!opis książki.txt

(2 KB) Pobierz
Tytuł: Życie Anny Walentynowicz
Autor: Tomasz Jastrun
Język oryginalny: polski
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: biografia/autobiografia/pamiętnik
Forma: esej (szkic literacki)/zbiór esejów (szkiców)
Rok pierwszego wydania: 1985
Wydanie ksišżki nagrywanej: Agencja Artystyczna MTJ
Rok wydania: 2011

Rodzaj: audioksišżka
Wersja językowa: polska
Treć: pełna
Nagranie: Agencja Artystyczna MTJ
Rok nagrania: 2011
Czyta: Beata Rakowska, Tomasz Jastrun
Czas trwania: ~4 godz. 14 min. 18 s.
Rozmiar całoci: ~116,55 MB, 73 plików
Format: MP3 (KBPS:64, KHZ:44, mono)
ródło: CD-MP3 (Compact Disc)

Opis ksišżki:
Życie Anny Walentynowicz to ksišżka Tomasza Jastruna, poety, prozaika, felietonisty (pisywał do paryskiej Kultury, Polityki, Rzeczpospolitej, Elle)oraz krytyka literackiego, syna poety Mieczysława Jastruna i poetki Mieczysławy Buczkówny, autora takich pozycji jak Bez usprawiedliwienia, Promienie błędnego koła, Na skrzyżowaniu Azji i Europy, Biała łška, Czas pamięci i zapomnienia, Węzeł Polski, Obok siebie, Miłoć-niemiłoć, Powitania i pożegnania. 

W Życiu Anny Walentynowicz, którš w formacie audiobooka czytajš Beata Rakowska oraz sam autor (słowo wstępne), a która po raz pierwszy ukazała się w 1985 Roku nakładem podziemnej Niezależnej Oficyny Wydawniczej, Jastrun ukazuje losy tytułowej bohaterki, spisane na podstawie jej osobistej relacji, obejmujšce okres do 1984 Roku. Obecne wydanie jest jednak uzupełnione o wstęp autora, dopisany w styczniu 2011 Roku. 

Anna Walentynowicz jest jednš z najważniejszych postaci wydarzeń z Sierpnia 1980 Roku, które doprowadziły do powstania Niezależnego Samorzšdnego Zwišzku Zawodowego Solidarnoć. Urodziła się w 1929 Roku w Równem na Wołyniu. W 1950 Roku, po ukończeniu kursu spawaczy, rozpoczęła pracę w Stoczni Gdańskiej, a w 1970 Roku brała udział w protestach na Wybrzeżu. Od 1978 była członkiem Wolnych Zwišzków Zawodowych Wybrzeża. Kolportowała prasę niezależnš, pisała artykuły dla Robotnika Wybrzeża,  udostępniała również swoje mieszkanie opozycji jako punkt kontaktowy. Poza działalnociš zawodowš i zwišzkowš, opiekowała się i pomagała ludziom chorym i starszym. Rozwišzanie przez zarzšd Stoczni Gdańskiej umowy o pracę z Annš Walentynowicz stało się jednš z bezporednich przyczyn wybuchu strajku w sierpniu 1980 Roku. W okresie stanu wojennego była 3-krotnie internowana, póniej za wielokrotnie zatrzymywana na 48 godzin. Zdecydowanie sprzeciwiła się idei i uzgodnieniom Okršgłego stołu. W 2006 Roku została odznaczona Orderem orła Białego. Zginęła 10 kwietnia 2010 Roku w katastrofie prezydenckiego Tupolewa Tu-154 pod Smoleńskiem.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin