Czy jestem dobrym dzieckiem dla swojej mamy - konspekt zajęć.doc

(60 KB) Pobierz
Joanna Budzyńska

Konspekt zajęć

 

Placówka:

Grupa: 6-latki

Nauczyciel prowadzący:

 

Temat bloku:

Temat dnia aktywności: Czy jestem dobrym dzieckiem dla swojej mamy?

Temat do dziennika:

 

Cele ogólne:

- uwrażliwianie dzieci na fakt bycia dobrym dzieckiem dla swojej mamy.

Cele operacyjne:

dziecko:

- wymienia codzienne obowiązki mamy;

- wyjaśnia, dlaczego mama ma prawo być zmęczona codzienną pracą;

- wymienia różne możliwości pomocy mamie w domowych obowiązkach;

- naśladuje różne czynności będące możliwościami pomocy mamie w codziennej pracy;

- wyjaśnia, dlaczego pomocne mamie dziecko to dobre dziecko;

- odpowiada na pytanie: „Co robię, aby być dobrym dzieckiem dla swojej mamy?”;

- maluje pracę na temat: „Co robię, aby być dobrym dzieckiem dla swojej mamy?”;

- śpiewa piosenkę o tym, jak można w prosty sposób pomóc mamie w codziennej pracy;

- opowiada na podstawie wykonanej przez siebie pracy o tym, co robi, aby być dobrym dzieckiem dla swojej mamy;

- stwierdza czy łatwo, czy trudno jest być dobrym dzieckiem dla swojej mamy, a także uzasadnić swoje zdanie.

 

Metody:

- metody oparte na słowie: dyskusja;

- metody oparte na działalności praktycznej uczniów: metoda zajęć praktycznych;

- metody oparte na obserwacji: metoda pokazu (wg Cz. Kupisiewicza).

 

Środki dydaktyczne:

- wiersz pt. „Nasza Mama”;

- kartki z bloku rysunkowego, farby plakatowe, pędzle, kubki z wodą, ścierki;

- płyta CD z piosenką pt.: „Pomogę Mamusi”, odtwarzacz CD.

 

Formy organizacyjne: indywidualna, zbiorowa.

 

Czas trwania:

 

Literatura:

 

 

 

 

 

 

 

 

Szczegółowy przebieg zajęć:

 

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

 

CZYNNOŚCI

UCZNIÓW

 

ŚRODKI

DYDAKTYCZNE

1.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie, przywitanie się);

- zapoznanie dzieci z tematem dnia („Czy jestem dobrym dzieckiem dla swojej mamy?”);

- czytanie dzieciom wiersza pt. „Nasza Mama”;

- zadawanie dzieciom pytań pod kątem wiersza:

(1) czy mama ma dużo obowiązków?;

(2) jakie są to obowiązki?;

(3) jakie inne codzienne prace wykonują wasze mamy?;

(4) czy mama może być często z tego powodu bardzo zmęczona?... dlaczego?;

(5) czy mama, która ma mniej pracy i jest bardziej wypoczęta, jest także częściej uśmiechnięta i bardziej radosna?;

(6) kto lubi jak mama się uśmiecha i jest wesoła?;

(7) a więc co możemy zrobić, aby nasza mama miała mniej pracy i była bardziej wypoczęta? (zachęcenie do pokazywania przez dzieci wymienianych czynności);

(8) czy dziecko, które pomaga swojej mamie w jej codziennych pracach sprawiając, że mama jest szczęśliwa, jest dobrym dzieckiem dla swojej mamy?... dlaczego?;

- prośba o zamknięcie oczu przez dzieci i zastanowienie się nad tym, co robię, aby być dobrym dzieckiem dla swojej mamy.

2.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci przy stolikach);

- zapoznanie dzieci z tematem pracy plastycznej („Co robię, aby być dobrym dzieckiem dla swojej mamy?”);

- omówienie z dziećmi zasad obowiązujących podczas wykonywania pracy plastycznej oraz po jej wykonaniu (zadanie dzieciom pytań):

(1) jak należy zachowywać się podczas wykonywania pracy plastycznej? (malujemy tylko po kartkach, nie chlapiemy wodą, uważamy na kolegów i koleżanki, itp.);

(2) jak powinno wyglądać nasze stanowisko pracy po wykonaniu zadania? (stanowisko pracy powinno pozostać czyste, a w razie poplamienia czegoś, natychmiast wycieramy wszystko ścierką, itp.);

(3) co należy zrobić po wykonaniu przez wszystkich pracy plastycznej? (zamknąć farby, umyć pędzle i kubki, odłożyć prace na wyznaczone miejsce, itp.);

- rozdanie dzieciom kartek, farb, pędzli, kubków z wodą, ścierek;

- ewentualna pomoc dzieciom w uporządkowaniu miejsc pracy.

3.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w grupie na dywanie, w bezpiecznej odległości od siebie);

- zapoznanie dzieci z melodią i tekstem do piosenki pt.: „Pomogę mamusi” (przesłuchanie melodii piosenki wraz z tekstem);

- śpiewanie tekstu piosenki do ponownie puszczonej melodii (zachęcanie dzieci do śpiewu);

- zapoznanie dzieci z poszczególnymi ruchami do przedstawionej piosenki;

- kilkukrotne powtórzenie całości piosenki wraz ze śpiewem i ruchami;

4.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie, poproszenie kilku chętnych osób o ułożenie wszystkich prac dzieci w środku koła);

- prośba o przyjrzenie się wszystkim pracom wykonanym przez dzieci;

- omówienie prac:

(1) prośba o to, aby każde dziecko po kolei wraz ze swoją pracą usiadło na wyznaczonym krzesełku przy nauczycielce, zaprezentowało swoje dzieło i na jego podstawie opowiedziało o tym, co robi, aby być dobrym dzieckiem dla swojej mamy;

(2) czy chcielibyście skorzystać z jakiś pomysłów waszych kolegów i koleżanek?... z jakich?;

(3) jak uważacie, łatwo czy trudno jest być dobrym dzieckiem dla swojej mamy?... dlaczego?;

- podsumowując pamiętajcie, że wasze mamy kochają was bardzo, bardzo mocno i że każdy z was bez względu na wszystko jest dla swojej mamy najlepszym dzieckiem na świecie.

 

 

- dzieci siadają w kole na dywanie, witają się z nauczycielem;

 

 

 

 

- dzieci słuchają czytanego przez nauczyciela wiersza;

- dzieci odpowiadają na postawione przez nauczyciela pytania;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- pokazywanie przez dzieci wymienianych czynności;

 

 

 

 

 

 

 

 

- dzieci przy zamkniętych oczach zastanawiają się przez chwilę nam postawionym pytaniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- dzieci wraz z nauczycielem ustalają zasady panujące podczas wykonywania pracy plastycznej oraz po jej wykonaniu (dzieci odpowiadają na postawione przez nauczyciela pytania);

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- dzieci wykonują pracę plastyczną;

 

- dzieci porządkują swoje miejsca pracy.

 

 

- dzieci ustawiają się na dywanie w bezpiecznych odległościach od siebie;

 

- dzieci słuchają melodii i słów piosenki;

 

 

 

- dzieci próbują zaśpiewać słowa piosenki wraz z nauczycielem;

 

- dzieci przyglądają się i próbują wykonywać ruchy wraz z nauczycielem;

- dzieci śpiewają i wykonują ruchy do melodii piosenki.

 

 

- dzieci siadają w kole na dywanie, wybrane osoby układają wszystkie prace w środku koła;

 

 

- dzieci przyglądają się pracom kolegów i koleżanek;

 

- dzieci aktywnie uczestniczą w omawianiu prac wykonanych przez dzieci (wykonywanie poleceń wydawanych przez nauczyciela, uważne słuchanie kolegów i koleżanek, odpowiadanie na pytania).

 

 

 

 

 

 

 

 

- wiersz pt. „Nasza Mama”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- kartki z bloku rysunkowego, farby plakatowe, pędzle, kubki z wodą, ścierki.

 

 

 

 

 

 

 

- płyta CD z piosenką pt.: „Pomogę mamusi”, odtwarzacz CD;

 

wiersz pt.: „Nasza Mama”

piosenka pt.: „Pomogę Mamusi”

 

Mama bardzo wcześnie wstaje

i śniadanie nam szykuje,

odprowadza do przedszkola

i ubranka nam prasuje.

 

Mama chodzi na zakupy,

karmi też naszego psa,

mama sprząta i gotuje

i o wszystkich bardzo dba.

 

Chociaż często jest zmęczona

przy łóżeczkach naszych siada,

czule głaszcze nas po główkach,

piękne bajki opowiada.

 

Mama zawsze jest wesoła,

mama nigdy się nie gniewa,

wieczorami na dobranoc

kołysanki do snu śpiewa.

 

Choć ma dużo obowiązków

zawsze znajdzie dla nas czas

uwielbiamy naszą mamę,

mama bardzo kocha nas.

 

 

Choć mam rączki małe

i niewiele zrobię,

pomogę mamusi

niech odpocznie sobie.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin