którędy do przyjaźni-liceum.doc

(83 KB) Pobierz
Konspekt lekcji dla uczniów szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej

Konspekt lekcji dla uczniów szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej

 

Temat: Którędy do przyjaźni?

 

Cel główny: Podkreślenie walorów przyjaźni i cech prawdziwego przyjaciela oraz roli przyjaźni w życiu

                   każdego człowieka. Refleksja nad przykładami źle pojętej przyjaźni.

Cele szczegółowe: Uczeń:

·         Wymienia cechy prawdziwego przyjaciela

·         Opowiada, jak powstaje przyjaźń i jak ją okazujemy innym

·         Uzasadnia, dlaczego warto mieć przyjaciela w życiu

·         Wyjaśnia, na czym polega źle rozumiana przyjaźń

Metody i formy pracy: burza mózgów, pogadanka, rozmowa, praca indywidualna, w parach, w grupach,

                   wiersz połówkowy,

Materiały i środki dydaktyczne: Słownik języka polskiego, test, teksty opowiadań;

      fragmenty z książki M. Dańkowskiej „Nastolatki i bon ton”, Warszawa 1993

     artykuły o przyjaźni w tygodniku „Droga” nr 25 z 1998r.     

     

Przebieg lekcji, czynności nauczyciela, czynności uczniów

Metody

Powitanie uczniów. Czynności porządkowe.

Wstęp

Nauczyciel podaje temat lekcji i pyta uczniów: Co to jest przyjaźń? Uczniowie podają swoje opinie. Nauczyciel przedstawia definicję ze Słownika języka polskiego. Następnie prosi, by uczniowie odpowiedzieli na 3 pytania, które wprowadzą w temat lekcji (kto chce, głośno dzieli się swoimi poglądami):

1.      Czy wierzysz w prawdziwą przyjaźń?

2.      Kto nie mógłby być twoim przyjacielem?

3.      Czy przyjaźń jest ważna w twoim życiu?

Nauczyciel pyta uczniów – Jak zaczyna się przyjaźń?

Młodzież odpowiada (wspólna klasa, praca, mieszkanie blisko siebie, wspólne zajęcia pozalekcyjne i  zainteresowania, podobne kłopoty; rozumiemy się, dobrze nam się rozmawia, spędzamy razem czas)

Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów – istnieje przyjaźń i warto mieć przyjaciela, ale trzeba podjąć wysiłek, aby być przyjacielem i go zdobyć.

Rozwinięcie

Nauczyciel prosi, by uczniowie podali cechy prawdziwego przyjaciela, (uczeń zapisuje wypowiedzi na tablicy), następnie - w parach - wybierają 5 najważniejszych wg nich cech i podają je na forum klasy.

Następne pytanie do klasy – Jak okazujemy przyjaźń?

Uczniowie odpowiadają (częste spotkania, szczere rozmowy, pomoc w kłopotach, dyskrecja)

Nauczyciel proponuje uczniom test – „Czy umiem się przyjaźnić?”

Następnie pyta uczniów: Czy są rzeczy, których prawdziwy przyjaciel nie powinien zrobić? Jakie? Uczniowie odpowiadają.

Nauczyciel rozdaje teksty kilku krótkich opowiadań pod wspólnym tytułem – „Przyjaźń źle rozumiana” i prosi, by w parach dopisać zakończenie i radę dla bohatera historii. Uczniowie prezentują swoje zakończenia.

Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów.

Zakończenie

Nauczyciel proponuje uczniom pracę w parach, która będzie podsumowaniem lekcji, rozdaje teksty i prosi o dopisanie zakończeń  ( Syr 6,5-10, 14-16 lub fragment wiersza K. Gibran’a). Uczniowie prezentują swoje prace – odczytują głośno cały tekst, na końcu porównują z oryginałem. Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów w ciągu całej lekcji.

 

 

Burza mózgów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pogadanka

 

 

Praca na forum klasy i w parach

 

 

 

Test

Pogadanka

 

Praca w parach i na forum klasy

 

 

Wiersz połówkowy

 

 

 

 

Przyjaźń – bliskie, serdeczne stosunki z kimś oparte na wzajemnej życzliwości, szczerości, zaufaniu, możności liczenia na kogoś w każdej okoliczności; życzliwość, serdeczność, okazywana komuś; przyjaźń jest bezinteresowna, dozgonna, niezachwiana, prawdziwa, serdeczna, szczera, wzajemna, zażyła (Słownik języka polskiego, PWN Warszawa 1982)

 

TEST – zastanów się i odpowiedz na pytania:

1.      Czy wiesz, jak ma na imię mama twojej przyjaciółki? Kiedy ma imieniny? -pytanie dla dziewcząt                                 Lub: Jaki samochód mają rodzice przyjaciela? –pytanie do chłopców

2.      Czy twój przyjaciel woli jajecznicę czy jajko na miękko?

3.      Czy masz cierpliwość wysłuchiwać co parę dni jej tych samych narzekań na tematy domowe?

4.      Czy zależy ci na tym, by się dobrze prezentowała, czy pilnujesz, żeby nie była lepsza od ciebie?

5.      Czy zdarzyło ci się w ostatnich czasach, że coś jej obiecałaś i zapomniałaś o tym?

6.      Jak byś się czuła, gdyby ona wyjechała do innego miasta?

7.      Czy kiedy ktoś jej zrobi przykrość, czujesz, że to także ciebie dotknęło?

8.      Czy zmieniasz ustalone wspólnie plany bez uprzedzenia, bo ci się odechciało?

9.      Czy pamiętasz zapytać ją o sprawy dla niej ważne, o których ona cały czas myśli, nawet jeśli one ciebie nie dotyczą?

10.  Gdy zyskasz nowych przyjaciół lekceważysz dawnych, uważając, ze oni i tak wszystko zniosą i wybaczą?

 

( Syr 6,5-10,14-16)

Jeżeli chcesz mieć przyjaciela,

posiądź go ………………………………………….....,

a niezbyt szybko …………………………………….…

Bywa bowiem przyjaciel, ale tylko

na czas ……………………………………….……..,

nie pozostanie nim

w dzień ………………………………………………...

Bywa przyjaciel, ale tylko jako ……………………………………………………….

Nie wytrwa on w dniu …………………………………

Wierny bowiem przyjaciel …………………………….

Kto go znalazł, ………………………………………

Za wiernego przyjaciela nie ma …..…………………...

ani równej wagi za wielką ………………….………… .

Wierny przyjaciel jest ……………………………….…;

znajdą go ……………………………………………

( Syr 6,5-10,14-16)

Jeżeli chcesz mieć przyjaciela,

posiądź go  po próbie,

a niezbyt szybko  mu zaufaj.

Bywa bowiem przyjaciel, ale tylko

na czas  jemu dogodny,

nie pozostanie nim

w dzień  twego ucisku.

Bywa przyjaciel, ale tylko jako

towarzysz stołu,

Nie wytrwa on w dniu  twego ucisku.

Wierny bowiem przyjaciel  potężną obroną,

kto go znalazł,  skarb znalazł.

Za wiernego przyjaciela nie ma  odpłaty,

ani równej wagi za wielką  jego wartość.

Wierny przyjaciel jest  lekarstwem życia;

znajdą go  bojący się Pana.

Kahil Gibran – Przyjaźń

Przyjaciel jest twoim …………………………….......

………………..On twoją …………………………….

Odczuwając głód ………………………………….

i szukasz go, by ………………………………………

Gdy on się zwierza, otwórz przed ………………………………………………………….

Kiedy on milczy, niech twoje serce nie

…………………………………………. ………………

ponieważ w przyjaźni każda myśl,

…………………………………….………………….

budzi się w …………., a jest dzielona ………………

A kiedy żegnasz przyjaciela ………………………

Ponieważ jego nieobecność pozwoli ci

………………… co najbardziej w nim ………………

I niech przyjaźń nie będzie ……………………………

jak wzajemnym odkrywaniem …………………………

Kahil Gibran – Przyjaźń

Przyjaciel jest twoim  zaspokojonym pragnieniem. On twoją  mocą i schronieniem;

Odczuwając głód  uciekasz się do niego

i szukasz go, by  zaznać ukojenia.

Gdy on się zwierza, otwórz przed nim swą duszę.

Kiedy on milczy, niech twoje serce nie  przestaje go słuchać,

ponieważ w przyjaźni każda myślpragnienie, nadzieja

budzi się w  ciszy, a jest dzielona  w radości.

A kiedy żegnasz przyjaciela  nie smuć się,

ponieważ jego nieobecność pozwoli ci  zrozumieć, co najbardziej w nim  kochasz.

I niech przyjaźń nie będzie  niczym innym

jak wzajemnym odkrywaniem  skarbów ducha.

Kahil Gibran – Przyjaźń

Przyjaciel jest twoim ……………………………...

………………..On twoją …………………………

Odczuwając głód …………………………………

i szukasz go, by …………………………………

Gdy on się zwierza, otwórz przed …………………………………………………….

Kiedy on milczy, niech twoje serce nie

…………………………………………. …………

ponieważ w przyjaźni każda myśl,

…………………………………….………………

budzi się w ………., a jest dzielona ………………

A kiedy żegnasz przyjaciela ………………………

Ponieważ jego nieobecność pozwoli ci

……………… co najbardziej w nim …………….

I niech przyjaźń nie będzie ……………………….

jak wzajemnym odkrywaniem ……………………

Kahil Gibran – Przyjaźń

Przyjaciel jest twoim ……………………………...

………………..On twoją …………………………

Odczuwając głód …………………………………

i szukasz go, by …………………………………

Gdy on się zwierza, otwórz przed …………………………………………………….

Kiedy on milczy, niech twoje serce nie

…………………………………………. …………

ponieważ w przyjaźni każda myśl,

…………………………………….………………

budzi się w ………., a jest dzielona ………………

A kiedy żegnasz przyjaciela ………………………

Ponieważ jego nieobecność pozwoli ci

……………… co najbardziej w nim …………….

I niech przyjaźń nie będzie ……………………….

jak wzajemnym odkrywaniem ……………………

Kahil Gibran – Przyjaźń

Przyjaciel jest twoim ……………………………...

………………..On twoją …………………………

Odczuwając głód …………………………………

i szukasz go, by …………………………………

Gdy on się zwierza, otwórz przed …………………………………………………….

Kiedy on milczy, niech twoje serce nie...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin