Konspekt zajęć dydaktycznych dla dzieci 4-letnich
Temat: Wizyta u kolegów z Chin.
Cele:
- zapoznanie z wybranymi elementami kultury Chin,
- budowanie z klocków z zachowaniem zasad równowagi,
- nauka pracy zespołowej,
- doskonalenie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo – ruchowej,
- zachęcanie do inwencji twórczej i śmiałości w zestawianiu kolorów,
- utrwalenie znajomości nazw kolorów,
- doskonalenie wrażliwości słuchowej,
- wypracowywanie postawy tolerancji wobec innych kultur i ludzi,
- wzmacnianie mięśni nóg.
Formy: zajęcia z całą grupą
Pomoce: koło z brązowego brystolu (duże), klocki, papier kolorowy, nożyczki, kleje, kredki ołówkowe po 2 dla dziecka, kredki różowe, żółte i brązowe, ryż, małe pojemniki z różnych tworzyw, prześcieradło lub koc.
Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie:
- powitanie piosenką „Wszyscy są”,
- nawiązanie do wczorajszego Dnia Dziecka.
2. Zabawa „Daję ci ten prezent” – zapoznanie z imionami dzieci i nawiązanie kontaktu.
3. Podróż pociągiem.
4. Powitanie w Chinach:
- chińska czapka (rozpoznanie figury geometrycznej – koła),
- podanie kilku wiadomości o dzieciach z Chin: jest ich bardzo dużo, mają nieco żółty odcień skóry i piękne, skośne oczy (próba pokazania).
5. Budowanie z klocków „Chiński mur”
- odczytanie i omówienie informacji dotyczących Chińskiego Muru,
- próba zbudowania z klocków jak najdłuższego muru (z wieżami).
6. Nauka piosenki „Chinka-Czekulinka” - wspólny śpiew z pokazywaniem.
7. Zadanie sprawnościowe – manualne „Pałeczki”:
- wyjaśnienie, że w Chinach jada się pałeczkami
- zgniecenie w kulki kawałków papieru i próby przeniesienia za pomocą kredek- pałeczek w określone miejsce
8. Opowieść o smokach chińskich.
9. Zabawa ruchowa „Leci smok” (z użyciem prześcieradła).
10. Wyklejanie smoków z kolorowego papieru:
- wspomnienie, że papier wynaleziono w Chinach,
- omówienie techniki.
11. Omówienie powstałych prac
- nazywanie użytych kolorów.
12. Ćwiczenie słuchowe „Który pojemnik?”
13. Puzzle „Panda”:
- praca w małych zespołach – ułożenie puzzli,
- krótka opowieść na temat zwyczajów pand.
14. Powrót pociągiem do Polski.
15. Powtórzenie, czego się dowiedzieliśmy.
16. Odrysowanie ręki na kartkach (trzy tego samego dziecka na jednej kartce) i pokolorowanie ich na kolor różowy, żółty i brązowy. Uświadomienie dzieciom, że choć są różne dzieci, to wcale nie oznacza, że są gorsze.
17. Nauka piosenki „Lody” (refrenu)
- zapoznanie z gitarą,
- zapoznanie ze słowami, linią melodyczną i rytmiczną piosenki,
- próby śpiewu zbiorowego refrenu z wyklaskiwaniem pauz,
- akompaniowanie również na pojemnikach z ryżem.
18. Podziękowanie za wspólną podróż i zachęcenie do próby zbudowania większego muru.
1
chojnacka.k