ustrój samorządu egzamin.odt

(26 KB) Pobierz
  1. Statut gminy (miasta) kto uchwala kto, co i jak. Statut województwa.

W prawie publicznym statut jest aktem władczym organu administracji publicznej, a jego przedmiotem jest - najogólniej rzecz ujmując - instytucja publiczna. Na podstawie statutów działają wszelkie urzędy administracyjne (nie: organy administracji, które działają na podstawie ustaw!): urzędy jednostek samorządu terytorialnego oraz urzędy centralnych i terenowych organów administracji rządowej (wszelkie ministerstwa i kancelarie), a także agencje administracyjne, fundusze, zakłady administracyjne (szkoły, biblioteki, muzea) i inne instytucje publiczne. Statuty prawa publicznego są zazwyczaj nadawane przez organy nadrzędne nad regulowanymi podmiotami, w drodze aktu normatywnego, na podstawie przepisu ustawy. Statuty jednostek samorządu terytorialnego i zawodowego nadają sobie same te jednostki w drodze odpowiednich uchwał.

Statuty miasta (gminy) uchwalają rady miasta

Statut jest uchwalany przez Sejmik po uzgodnieniu z Prezesem Rady Ministrów.                                             Statut jest aktem prawa miejscowego - warunkiem jego obowiązywania jest zatem ogłoszenie w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

  1. Kto zwołuje kto prowadzi sesję.

Sesja (łac.) – posiedzenie poświęcone określonej sprawie; narady, obrady.Sesja sądowa – posiedzenie sądu lub szereg kolejnych posiedzeń, wyznaczanych dla rozpoznania oznaczonych spraw.Sesja wyjazdowa – posiedzenie sądu wyznaczone w innej miejscowości niż siedziba sądu, zorganizowane dla przeprowadzenia dowodu z oględzin lub rozpoznania całej sprawy.Sesja sejmowa – okres, w którym odbywają się posiedzenia plenarne Sejmu.                                                                        

  1. ograniczenia mandatu jakich funkcji działalności rzdny nie morze wykonywać.                     

Radny nie może jedynie prowadzić działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskał mandat. Nie wolno mu także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w jej prowadzeniu. Radny nie może  wykonywać prac na podstawie umowy cywilnoprawnej w gminie, w której uzyskał mandat . Radni nie mogą być członkami władz zarządzających lub kontrolnych i rewizyjnych ani pełnomocnikami spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby . ustawy samorządowe zakazują łączenia mandatu radnego  z mandatem posła lub senatora, wykonywaniem funkcji wojewody lub wicewojewody.    Kolejną przesłanką wygaśnięcia mandatu radnego jest pisemne zrzeczenie się mandatu.

4.       kto orzeka o nieważności uchwały do jej zarzadzania jednostek samorządu terytorialnego.

Orzeka organ nadzoru to prezes rady ministrów, wojewodowie a w razie spraw finansowych regionalne izby obrachunkowe.

5.       organ samorzadu województwa , co to jest za organ

organ samorzadu województwa działają na podstawie i w granicach określonych prawem. Do zakresu działania samorządu województwa należy wykonywanie zadań publicznych o charakterze wojewódzkim, niezastrzeżonych ustawami na rzecz organów administracji rządowej. Zakres działania samorządu województwa nie narusza samodzielności powiatu i gminy, a organy samorządu województwa nie stanowią wobec powiatu i gminy organów nadzoru lub kontroli oraz nie są organami wyższego stopnia w postępowaniu administracyjnym.

6.       przepisy porządkowe gminy.

przepisy porządkowe wydawane przez RADĘ GMINY . W przypadku niecierpiącym zwłoki przepisy porządkowe może wydać WÓJT w formie zarządzenia i pod warunkiem, że zostanie zatwierdzone na najbliższej sesji RADY GMINY .

  1. sprawa nie cierpiąca zwłoki która może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia. Ustawa o samorządzie gminy.

Przepisy porządkowe rada wydaje, gdy jest to niezbędne do ochrony życia, zdrowia lub mienia obywateli, ochrony środowiska naturalnego albo zapewnienia spokoju, porządku i bezpieczeństwa publicznego. Ustawa wymaga, by przyczyny wydania przepisów 1) występowały więcej niż jednej gminy, 2) były na tyle poważne, że można je nazwać przypadkiem szczególnie uzasadnionym, 3) oraz nie ma przepisów powszechnie obowiązujących, które można by zastosować dla osiągnięcia wymienionych celów.
W przypadku nie cierpiącym zwłoki przepisy porządkowe może wydać także zarząd.

8.       Kto ustala zmiane nazwy gmin

Urzędowe nazwy miejscowości ustala, zmienia lub znosi, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw administracji publiczne

9.       Jaką większością głosów wybiera się wiceprzewodniczących. Odp – 6 głosów

10.absolutorium gminy – absolutorium gminy to gospodarka gminy za którą jest odpowiedzialny wójt (burmistrz, prezydent). Rada gminy kontroluje działalność  organu wykonawczego.analizę budżetu, polityki pienięznej.

11.organy stołectwa. - W sołectwie organem uchwałodawczym jest zebranie wiejskie, a wykonawczym – sołtys.

12.zarząd powiatu ilu ich jest kto ich wybiera. - BURMISTRZ+ 3 ZASTĘPCÓW + 3 NA 9-13 RADNYCH LUB 9 NA 37 RADNYCH Rada powiatu wybiera zarząd zgodnie z art. 27 w liczbie od 3 do 5 osób, w tym starostę i wicestarostę, w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy. Liczbę członków zarządu określa w statucie rada powiatu.

13. aparat pomocniczy powiatowych inspekcji służb pomocniczych.Powiatowe służby, inspekcje i straże tworzą:

    1. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach,
    2. Powiatowy Inspektorat  Nadzoru Budowlanego w Wadowicach.
  1. Starosta sprawuje zwierzchnictwo w stosunku do powiatowych służb,  inspekcji i straży.
  2. Uprawnienia starosty i rady powiatu wobec powiatowych służb, inspekcji i straży określają przepisy ustawowe.

14.miasto na prawach powiatu - gmina o statusie miasta, wykonująca zadania powiatu

15art 18 Ustawy o samorządzie gminy- Do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej.
16. odpowiedz na pytanie – marszałka.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin