Scenariusz katechezy.docx

(15 KB) Pobierz

Scenariusz katechezy

Temat: „Ta, która szła drogą błogosławieństw.
Błogosławiona Karolina Kózka”.

Cele:

              Wiodące:

poznanie i zrozumienie na czym polegała droga do świętości błogosławionej Karoliny Kózkówny

zrozumienie prawdy, ze na drodze do szczęścia – nieba potrzebna jest pomoc Chrystusa

              Szczegółowe cele operacyjne:

                            wiedza:

                                          uczeń określi pojęcie błogosławiony

                                          rozumie wezwanie do świętości 8 błogosławieństw

pamięta najważniejsze wydarzenia z życia błogosławionej Karoliny oraz potrafi ją krótko scharakteryzować

                            umiejętności

                                          uczeń potrafi wskazać do czego jesteśmy wezwani w 8 błogosławieństwach

                                          potrafi wykazać związek 8 błogosławieństw z życiem Karoliny

                            postawy

                                          uczeń wyraża gotowość naśladowania błogosławionej Karoliny

                                          prezentuje postawę gotowości przemiany swojego życia mocą Chrystusa

 

Metody pracy:

              Analiza Pisma świętego (Mt 5,1-12 przy pomocy obrazów), inscenizacja, praca w grupach, pogadanka, tekst uzupełnień.

Środki dydaktyczne:

              Plansze z 8 błogosławieństwami, zdjęcia, teledysk z piosenką „Błogosławieni”, materiały do pracy w grupach, tekst uzupełnień, litania.

Przebieg katechezy

 

Wprowadzenie

1.       Modlitwa.

2.       Odczytanie Mt 5,1-12.

3.       Pogadanka na temat 8 błogosławieństw .Krótkie omówienie treści: kogo Pan Jezus nazywa szczęśliwym.

4.       Oglądnięcie teledysku ”Błogosławieni”.

5.       Przypięcie obrazków przedstawiających błogosławieństwa oraz podpisów do nich.

Podanie prawdy

1.       Program „Ci, którzy szli drogą ośmiu błogosławieństw”, życiorys błogosławionej Karoliny (załącz 1) Ilustracją do programu jest pokaz slajdów (załącz.2).

2.       Praca w grupach – droga błogosławionej Karoliny do świętości. Uczniowie przyporządkowują zdania charakteryzujące postawy bł. Karoliny do poszczególnych błogosławieństw(załącz.3).W czasie podsumowania uczeń zawiesza odpowiednie plansze do obrazków z błogosławieństwami na tablicy (załącz.4).

3.       Pogadanka na temat „co Karolinie pomogło w osiągnięciu świętości”.

Pogłębienie

              Podanie wiadomości o Ruchu Czystych Serc (źródło: „Miłujcie się” wydanie specjalne),          20-leciu beatyfikacji oraz peregrynacji relikwii błogosławionej w diecezji rzeszowskiej.

Zastosowanie

1.       Refleksja na temat „W czym chciałbym naśladować błogosławioną Karolinę?”

2.       Modlitwa litanią do błogosławionej Karoliny (załącz.5).

3.       Zapis tematu i wykonanie tekstu uzupełnień (załącz.6).

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin