8 ust.doc

(41 KB) Pobierz

§ 8 ust. 2 pkt 4c – poszerzenie zakresu działań szkoły

 

1. Kółko plastyczne - cele i formy aktywności

 

 

              Nie ma takiej klasy, w której nie istniałaby mniej lub bardziej liczna grupa uczniów uzdolnionych plastycznie. Zdarza się niejednokrotnie, że mamy w klasie młodych, wybitnie uzdolnionych artystów. Tylko niewielu z nich ma to szczęście, że trafia w którymś momencie na nauczycieli-mistrzów, potrafiących rozpoznać i ukierunkować talent i przyszłość niektórych z nich. W tej sytuacji niezwykle istotną kwestią jest poszerzenie działań szkoły o wszelkie formy aktywności, które stworzą dla zdolnych plastycznie uczniów przestrzeń szkolną umożliwiającą rozwój ich zdolności.

              Swoją aktywność w tym zakresie rozpocząłem/-ęłam od formalnego potwierdzenie swoich umiejętności plastycznych i metodycznych w tym zakresie i zdobyłem/-łam odpowiednie uprawnienia do prowadzenia zajęć plastycznych (Załącznik nr …). Jeszcze przed rozpoczęciem stażu prowadziłem/-łam kółko plastyczne. W swoim Planie rozwoju zawodowego uwzględniłem/-łam opracowanie programu pracy kółka plastycznego w nowej formule (Załącznik nr …).

              Istotnym celem działalności kółka było przygotowanie uczniów do konkursów pozaszkolnych (gminnych, powiatowych i regionalnych).

              W maju 200… roku uczniowie klasy … wzięli udział w konkursie gminnym „Bezpieczna woda”. W związku z udziałem w konkursie postawiłem/-łam sobie dwa cele:

·        rozwój uzdolnień plastycznych młodzieży,

·        wpływ na kształtowanie bezpiecznych zachowań dzieci i młodzieży.

W ten oto sposób udało się powiązać z sobą dwa obszary związane z poszerzaniem zadań szkoły: rozwój uzdolnień i bezpieczeństwo w środowisku.

              Ważnym rezultatem podjętego działania było przekonanie uczniów, że ich prace są wartościowe, omawiane przez znawców, fotografowane i prezentowane w prasie lokalnej (Załącznik nr …).

Przygotowanie uczniów do konkursu stanowiło dla mnie cenne doświadczenie z różnych względów, między innymi z tego powodu, że w oparciu o obserwacje i wnioski postanowiłem przygotować i przeprowadzić konkurs powiatowy, którego finał miał się odbyć w mojej szkole. Pierwszy etap polegał na opracowaniu regulaminu konkursu „Uroki mojej przestrzeni” (Załącznik nr). Celem przedsięwzięcia było odkrywanie ciekawych miejsc znajdujących się w środowisku lokalnym (starych drzew, intrygujących pejzaży, starych obiektów, nowych budynków, ogrodów, …). Jury składało się w dużej mierze z nauczycieli innych szkół, pracowników Miejskiego Centrum Kultury, znanego artysty lokalnego i innych osób. Uczniowie opracowali zaproszenia, rozwijając przy tym swoje umiejętności obsługi komputera (Załącznik nr …). Napłynęło niespodziewanie dużo wartościowych prac. Po wyłonieniu przez jury finalistów, kolejna grupa uczniów rozpoczęła prace na przygotowaniem wystawy pokonkursowej (Załącznik nr …), a troje uczniów rozpoczęło fotografowanie i umieszczanie obróbek cyfrowych prac na stronie internetowej (Załącznik nr …).

Wprost trudno wyliczyć efekty podjętych działań:

- rozwijanie umiejętności plastycznych uczniów,

- kształtowanie umiejętności organizacyjnych,

- promocja szkoły (częsta obecność przedstawicieli środków masowego przekazu),

- tworzenie forum współpracy międzyszkolnej,

- rozwijanie umiejętności wykorzystywania technologii komputerowej i środków multimedialnych.

 

 

 

 

 

 

 

Działania ekologiczne

 

              Każde ze swoich przedsięwzięć poszerzających zakres działań szkoły rozpoczynałem/-łam od odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Dlatego też między innymi ukończyłem/-łam studia podyplomowe w zakresie edukacji ekologicznej (Teczka nr …, Załącznik nr …) oraz kurs dotyczący tematyki przyrodniczej (Załącznik nr …).

              W kolejnej fazie opracowałem/-łam program kółka ekologicznego (Załącznik nr …). Zaprojektowałem/-łam powstanie kilku sekcji:

·         sekcja ochrony roślin,

·         sekcja ochrony zasobów wodnych,

·         sekcja zajmująca się poznaniem zagrożonych gatunków ptaków zamieszkujących okoliczne tereny.

 

Podstawowym efektem pracy kółka i jego sekcji był wzrost świadomości ekologicznej uczniów. Można mówić o wyraźnej zmianie uwrażliwienia na zagadnienia ekologiczne i na właściwe postawy uczniów w tym zakresie.

Prowadzone zajęcia ekologiczne poszerzały w znaczący sposób zakres działań szkoły.

              Istotnym elementem funkcjonowania kółka ekologicznego było przygotowanie młodzieży do konkursów o tematyce przyrodniczo-ekologicznej. W tym przypadku doszło do współpracy z nauczycielem plastyki i kółkiem plastycznym. Okazało się, że część uczniów łączy zainteresowania ekologią z uzdolnieniami plastycznymi, a jeden z konkursów miał taki właśnie charakter. Młodzież przystąpiła do współpracy i działań. Najlepsze pracy zostały wysłane na konkurs. Uczniowie zdobyli wyróżnienia i nagrody (Załącznik nr …).

Ważnym elementem przygotowań do konkursu było poszerzenie wiedzy na temat zagrożeń wpływających na populację określonych gatunków zwierząt i roślin. Działanie miało również istotny wymiar wychowawczy, gdyż wpłynęło na ukształtowanie się postaw proekologicznych i uwrażliwiło na piękno otaczającej przyrody.

Uczniowie biorący udział w zajęciach kółka ekologicznego, ale także uczniowie poszczególnych klas włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie obchodów Dnia Ziemi. Poszerzony został w ten sposób zakres działania szkoły o kolejny aspekt ekologiczny, a uczniowie zdobyli nowe wiadomości i nabyli nowych umiejętności. Celem projektu było uświadomienie znaczenia poczucia współodpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego oraz zwrócenie uwagi na piękno lokalnej przyrody. Bardzo ważne było również  rozwijanie umiejętności organizacyjnych, a ponadto umiejętności projektowania i następnie wykonania przedmiotu użytkowego z odpadów, przygotowania programu artystycznego, malowania plakatu o tematyce ekologicznej i innych działań wpisanych w projekt.

W październiku 200… roku rozpoczęła się realizacja projektu, zaś  prezentacja została  zaplanowana na kwiecień 200… roku. Każdy segment realizacji projektu wiązał się z określonym oddziaływaniem edukacyjnym lub wychowawczym. Uczniowie rozwijali na początku swoje umiejętności planowania działań. Doskonalili umiejętność redagowania tekstu (np. regulaminy konkursów na plakat ekologiczny, użytkowy przedmiot ekologiczny, tekst o tematyce ekologicznej, hasło i logo).

              Efektem podjętych działań było interesujące produkty końcowe: przedmioty ekologiczne, prace plastyczne, teksty i plakaty o tematyce ekologicznej (zaprezentowane na wystawie podczas finałowego Dnia Ziemi).

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin