adamski2.doc

(74 KB) Pobierz
1

1.Co to jest rynek

Rynek jest przestrzenią działalności gospodarczej, w której dokonuje się regulowany przez mechanizm cenowy w warunkach wolnej konkurencji proces wymiany między uczestnikami rynku, w sposób decydujący o wielkości i strukturze produkcji, sposobie wytwarzania oraz przeznaczenia powstałych dóbr.

2.Co to są agencje

Agencje są podmiotem realizującym zadania administracji prawa gospodarczego, co należy uznać za tzw. pośrednią administrację gospodarczą. Mamy do czynienia z taką sytuacją wtedy, kiedy zadania publiczne nie są realizowane przez własne urzędy (organy państwowe) lecz przez inne podmioty prawa.

Organami agencji są:

- Prezes Agencji

- Rada Nadzorcza.

Prezes jest organem wykonawczym powoływanym i odwoływanym przez Prezesa RM na wniosek właściwego ministra. Zadaniem Prezesa jest reprezentowanie agencji na zewnątrz jako organu wykonawczego.

Rada  Nadzorcza nadzoruje na bieżąco pracę agencji.

3.Co to jest samorząd gospodarczy i jaka jest jego rola 

Samorząd gospodarczy w europejskich porządkach prawnych należy do podmiotów wykonujących zadania administracji gospodarczej, co jest przejawem decentralizacji zadań państwa dot. życia gospodarczego. Działalność samorządu polega na wykonywaniu czynności administracji publicznej przez organizacje obdarowane osobowością prawną, działające we własnym imieniu z mocy prawa.

4.Co to są zakazy i nakazy

Nakazy i zakazy są instrumentami dot. ingerencji restrykcyjnej wobec podmiotów gospodarujących ze strony organów władzy publicznej. Stanowią one formę bezpośredniego sterowania postępowaniem przedsiębiorców. Znaczącą grupę nakazów i zakazów stanowią nakazy i zakazy określonego zachowania się podmiotów gospodarowania, które wynikają bezpośrednio z norm prawa powszechnie obowiązującego.

Kategorie nakazów odróżnia się od innych środków oddziaływania państwa na życie gospodarcze poprzez sprzężenie z nimi przymusu zabezpieczającego ich realizację w postaci sankcji administracyjnych.

Wśród sankcji wyróżniamy:

- sankcje egzekucyjne np. grzywna mająca przymusić dany podmiot do wykonania określonego obowiązku za naruszenie nakazu i zakazu, wynikające wprost z przepisów prawnych oraz kary pieniężne stosowane wobec przedsiębiorców, którzy nie wypełnili określonych obowiązków ustawowych bądź decyzji organów administracji.

- kary pieniężne spełniają funkcję prewencyjno-represyjną.

5.Co to jest koncesja

Koncesja stanowi sterowany przez ustawodawcę środek reglamentacji gospodarczej mający na celu uzasadniony ważnym interesem publicznym ograniczenie swobody działalności podmiotu gospodarującego (przedsiębiorcy). Koncesje ukształtowały się jako powierzenie osobie prawa prywatnego działalności zastrzeżonej dla państwa. Stanowi wyraz decentralizacji uprawnień z zakresu administracji publicznej.

6.Co to jest zezwolenie

Zezwolenie stanowi środek reglamentacji działalności gospodarczej tj. indywidualnej i władczej ingerencji w sferę gospodarczą. Określenie przesłanek udzielenia bądź odmowy udzielenia zezwolenia określa jego przynależność do tzw. związanych aktów administracyjnych.

Oznacza to, iż właściwy organ jest zobowiązany do wydania zezwolenia jeśli zostały spełnione ustawowe przesłanki bądź nie występują ustawowe przeciwwskazania jego wydania.

7.Co to jest licencja

Licencję stanowią środki prawnego oddziaływania organów państwa na gospodarkę. Stosowanie licencji jako środka prawnego realizacji reglamentacyjnych kompetencji właściwych organów administracji gospodarczej znajduje podstawy prawne w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, która przewiduje wymóg uzyskania licencji jako warunek wykonywania w sposób legalny działalności gospodarczej (transport kolejowy i transport drogowy, art. 75 ust. 3 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

8.Co to jest prawo pomocy publicznej

W systematyce prawa gospodarczego publicznego prawo pomocy publicznej, określane także jako prawo o przeciwdziałaniu antykonkurencyjnej pomocy państwa, stanowi fragment prawa konkurencji. Zadaniem tych norm jest przeciwdziałanie zakłócaniu konkurencji jako następstwo podejmowanych przez państwa członkowskie UE działań wspierających przedsiębiorstwa, skutkujących naruszeniem zasady równości uczestników handlu wewnątrzwspólnotowego i rynku wewnętrznego.

9.Co nazywamy przedsiębiorstwem państwowym

Podstawą prawną przedsiębiorstwa państwowego tworzą ustawy z 25.09.1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstw państwowych, uzupełniane o przepisy wielu innych ustaw, określone zasady działalności przedsiębiorstw oraz wskazanie możliwości ich przekształceń.

Definicja przedsiębiorstwa państwowego jest zawarta w art. 1 ustawy, która mówi, że przedsiębiorstwo państwowe jest samodzielną, samorządną i samofinansującą się jednostką gospodarczą, posiadającą osobowość prawną.

Organami przedsiębiorstwa są:

- zebranie załogi (delegatów)

- rada pracownicza

- dyrektor przedsiębiorstwa

Dyrektor reprezentuje przedsiębiorstwo na zewnątrz, działa w ramach ustawowych kompetencji. Podobnie rada pracownicza – jej kompetencje także określa ustawa.

10.Co realizują organy administracji nie zespolonej

Terenowe organy administracji nie zespolonej realizują zadania administracji gospodarczej w odniesieniu do funkcji policji gospodarczej.

Do tych organów należą:

- Państwowy, Wojewódzki, Powiatowy, Graniczny Inspektor Sanitarny

- Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego

11.Co nazywamy administracją gospodarczą

Administracja państwa jest administracją gospodarczą wówczas i w takim zakresie w jakim realizuje zadania państwowej ingerencji w sferę gospodarki. Podstawowym rodzajem administracji państwowej jest administracja rządowa. Podstawy konstytucyjno– prawne administracji rządowej są ograniczone przede wszystkim do pozycji prawnej rządu i poszczególnych ministrów. Normy konstytucyjne bardzo ogólnie statuują administrację rządową, nie określając jej zadań wobec gospodarki. Organami rządowej administracji gospodarczej są ministrowie kierujący działaniami administracji rządowej lub wypełniający działania wyznaczone przez Prezesa RM. Zakres działania ministra kierującego działem administracji rządowej określają  ustawy (art. 149 Konstytucji RP).

12.Co zaliczamy do wolności rynku wewnętrznego

Do podstawowych elementów konstytuujących rynek wewnętrzny należą: wolność przepływu towarów i usług, kapitału i płatności, osób. Są to podstawowe wolności europejskiej konstytucji gospodarczej, które stosuje się bezpośrednio, co oznacza, że wiążą nie tylko państwa członkowskie lecz także obywateli UE. Zasadę rynku wewnętrznego kształtują: wolność rynku wewnętrznego tworzące ramy porządku gospodarczego opartego na zasadzie wolnej konkurencji dla optymalnej alokacji środków najwyższego zysku.

Pojęcie rynku wewnętrznego tworzą: Unia Celna i Gospodarcza, liberalizacja obrotów gosp., swobodny przepływ towarów, usług, osób i kapitału na jednolitych warunkach z uwzgl. zasady niedyskryminacji m.in. w celu podniesienia spójności rynku krajowego.

13.Co nazywamy wolnością gospodarczą

Zgodnie z art. 20 Konstytucji RP deklarującym społeczną gospodarkę rynkową, gdzie podstawą jest określona wolność gospodarcza i prawo własności prywatnej. W systemach prawnych gospodarki rynkowej wiodącą zasadą porządku prawnego w sferze gospodarczej jest wolność gospodarcza. Z zasady tej wynika wyraźna i jednoznaczna dyrektywa, że działalność gospodarcza należy do inicjatywy osób fizycznych, osób prawa prywatnego, posiadających wolną od ingerencji państwa swobodę podejmowania decyzji dla procesu gospodarowania. Społeczna gospodarka rynkowa oparta jest na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych.

 

 

14.Co rozumiemy pod pojęciem zasady społecznej gospodarki rynkowej

Podstawową konstytucyjną zasadą prawa gospodarczego publicznego wyznaczającą prawne ramy oddziaływania państwa na gospodarkę jest zasada społecznej gospodarki rynkowej. Zgodnie z art.20 Konstytucji RP społeczna gospodarka rynkowa oparta jest na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych i stanowi podstawę ustroju gospodarczego RP. Oznacza to włączenie społecznej gospodarki rynkowej do kręgu wartości konstytucyjnych objętych umową społeczną jako ustrojowego celu RP czyli jako państwa konstytucyjnego. Ta decyzja oznacza, że Konstytucja RP stoi na straży porządku gospodarczego. Są nimi związane organy władzy publicznej jak parlament, rząd oraz inni uczestnicy życia gospodarczego w Polsce.

15.Co rozumiemy pod pojęciem zasady państwa sprawiedliwości społecznej

Zadania współczesnego państwa wobec społeczeństwa są szersze niż te, które wynikają z klauzuli państwa prawnego. Daje temu wyraz art. 2 Konstytucji RP, który mówi, że „RP jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej”. Sprawiedliwość społeczna jest więc celem, który ma urzeczywistniać demokratyczne państwo prawne.

16.Co nazywamy europejskim prawem gospodarczym

Systematyka prawa gospodarczego publicznego obejmuje europejskie prawo gospodarcze, którym jest prawo pochodzące od organów WE, regulujące procesy gospodarcze w ramach Wspólnoty, a także oddziałuje na gospodarkę państw Wspólnoty. WE jako Wspólnota prawa jest przede wszystkim Wspólnotą gospodarczą, co oznacza, że przedmiotem głównych regulacji jest gospodarka. Celem jest osiągnięcie wyznaczonego w Traktacie ustanawiającym WE właściwego poziomu integracji gospodarczej państw członkowskich.

17.Co nazywamy konstytucyjnym prawem gospodarczym

Konstytucyjne prawo gospodarcze to całokształt norm (zasad) konstytucyjnych o istotnym znaczeniu dla gospodarki. Stanowi ono część ogólną prawa gospodarczego publicznego, gdyż zawiera podstawowe zasady konstytucyjne stanowiące zasady prawa gospodarczego publicznego oraz prawa administracyjnego gospodarczego. Zawiera również postanowienia konstytucyjne wyznaczające zasady ustroju gospodarczego, gospodarcze wolności i prawa podstawowe, zadania i obowiązki państwa wobec gospodarki wyrażone w konstytucyjnej regulacji celów państwa:

- społeczna gospodarka rynkowa,

- równowaga gospodarcza,

- organizacja podmiotów realizujących zadania prawa gospodarczego publicznego, organów ustawodawczych i wykonawczych (administracji rządowej, samorządowej oraz samorządu gospodarczego i zawodowego)

18.Co to jest publiczne i prywatne prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze obejmuje obszar regulacji należących do klasycznej dziedziny prawa prywatnego i publicznego. Normy prawne w odniesieniu do gospodarki nie są jednorodne, co jest konsekwencją poddania gospodarki publicznej i prywatnej różnym metodom regulacji prawnych. Rozróżnienie prawa publicznego i prywatnego leży u podstaw obowiązującego porządku prawnego i ma swoje uzasadnienie w funkcji pełnionej przez obie gałęzie prawa. Prawo publiczne i prywatne rozróżnia Konstytucja RP i ustawy zwykłe, które podkreślają dualistyczny system prawa. Często jednak wynika konieczność łączenia prawa publicznego i prywatnego.

19.Co to jest gospodarka w ujęciu podmiotowym

W ujęciu podmiotowym gospodarka - to całokształt instytucji i urządzeń służących zaspokajaniu potrzeb społecznych. Każdy podmiot, który gospodaruje tj. prowadzi działalność gospodarczą, wyznacza zakres podmiotowy tej działalności. Gospodarka to ogół podmiotów uczestniczących w procesie gospodarowania. Zasadniczo, zakres podmiotowy wyznacza pojęcie przedsiębiorcy, gdyż aby uznać określony podmiot za przedsiębiorcę musi on podjąć i wykonywać działalność gospodarczą.

20.Na czym polega funkcja sterująca prawa gospodarczego

Prawo stanowi najbardziej przydatny i nieodzowny instrument sterowania gospodarką. Najistotniejszym skutkiem funkcji sterującej jest podporządkowanie celów poszczególnych podmiotów gospodarczych celom określonym w polityce gospodarczej państwa (wspólnoty) przez wyznaczenie zadań ich działalności i sposobu ich realizacji.

21.Na czym polega funkcja organizująca prawa gospodarczego

Funkcja ta ogranicza się zasadniczo do tworzenia ramowego porządku prawnego, gwarantującego prawa i wolności gospodarcze oraz funkcjonowanie samoregulujących mechanizmów rynkowych (mechanizmy cenowe).

22.Na czym polega funkcja rozdzielcza prawa gospodarczego

Funkcja ta jest konsekwencją niedoboru dóbr zaspakajających potrzeby społeczne jako wyraz wprowadzenia sprawiedliwości rozdzielczej. Państwo stosując określone środki polityki gospodarczej, jak: subwencje, dotacje, podatki, ulgi podatkowe, tworzy mechanizmy dystrybucji dóbr, których celem jest podniesienie efektywności gospodarowania i zaspokojenie określonych potrzeb społecznych.

23,Na czym polega funkcja ochronna prawa gospodarczego

Podstawową funkcją prawa jest ochrona podstawowych wartości gospodarki rynkowej oraz wyznaczenie dopuszczalnych granic ich ograniczenia w interesie publicznym. Spełnia ona rolę korygująco-sterującą siły rynkowej w interesie publicznym przeciw szkodliwym działaniom przedsiębiorców nadużywającym swobody decyzyjnej (umowy). Wartości podlegające ochronie prawnej to wolna i uczciwa konkurencja, gwarancja własności i zasada równości wobec prawa.

24.Na czym polega zasada demokratycznego państwa prawnego

Zasada ta należy do podstawowych zasad ustrojowych o istotnym znaczeniu dla prawa gospodarczego publicznego, gdyż stanowi zasadę wyznaczającą granicę oddziaływania państw na gospodarkę. Zgodnie ze stanowiskiem TK zasada państwa prawnego jest złożona z wielu zasad traktowanych autonomicznie, a także reguł szczegółowych skierowanych do pracodawcy. Art. 7 Konstytucji RP mówi, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Zwrot „na podstawie prawa” oznacza, że organy państwa mogą działać wyłącznie na podstawie upoważnienia zawartego w prawie. Brak takiego upoważnienia jest równoznaczny z zakazem tego działania.

25.Na czym polega zasada konkurencji

Zasada konkurencji jest zasadą prawa gospodarczo-publicznego gdyż konkurencja jako podstawowy mechanizm gospodarki rynkowej orientuje proces oddziaływania organów władzy publicznej na gospodarkę. Uznanie konkurencji jako jednej z zasad ustroju gospodarczego RP jest konsekwencją decyzji ustawodawcy konstytucyjnego o ustroju społecznej gospodarki rynkowej opartej na wolności gospodarczej i własności prywatnej, gdyż istnieje ścisły związek między wolnością gospodarczą, własnością prywatną a konkurencją. Konkurencja została zagwarantowana konstytucyjnie jako konsekwencja wolności gospodarczej, własności prywatnej, zasady wolności oraz związanych z nimi instytucji prawnych, a w szczególności swobody umownej, które tworzą ustrój (system) gospodarki konkurencyjnej. Ochrona konkurencji jako zjawiska instytucjonalnego, charakteryzującego funkcjonowanie gospodarki rynkowej jest zadaniem przepisów prawa antymonopolowego ingerującego w przypadku zakłócania mechanizmu konkurencji.

26.Na czym polega społeczna gospodarka rynkowa w Unii Europejskiej

Ustrój gospodarczy UE oparty jest na społecznej gospodarce rynkowej, co wynika z postanowień traktatów WE, wyznaczających zadania Wspólnoty, wśród których jest ustanowienie wspólnego rynku  unii gospodarczej i walutowej oraz urzeczywistnienie polityk lub działań wynikających z art. 3 i 4 Traktatu WE tj. popieranie w całej Wspólnocie harmonijnego, zrównoważonego i stałego rozwoju działalności gospodarczej, wysokiego poziomu zatrudnienia, ochrony socjalnej, równości mężczyzn i kobiet, stałego wzrostu gospodarczego, wysokiego poziomu konkurencyjności, wysokiego poziomu ochrony i poprawy stanu środowiska naturalnego, podwyższonego poziomu jakości życia, spójności gospodarczej i społecznej oraz solidarności między państwami członkowskimi. Unia działa na rzecz rozwoju Europy, którego podstawą jest zrównoważony rozwój gospodarczy, stabilność cen, społeczna gospodarka

27.Na czym polega zasada zrównoważonego rozwoju

Zasada zrównoważonego rozwoju stanowi fundamentalną zasadę konstytucji gospodarczej UE znajdującą podstawy prawne w Traktacie WE w części dot. zasad wynikających z art. 2 Traktatu, zgodnie z którym do zadań Wspólnoty należy m.in. zrównoważony i stały rozwój gospodarczy. Z treści regulacji Traktatu ustanawiającego WE wynika, że pierwszym z celów są zdrowe finanse publiczne, co oznacza, że państwa członkowskie muszą unikać nadmiernego deficytu budżetowego (art. 104 TWE). Drugim celem jest osiągnięcie stabilnego poziomu cen (inflacja). Trzecim celem jest stabilna równowaga płatnicza (art. 105 TWE).

 

28.Na czym polega ochrona konkurencji w ustawie

Ochrona konkurencji będąca celem ustawy przed działaniami innych przedsiębiorców lub związku przedsiębiorstw urzeczywistniających ich prawo podmiotowe wolnej działalności gospodarczej i autonomii decyzyjnej (swobody umownej). Przepisy ustawy zwrócone są przeciw takim zachowaniom przedsiębiorców i ich związków, które obowiązujące reguły konkurencji ograniczają lub je eliminują.

29.Na czym polega zasada zakazu praktyk ograniczających konkurencję

Polega ona na wprowadzeniu modelowo identycznego zakazu praktyk ograniczających konkurencję, obejmujących zakaz porozumień ograniczających konkurencję (art. 6-8 ustawy) i zakaz nadużywania pozycji dominującej (art. 9 ustawy), których istotą jest ich delegalizacja przez powszechnie obowiązujące przepisy prawa. Adresatami zakazów praktyk ograniczających konkurencję są przedsiębiorcy i ich związki zobowiązane do ich przestrzegania.

30.Na czym polega monitorowanie pomocy publicznej

Monitorowanie pomocy publicznej obejmuje gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie informacji o udzielonej pomocy publicznej, w szczególności o rodzajach, formach i wielkości oraz przestrzeganiu krajowego limitu skumulowanej kwoty w rolnictwie i rybołówstwie.

Organami monitorującymi są:

- Prezes UOKiK

- a w zakresie pomocy w rolnictwie minister właściwy ds. rolnictwa

31.Jaka jest rola ministra gospodarki

Minister właściwy ds. gospodarki należy do organów centralnych administracji rządowej, który w najszerszym zakresie realizuje zadania administracji gospodarczej. Zadaniem ministra ds. gospodarki w skali ogólnogospodarczej (makroekonomicznej) jest centrum kierowania ogólnym rozwojem gospodarczym, obejmującym uczestnictwo w procesie realizacji funkcji kierowania ogólnym rozwojem gospodarczym kraju.

32.Jakie są cele prawa wspólnotowego dot. rynku wewnętrznego

Celami tymi są: zniesienie między państwami przeszkód w swobodzie przepływu towarów, usług, osób i kapitału oraz systemu zapewniającego niezakłóconą konkurencję na rynku wewnętrznym.

33.Jaki  jest tryb komercjalizacji przedsiębiorstw państwowych

W ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych tryb komercjalizacji przewiduje, iż komercjalizacji dokonuje minister właściwy ds. skarbu państwa, który decyzję podejmuje z własnej inicjatywy, albo na wniosek organu założycielskiego przedsiębiorstwa lub wniosek dyrektora i rady pracowniczej. W akcie komercjalizacji ustala się statut spółki, wysokość kapitału zakładowego, imiona i nazwiska członków organów I kadencji (Radcy Nadzorczej).  Minister określa ew. osobę upoważnioną do wpisu spółki do rejestru przedsiębiorstw. Zgodnie z przepisami ustawy o komercjalizacji z 2006 r. komercjalizacja wszystkich przedsiębiorstw miała zakończyć się do 30.06.2007 r.

34.Jaki  jest cel podstawowy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

Celem jest określenie warunków rozwoju i ochrony konkurencji jako jednej z zasad ustroju gospodarczego będącego konsekwencją konstytucyjnej zasady społecznej gospodarki rynkowej.

35.Jakiego przedsiębiorcę uważamy, że posiada pozycję dominującą

Przedsiębiorca posiadający pozycję dominującą nie tylko nie jest kontrolowany przez innych uczestników rynku, ale narzuca innym warunki działalności, wyznaczając ceny, inne warunki umów, kontrolując produkcję, względnie dystrybucję produktów, bez ryzyka utraty swojej pozycji rynkowej. W Polsce, jeśli przedsiębiorca posiada 40% udziału w rynku, domniemywa się, iż ma pozycję dominującą. Pozycję dominującą może posiadać jeden lub kilku przedsiębiorców. Zakaz dot. także nadużywania nie tylko indywidualnej ale i kolektywnej pozycji dominującej.

36.Jaka jest organizacja ochrony konkurencji i konsumentów w Polsce

Organy ochrony konkurencji i konsumentów tworzą:

- Prezes UOKiK

- Sąd OKiK

- Samorząd terytorialny

- organizacje konsumenckie działające na rzecz ochrony konsumentów

- Rada Dobrych Praktyk Gospodarczych

- Krajowa Rada Rzeczoznawców Konsumentów (którzy działają przy 9 delegaturach)

37.Jakie znasz czyny nieuczciwej konkurencji

- wprowadzające w błąd oznaczenia przedsiębiorstwa

- fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów lub usług

- wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług

- naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa

- nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy

- naśladownictwo produktów

- pomawianie lub nieuczciwe zachwalanie towarów

- utrudnianie dostępu do rynku

- przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną

- nieuczciwa lub zakazana reklama

- sprzedaż połączona z przyznaniem nieodpłatnej premii

- organizowanie systemu sprzedaży lawinowej

- organizowanie grupy z udziałem konsumentów w celu finansowania zakupów w systemie konsumpcyjnym   

38.Jakie organy zaliczamy do sieci organów administracji gospodarczej

- Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,

- Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej

- Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Stanowią one w świetle obowiązującego publicznego prawa gospodarczego odpowiednio element europejskiej sieci organów ochrony konkurencji i konsumentów. Organy te mają status prawny centralnych organów administracji rządowej i są nadzorowane przez naczelne organy administracji państwowej

39.Kto to jest minister skarbu państwa

Minister ds. skarbu państwa stanowi centrum zarządzania majątkiem państwowym, zaangażowanym w gospodarkę. Zadaniem tego organu jest konsekwentne wykorzystanie mienia państwowego jako podstawy działalności gospodarczej.

40.Kogo zaliczamy do inspekcji państwowych

Do organów administracji gospodarczej kwalifikują się organy centralne określone zbiorczym pojęciem inspekcji państwowej. Podstawowym ich zadaniem jest spełnianie funkcji policji gospodarczej za pośrednictwem środków o charakterze nakazowo-zakazowym.

Do tych organów należy:

- Prezes Inspekcji Handlowej

- Prezes Inspekcji Transportu Drogowego

- Prezes Urzędu Dozoru Technicznego

- Główny Inspektor Farmaceutyczny

- Główny Inspektor Sanitarny

- Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

41.Kogo zaliczamy do administracji terenowej o właściwości ogólnej

Organem rządowej administracji gospodarczej w terenie jest wojewoda, który jes...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin