geologia projekt rymanow.docx

(15 KB) Pobierz

Lokalizacja i morfologia terenu.

Opisywany obszar znajduję się pomiędzy linią rzeki Morwawy, a wschodnią krawędzią mapy reprezentowaną poprzez południk 22’00’’. Od północy teren ograniczony jest równoleżnikiem 49’40’’, od południa zaś linią kolejową Krosno-Sanok.  Głównym ciekiem wodnym jest Wisłok z trzema prawobrzeżnymi oraz jednym lewobrzeżnym dopływem. Południowo-wschodnią część terenu, tj. zlewisko Wisłoka pokrywa dolina utworów czwartorzędowych. Na północ od Wisłoka oraz jego dopływu Zmiennicy znajduje się wzniesienie będące krawędzią doliny.

 

Budowa geologiczna  -  stratygrafia i litografia.

Północna część obszaru będącego przedmiotem pracy zbudowana jest z utworów fliszowych serii śląskiej. Dolinę Wisłoka oraz dolinę Morwawy stanowią z kolei utwory czwartorzędowe.

Najstarszymi utworami na opisywanym terenie są pochodzące z trzeciorzędu łupki pstre i piaskowce cienkoławicowe będące częścią warstwy hieroglifowej znajdujące się w rejonie źródeł prawobrzeżnych dopływów Wisłoka. Warstwy łupków pstrych otoczone są przez rogowce i margle skrzemiałe wchodzące w skład warstwy menilitowej. Rogowce i margle skrzemiałe otacza z kolei warstwa łupków, piaskowców, rogowców i margli – łupków menilitowych. Następną warstwę tworzą wchodzące w skład warstwy krośnieńskiej dolnej piaskowce grubo i średnioławicowe. Na północny przechodzą one w łupki i piaskowce średnio i gruboławicowe warstwy krośnieskiej środkowej.

 

Dolina Wisłoka i Morwawy oraz ich dopływów wypełniona jest osadami czwartorzędowymi. Tereny na wschód od Morwawy pokrywają żwiry piaski i gliny, rzeczne tarasów erozyjno akumulacyjnych  rzek. Dolina Wisłoka wypełniają z kolei gliny i gliny piaszczyste; żwiry, gliny, iły oraz namuły den dolinnych oraz gliny, iły i mułki z domieszką piasków (mady) oraz piaski i żwiry rzeczne.

 

Tektonika

Utwory fliszowe serii śląskiej tworzą na opisywanym terenie strukturę fałdową. Warstwy z okresu paleogenu tworzą prawie pionową antyklinę, która poprzecinana jest serią uskoków przebiegających z południa na północ oraz z południowego wschodu, na północny zachód.

 

Zjawiska powierzchniowe.

W kwestii zjawisk powierzchniowych na opisywanym terenie należy wyróżnić liczne podcięcia erozyjne występujące w dolinach rzek. Ponadto na północnym-wschodzie na granicy utworów czwarto i trzeciorzędowych da się zauważyć stożek napływowy będący zwieńczeniem granicy nieprzepuszczalnej oddzielającej dwie warstwy z okresu paleogenu.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin