Bezpieczna podróż.doc

(24 KB) Pobierz
Skawina 27

Skawina 27.10.2008

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH W GRUPIE DZIECI 4 I 5 LETNICH.

 

Prowadząca:  Magda Babiuch

Temat kompleksowy: Jestem ostrożny

Temat dnia: Bezpieczna podróż.

 

Cel ogólny: Uczenie zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo dziecka. II/6

 

Cele operacyjne dziecka:

- potrafi zapamiętać prostą śpiewankę,

- potrafi za pomocą słuchu oraz wzroku rozpoznać podstawowe środki lokomocji,

- potrafi zgłosić się do odpowiedzi poprzez podniesienie ręki i czekać na udzielenie głosu,

- wie jak bezpiecznie podróżować samochodem,

- wie do czego służą pasy bezpieczeństwa i foteliki dla dzieci,

- potrafi wspólnie z nauczycielem śpiewać oraz pokazywać ruchem piosenkę,

- prawidłowo wypowiada zgłoski,

 

Metody:

-         Słowna,

-         Czynna,

-         Oglądowa,

 

Formy:

-         indywidualna,

-         grupowa,

 

Środki dydaktyczne:

Zestaw dydaktyczny „Słucham i mówię” (kaseta oraz ilustracje pojazdów), kolorowe ilustracje dzieci w fotelikach, kolorowe krążki,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć

 

1.     Poranne powitanie - utrwalenie krótkiej śpiewanki „Witam Was”.

 

2.     Zagadki tematyczne dla dzieci:

 

„Pojazdy” – omawianie wyglądu różnych pojazdów poruszających się po lądzie, wodzie i latających w powietrzu (pomoc zestawu dydaktycznego „Słucham i mówię”).

„Jaki to pojazd”? – odgadywanie nazw pojazdów na podstawie wydawanego dźwięku pomoc zestawu dydaktycznego „Słucham i mówię” - rozmowa na temat różnych środków lokomocji. Omówienie ilustracji różnych pojazdów.

 

     3.   Zabawa ruchowo – ortofoniczna na zgłoskach brrr, brum „Pojazdy”. Dzieci dostają    krążki (kierownicę samochodu), każde dziecko wymyśla sobie pojazd jakim będzie kierowało. Na sygnał nauczycielki samochody wyruszają w podróż – każdy samochód wydaje różne dźwięki.

      Dzieci wyraźnie wymawiają zgłoski „brrr, brum” itp.

 

4.     Zwrócenie uwagi na bezpieczne podróżowanie w fotelikach, zapinanie pasów itp.

Krótka pogadanka oparta na ilustracjach graficznych przygotowanych przez nauczycielkę.

 

     5.  Ćwiczenia rytmiczne słuchowo-ruchowe przy piosence „Uliczne  sygnały”.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin