wskaźniki aktywności.docx

(15 KB) Pobierz

Analiza tendencji wskaźników aktywności

 

Wskaźnik Obrotowości Aktywów

Podstawowy wskaźnik wykorzystywany do analizy aktywności spółki. Jest obliczany jako iloraz przychodów ze sprzedaży i aktywów razem. Wskaźnik obrotowości aktywów mierzy zdolność aktywów, którymi dysponuje przedsiębiorstwo do generowania sprzedaży. Pokazuje jaką wartość sprzedaży można osiągnąć z jednej złotówki aktywów zgromadzonych przez spółkę.

Im większa wartość wskaźnika tym lepiej z punktu widzenia aktywności przedsiębiorstwa.

 

Wskaźnik Obrotowości Aktywów Trwałych

Wskaźnik wykorzystywany do analizy aktywności spółki.

Jest obliczany jako iloraz przychodów ze sprzedaży oraz aktywów trwałych.

Wskaźnik obrotowości aktywów trwałych mierzy zdolność aktywów trwałych, którymi dysponuje przedsiębiorstwo do generowania sprzedaży. Pokazuje jaką wartość sprzedaży można osiągnąć z jednej złotówki zaangażowanej w aktywa trwałe.

Generalnie im większa wartość wskaźnika tym lepiej z punktu widzenia aktywności przedsiębiorstwa. Do tej reguły należy jednak podchodzić z pewną dozą ostrożności ponieważ wysokie wartości mogą być spowodowane posiadaniem przez przedsiębiorstwo przestarzałego majątku produkcyjnego, którego wartość bilansowa jest niska ze względu na wysoki stopień umorzenia.

 

Wskaźnik Rotacji Zapasów

Wskaźnik wykorzystywany do analizy aktywności spółki.

Jest obliczany jako iloraz zapasów oraz średnich dziennych przychodów ze sprzedaży. Taka formuła przyjęta jest w RANKINGU SPÓŁEK GIEŁDOWYCH. Jednakże analitycy często w miejsce średnich dziennych przychodów ze sprzedaży podstawiają średnie dzienne koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów.

Problem polega na tym, że średnie dzienne koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów w silnym stopniu zależą od przyjętych przez Zarząd spółki metod szacowania kosztów i są kategorią mniej pewną od przychodów ze sprzedaży.

Wartość wskaźnika rotacji zapasów pokazuje ile dni przeciętnie zapasy zalegają w magazynach zanim zostaną przekształcone w produkty gotowe, a następnie sprzedane.

Niska wartość wskaźnika na ogół uznawana jest za sytuację korzystną. Świadczy to bowiem o tym, że spółka nie utrzymuje nadmiernych zapasów, co oznacza, że następuje uwolnienie kapitału pracującego zaangażowanego w zapasach.

 

Wskaźnik Ściągalności Należności

Wskaźnik wykorzystywany do analizy aktywności spółki.

Jest obliczany jako iloraz należności oraz średnich dziennych przychodów ze sprzedaży.

Wskaźnik ściągalności należności używany jest do oceny sposobu zarządzania należnościami przez spółkę. Pokazuje ile dni średnio przedsiębiorstwo czeka od momentu sprzedaży na uregulowanie należności z tego tytułu przez nabywcę.

Wysoka wartość wskaźnika świadczy o nie wywiązywaniu się odbiorców firmy ze swych zobowiązań finansowych, a zatem o tym, że spółka kredytuje swoich klientów. Korzystny jest zatem niski poziom wskaźnika.

 

Wskaźnik Spłaty Zobowiązań

Wskaźnik wykorzystywany do analizy aktywności spółki.

Jest obliczany jako iloraz zobowiązań krótkoterminowych oraz średnich dziennych przychodów ze sprzedaży. Taka formuła przyjęta jest w RANKINGU SPÓŁEK GIEŁDOWYCH. Jednakże analitycy często w miejsce zobowiązań krótkoterminowych podstawiają zobowiązania z tytułu dostaw i usług, a w miejsce średnich dziennych przychodów ze sprzedaży średnie dzienne koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów.

Problem polega na tym, że pierwsza pozycja nie jest publikowana w kwartalnych sprawozdaniach finansowych, które obok sprawozdań rocznych i półrocznych używane są do sporządzenia przez nas analiz finansowych. Chcąc mieć porównywalność wskaźników w kolejnych okresach czasu należy używać informacji zawartych we wszystkich typach wykorzystywanych sprawozdań.

Druga pozycja w silnym stopniu zależy od przyjętych przez Zarząd spółki metod szacowania kosztów i jest kategorią mniej pewną od przychodów ze sprzedaży.

Wskaźnik spłaty zobowiązań używany jest do określenia średniego czasu regulowania zobowiązań przedsiębiorstwa. Wydłużenie okresu spłaty zobowiązań jest korzystne dla spółki. Zobowiązania krótkoterminowe są bowiem jednym ze źródeł finansowania aktywów i ich zwiększenie oznacza mniejsze zapotrzebowanie na kapitał pracujący.

Mimo to, przedsiębiorstwo powinno dotrzymywać terminów spłaty swoich zobowiązań. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić dodatkowe koszty w postaci karnych odsetek i utraty wizerunku wiarygodnego partnera.

 

Cykl Konwersji Gotówki

Miernik wykorzystywany do analizy aktywności spółki.

Jest wyznaczany w wyniku połączenia trzech wskaźników zgodnie z formułą: wskaźnik ściągalności należności plus wskaźnik rotacji zapasów minus wskaźnik spłaty zobowiązań.

Miernik ten pokazuje okres, jaki upływa od momentu odpływu gotówki przeznaczonej na zakup czynników produkcji (moment spłaty zobowiązań), do momentu wpływu gotówki z tytułu należności.

Korzystna sytuacja występuje wtedy, kiedy przedsiębiorstwo skraca ten okres. Zwiększa się wtedy obrotowość kapitału pracującego, a każdy obrót (cykl od wydania gotówki do wpływu gotówki) oznacza nadwyżkę przychodów nad kosztami. Czyli im krótszy cykl konwersji gotówki, tym wyższy zysk osiąga spółka.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin