nie wolno montować na sztywno w jakimś pojemniku, trzeba zrobić to za pomocą wężyków gumowych. Schemat takiej spirali wygląda mniej więcej tak:

spirala szklana do destylacji bimbru



     Spirala nie może być za krótka bo para nie zdąży się skraplać, należy pamiętać także o tym aby zachować spadzistość spirali czyli żeby wódka miała zawsze z górki, bo będzie nam zalegać w spirali. Jeśli tak się zdarzy to nic się nie stanie kapać będzie na pewno tylko może to powodować jakieś nie przewidziane problemy np. parskać lecieć nieregularnie itd.


    Aby oszczędzić wam problemu z prawidłowym chłodzeniem, przedstawiam kilka moich sprawdzonych projektów i pomysłów, dobrze działających chłodnic.

Model - 1
Urządzenie składa się z dwóch pojemników, w jednym jest szklana spirala, pompka pcha przez nią wodę, która odbiera ciepło. Woda cyrkulując między dwoma pojemnikami zdąży w zupełności się wychłodzić.


http://1.1.1.4/bmi/www.alkohole-domowe.com/grafa/chlodnica5.gif

Model - 2
Ten model wykorzystuje tą samą zasadę wymiany ciepła co powyższy lecz w tym przypadku zastosowana jest spirala miedziana.


http://1.1.1.3/bmi/www.alkohole-domowe.com/grafa/chlodnica4.gif

Model Windswater
Ten model wykorzystuje powietrze do chłodzenia wody w pojemniku. Dobrze zamontowany "brzęczyk akwariowy" wystarczy do chłodzenia w zupełności. Należy tylko pamiętać o tym aby zamontować go powyżej poziomu wody bo zaleje się i przepali.


http://1.1.1.2/bmi/www.alkohole-domowe.com/grafa/chlodnica3.gif

Model Exclusive
Jak widać projekt dość złożony. Mała pompka wywołuje obieg wody, która idąc przez chłodnicę z wiatrakiem chłodzi się dostatecznie dobrze. Niema problemu ze zmienianiem ręcznym wody, można wstawić pędzenie i iść na drzemkę a lodowaty bimberek sam poleci. Jest to chłodnica o obiegu zamkniętym.


http://1.1.1.1/bmi/www.alkohole-domowe.com/grafa/chlodnica2.gif


Model Mój
Jest to patent którego ja używam, jest bardzo wygodny, skuteczny i łatwo go zrobić. Jest to 20 litrowa kana po mleku, można jej używać jako nagrzewnicy ale lepiej sprawuje się jako chłodnica. Na jej ścianie pionowej wiercimy dwa otwory i montujemy trzy-metrową miedzianą spiralę. W delku także wiercimy dwa otwory i montujemy tam dwie rurki: krótką i długą. Długa sięga prawie do dna i nią będzie puszczana powoli woda z kranu. Druga rurka jest krótka, nią gorąca woda będzie wylewała się z chłodnicy. W deklu fabrycznie jest umieszczona uszczelka, dzięki niej gdy zamkniemy kanę ciśnienie wody samo wypchnie jej nadmiar przez krótszą rurkę. Polecam ten model.


http://1.1.1.5/bmi/www.alkohole-domowe.com/grafa/chlodnica6.gif


Model Przelewowy
Jest to prototyp, na razie istniej tylko w wyobraĄni bo nie wiem czy ktoś go wykorzysta. Zastosowane jest tu urządzenie które można wyrwać z każdej domowej spłuczki w kiblu. Patent ten ma za zadanie dolewać wody z kranu kiedy jej już nie ma i zamykać jej dopływ kiedy już jest. To urządzonko można kupić w sklepie art. łazienkowych bez problemu za parę zł. W kanie montujemy ten wynalazek i podłączamy mu wodę z kranu a na wysokości kany gdzie zaczyna się spirala lub trochę wyżej, wstawimy mały kranik który będzie regulował odpływ gorącej wody z chłodnicy. Kranik musi być ponad spiralą żeby wylewał tylko gorącą wodę. Podczas pędzenia ustawiamy kranik tak aby woda leciała ciurkiem, kiedy już wyleci jej dość, nasz automat doleje zimnej wody z kranu i mamy chłodzenie.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin