Scenariusz zajęć wychowawczo- dydaktycznych dla dzieci 6- letnich
pt. ”Grzybobranie”
http://www.przed.webd.pl/s52.php
Cele ogólne:
· Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania utworu literackiego.
· Rozwijanie umiejętności komunikatywnego wypowiadania się, werbalizowania własnych doznań, myśli, sądów podczas udzielania odpowiedzi zadawania pytań.
· Wzbogacanie słownika dzieci w miarę poznawania środowiska przyrodniczego.
· Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej.
· Kształtowanie pojęcia liczby głównej i porządkowej w zakresie 1- 7.
Cele operacyjne:
· Uważnie słucha wiersza czytanego przez nauczycielkę.
· Rozumie polecenia nauczycielki.
· Umie dopasować napis do odpowiedniego skupiska grzybów.
· Prawidłowo rozpoznaje swoje imię.
· Umie przeliczać liczebnikami głównymi.
· Zna liczebniki porządkowe.
· Potrafi powiedzieć, których grzybów jest więcej, których tyle samo, a których mniej.
Pomoce:
· Kartonowa postać jesieni z koszami, sylwety grzybów, wizytówki z imionami, emblematy do zadania z tekstem, karty z sylwetami grzybów od 1 – 7 na poszczególnych kartach, kaseta z piosenką „Mama i ja”, kaseta z nagraniem Klanzy.
Przebieg:
1. Zabawa w formie opowieści ruchowej do piosenki „Listopadowa piosenka”.
2. Rozmowa na dywanie z wykorzystaniem emblematu Jesień z koszami
Jaka pora roku została zaprezentowana?
Jaka pora roku nadchodzi po jesieni?
Zadaniem dzieci jest odgadnąć: Co Jesień może nieść w wielkich koszach?
3.Słuchanie wiersza „Grzyby” Anny Łady – Grodzieckiej.
Dzieci obserwują ustawianie sylwety grzybów w szeregu po obu stronach Jesieni, odpowiadają na pytania:
Którym z kolei grzybkiem jest borowik?
Która z kolei kurka?
Myślę o grzybie, który ustawiony jest jako trzeci z kolei, /o, którym myślę?/
Po, której stronie Jesieni jest więcej grzybów, o ile?
4.Zabawa dydaktyczna, „Co się zmieniło?”
5.Utrwalenie piosenki z repertuaru Misia i Margolci” Kurki, rydze i
maślaki”
6.Zabawa dydaktyczna „Gdzie jest grzyb?”
Dzieci wyszukują swoją wizytówkę, wśród wielu rozłożonych na dywanie, a przypięty do niej, napis z nazwą grzyba / muchomor, borowik, kozak, maślak, kurka/ dopasują do odpowiedniego skupiska grzybów.
7.Zabawa ruchowa „Jak rośnie grzyb?”
Dzieci naśladują wzrost grzyba. Nauczycielka liczy do 10.
Grzybek jest malutki, schowany w mchu, pomalutku rośnie.
Kiedy nauczycielka powie 10 grzyb jest wielki, okazały.
8.Działania matematyczne „Ile grzybów?”
Monika znalazła dwa grzyby, Mateusz ma w koszyku o jednego grzyba więcej, a Ada znalazła o jednego grzyba mniej niż Monika.
Dzieci układają na dywanie sylwety, przyporządkowując grzyby według treści zadania.
Dzieci odpowiadają na pytanie:
Kto ma najwięcej grzybów?
Kto ma najmniej grzybów?
Co trzeba zrobić, aby dzieci miały po równo?
9.Segregowanie obrazków z uwzględnieniem ilości grzybów na
poszczególnych kartach.
Dzieci tak układają karty, aby na każdej kolejnej było o jeden grzybek więcej tj. 1, 2,3..... itd.
10.Zabawa integracyjna „Burza”
beata_cw1