2005WitB12.doc

(1938 KB) Pobierz
www

CZĘŚĆ I

WITAMINA B12: CZY JĄ POBIERASZ?

 

CZĘŚĆ II

INNE ARTYKUŁY

 

 

 

CZĘŚĆ PIERWSZA

 

WITAMINA B12: CZY JĄ POBIERASZ?

http://www.veganhealth.org/b12/

 

Sierpień 2005

 

Autor: Jack Norris, R.D

Tłumaczył: Aleksander Kwiatkowski

 

Spis Treści: 34.  ZAŁĄCZNIK: W JAKI SPOSÓB NABAWIĆ SIĘ NIEDOBORÓW

 

 

Wprowadzenie

1.          Mit o tym jak często należy brać witaminę B12

2.          Rekomendacje dla wegan oraz prawie-wegan

3.          Źródła witaminy B12 dla wegan

4.          Szczególna troska o ludzi powyżej 50-tki

5.          Symptomy niedoboru witaminy B12

6.          B12 a choroby chroniczne: Homocysteina

7.          Witamina B12 a nowotwory

8.          Witamina B12 a choroby chroniczne: depresja

9.          Analogi witaminy B12

10.      Trawienie, wchłanianie oraz transport witaminy B12

11.      Funkcje witaminy B12 w koenzymach

12.      Poziomy witaminy B12 we krwi: niepewnym wskaźnikiem  niedoborów witaminy B12

13.      Status B12: wegańskie noworodki i oseski

14.      Status witaminy B12 u dzieci i nastolatków wegańskich

15.      Status B12: dorośli weganie

16.      Status B12: wegetarianie w wieku podeszłym

17.      Status B12: wegano-witarianie

18.      Status B12: makrobiotycy

19.      Status B12: lacto-owo wegetarianie

20.      Status B12: indiwidualne przypadki

21.      Status B12: Immerman – wyjątek

22.      Dlaczego występują sprzeczności w pomiarach w witaminy B12?

23.      Witamina B12 w tempeh, glonach, produktach organicznych, innych produktach roślinnych

24.      Czy flora jelitowa to odpowiednie źródło witaminy B12?

25.      Witamina B12 u innych zwierząt

26.      Wnioski: Czy naturalna dieta wymaga suplementacji?

27.      Załącznik: Niemowlęta oraz młode dzieci wegańskie z poważnymi niedoborami witaminy B12

28.      Załącznik: Osoby które nie powinny pobierać witaminy B12 w formie cyjanokobalaminy. 

29.      Załącznik: Osoby palące a cyjanokobalamina

30.      Załącznik: Suplementacja innymi niż cyjanokobalamina formami B12

31.      Załącznik: SAMe (S-AdenozyloMethionina)

32.      Załącznik: W jaki sposób były formułowane zalecenia

33.      Załącznik: Homocysteina a choroby nerek

34.      Załącznik: W jaki sposób nabawić się niedoborów witaminy B12

35.      Załącznik: Podwyższone poziomy witaminy B12 a wzrost ryzyka na choroby

36.      Załącznik: Warunki powodujące wzrost poziomów witaminy B12

37.      Załącznik: Czy powinno się okresowo sprawdzać status witaminy B12

38.      Załącznik-Tabela: B12 – względne dane laboratoryjne

39.      Załącznik-Tabela: Źródła roślinne kwasu foliowego

40.      Załącznik-Rysunek: Cykl: methionina-homocysteina-kw. foliowy-B12

41.      Dodatek: Co każdy weganin powinien wiedzieć o witamine B12?

 

 

Wprowadzenie

From Alex Hershaft PhD, President FARM

http://www.farmusa.org/

 

 

Przez ostatnie kilka miesięcy, czułem się osłabiony, musiałem się kłaść kilka razy dziennie, trudno było mi pracować wieczorami lub ćwiczyć przez dłuższe okresy. Zgodnie z zaleceniami mojego wegańskiego doktora Michaela Klapera pobierałem sproszkowane białko, fosfokreatynę, testosteron, nystatynę, itp. wszystko na nic. Pobierałem pożywkę drożdżową codziennie, zakładając, że nie mam niedoborów witaminy B12. Pewnego dnia natknąłem się przez czysty przypadek na twój artykuł (Witamina B12: czy ją pobierasz?). Nie zamierzałem czytać go od ‘dechy do dechy’ jedynie przejrzeć, byłem olśniony twoją dociekliwością o tym, że żadne ze zwykłych jej źródeł nie jest wystarczające. Jeszcze nie wierzyłem, ale miałem trochę starych tabletek z witaminą B12 w lodówce, tak więc spożyłem jedną.

 

Efekt był prawie natychmiastowy i niesamowity. Brałem ww. pastylki prawie codziennie, moje samopoczucie oraz poziom energii podniosły się, znów czuję się jak w wieku średnim, zamiast jak sterany starszy człowiek.

 

 

Uwaga: Linki znajdujące się w tym artykule (wersja angielskojęzyczna) są dołączone dla wygody czytelnika. Jeżeli czytasz ten artykuł od początku do końca, wszystkie tematy są razem, nie ma potrzeby klikać na jakikolwiek link za wyjątkiem tych które znajdują się na końcu każdej strony po to, aby przejść do następnej strony.

 

Czy witamina B12 coś zmienia?

 

Generalnie witamina B12 znajdowana jest we wszystkich produktach  zwierzęcych (wyjątek stanowi miód) [ ale jest to koncentrat roślinny wytwarzany przez pszczoły]. U przeważającej części ludzi zajmujących się żywieniem, również u wielu wegan panuje przekonanie, że produkty roślinne nie dostarczają witaminy B12. Pomimo tego niektórzy weganie nadal orędują, że „pokarm roślinny dostarcza wszystkie niezbędne pożywki dla naszego zdrowia”, w ten sposób nie podkreślają roli witaminy B12 podczas promowania diety wegańskiej. Inni weganie, po namyśle orędują potrzebę suplementacji witaminą B12.

 

Rezultat: wielu wegan nie spożywa pokarmów wzbogaconych w witaminę B12. Wielu z nich rozwinęło klasyczne objawy układu nerwowego, związane z niedoborami witaminy B12. W niektórych przypadkach objawy niedoboru zanikły po podaniu witaminy B12, ale nie wszyscy mieli to szczęście.

 

Ponad to duża część wegan (a nawet wegetarian) niepobierających suplementacji z witaminą B12 wykazuje podwyższone poziomy homocysteiny, a to z kolei związane jest z przedwczesną śmiercią, atakami serca, wylewami i innymi chorobami. [Zobacz: 6 Homocysteina, B12, wegetarianie oraz choroby].

 

Wielu wegan o krótkim stażu donosi o zdrowotnej poprawie po przejściu na die wegańską, najbardziej powszechnym narzekaniem, które słyszałem od eks-wegan to, że nie czuli się w pełni zdrowi. Jest to dla mnie logiczne: ludzie którzy dobrze czują się na danej diecie trzymają się jej. Ludzie którzy nie czują się dobrze na diecie zmieniają dietę. Czy to możliwe, aby ludzie powracający do produktów zwierzęcych czuli efekty zmniejszających się ilości witaminy B12? Wielu wegan nie bierze pod uwagę takiej możliwości, powód prosty: ludzie potrzebują jej bardzo mało, a nowi weganie zwykle mają pewne zapasy witaminy B12, wystarczające na miesiące lub lata.

 

Weganie również mają tendencję do mniejszych poziomów witaminy B12 niż lakto-owo-wegetarianie czy niewegetarianie, dla kontrastu „niektórzy weganie wykazują nawet objawy niedoboru witaminy B12.” Jakkolwiek, większość wegan wydaje się brać suplementację z witaminą B12, (często bezwiednie wraz z konsumpcją pokarmów wzbogaconych w witaminę B12), co może tłumaczyć dlaczego większość wegan nigdy nie wykazuje objawów niedoborów witaminy B12.

 

Dla wegan (wegano-witarian, makrobiotyków), których dieta [wydawało by się jak najbardziej naturalna], bez dodatkowej suplementacji witaminą B12; z takim poglądem się nie zgadzam, uważam że takie osoby często wykazują objawy niedoboru witaminy B12. Czytelnik wkrótce zapozna się o wielu weganach znanych z literatury naukowej cierpiących na niedobory witaminy B12. Spotykam się regularnie z wieloma weganami wykazującymi już niedobory, albo dochodzili do dolnej granicy poziomów witaminy B12. Teraz właśnie nadszedł czas, aby z tym skończyć. Weganie mogą zapewnić sobie odpowiedni status witaminy B12 zmniejszając ryzyko zapadania na wiele chorób, po warunkiem gdy będą podążać zgodnie z zaleceniami.

 

Niniejszy artykuł jest przeglądem literatury naukowej dotyczącej witaminy B12 oraz diety wegańskiej, włączając w to ostatnie badania oparte na weganach oraz witaminie B12 począwszy od 1980 roku. Weganie, którzy nie są zainteresowani szczegółami o witaminie B12 są zachęcani, aby przeczytali [2 Rekomandacje oraz 26 Wnioski: Czy naturalna dieta wymaga dodatków?]  

 

 

B12 Wartości laboratoryjne:

 

Ten artykuł często opiera się na różnych danych laboratoryjnych związanych z witaminą B12. Dane literaturowe zobacz: [38 Załącznik-Tabela: B12 – względne dane laboratoryjne]

 

 

Witamina B12: Wybredna cząsteczka:

 

Witamina B12 jest skomplikowaną witaminą o unikalnych mechaniźmie wchłaniania, szerokie symptomy jej niedoborów, wiele nieaktywnych analogów (związków, które wydawało by się, że są aktywną witaminą B12, ale tak nie jest) wręcz przeciwnie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu metabolizmu powiązanego z prawdziwą witaminą B12.

 

 

1.      MIT O TYM JAK CZĘSTO NALEŻY POBIERAĆ WITAMINĘ B12

http://www.veganhealth.org/b12/often

 

Kiedy niektórzy weganie słyszą od innych wegan mówiących takie rzeczy jak: „B12 jest magazynowana w ciele przez lata” to ww. osoby rozumieją to jako dostarczanie witaminy B12 raz na kilka lat. (Nie powinno się za to obwiniać tych ludzi; a takie postawienie sprawy jest wysoce mylące.) Przeciwnie, nie można utrzymać odpowiedniego statusu witaminy B12, nawet wtedy gdy konsumujemy małe ilości B12 raz na kilka tygodni.

 

Nasz ustrój ciągle traci małe ilości B12, a czas przebywania cząsteczki witaminy B12 jest różny, zależy od (i) zawartości w diecie,  (ii) efektywności wchłaniania oraz (iii) miejsca przebywania (rodzaju komórek i tkanek). 

 

 

Małe ilości B12 w produktach zwierzęcych:

 

Istnieją dowody na to, że witamina B12 nie można utrzymywać na wystarczających poziomach, jedynie poprzez dodatek do diety niewielkich ilości produktów pochodzenia zwierzęcego:

 

Dusseldorp et al.1 (1999, Holandia) starali się odpowiedzeć na pytanie: czy umiarkowana konsumpcja produktów zwierzęcych jest wystarczająca, aby osiągnąć normalne poziomy witaminy B12? Badania przeprowadzono na 73 dorosłych makrobiotykach, którzy począwszy od wieku 6 lat przeszli na dietę lakto-owo-wegetariańską  lub nie-wegetarińską. Grupa kontrolna: 94 osoby nigdy nie będące makrobiotykami ani wegetarianami. Artykuły mleczne zaopatrują makrobiotyków przeciętnie w 1µg B12/dzennie. Spożywano również ryby, czerwone mięso, kurczaki 2-3 razy na tydzień.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin