[nazwisko i adres]
Należy dokonać edycji dokumentu i dostosować go do płci Dyrektora placówki
Dyrektor
[nazwa i adres szkoły]
Szanowna/y Pani Dyrektor/Panie Dyrektorze,
Zwracam się z prośbą o zapewnienie w kierowanej przez Panią/Pana placówce neutralności światopoglądowej poprzez zdjęcie wszelkich symboli religijnych. Szkoła, w której uczy się moje dziecko jest szkołą publiczną, a ja - nie mając obowiązku ujawniać moich przekonań - oświadczam, że obecna sytuacja uniemożliwia mi zgodne z nimi wychowanie i nauczanie mojego dziecka, co gwarantuje mi Rzeczpospolita Polska (Dz. U. z 1995 r. Nr 36. poz. 175).
Uprzejmie informuję, że 3-go listopada 2009 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Lautsi przeciwko Włochom, w którym czytamy:
Trybunał uważa, że obowiązek eksponowania symbolu religijnego nałożony przez władzę w odniesieniu do konkretnej sytuacji, zwłaszcza w klasach szkolnych, ogranicza prawo rodziców do edukacji swoich dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem, a także prawo uczniów do wyznawania lub niewyznawania wiary. Trybunał uważa, że obowiązek ten prowadzi do łamania prawa, ponieważ ograniczenia te są niezgodne z obowiązkiem państwa do przestrzegania neutralności w wykonywaniu władzy publicznej, w szczególności w dziedzinie edukacji.
Wieszanie krzyży w Polsce jest jedynie zwyczajem wprowadzonym ok. 1989 roku. Jego tolerowanie od ratyfikowania przez Polskę Protokołu Nr 1 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dnia 10 października 1994 roku wynikało z niejasności co do związku z artykułem drugim. Obecnie została ona usunięta, co czyni mój wniosek jak najbardziej zasadnym.
Zechce Pani/Pan zauważyć, że Rzeczpospolita Polska nie poczyniła żadnego zastrzeżenia do artykułu drugiego Protokołu nr 1, który pozwalałby interpretować go w sposób sprzyjający religii lub Kościołowi Katolickiemu, jak zrobiły to Irlandia i Malta wiele lat wcześniej.
Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej sprawy.
Z poważaniem,
[podpis rodzica lub obojga rodziców]
superzajac