Konspekt zajęcia -VIII.2009r. z zakresu wychowania komunikacyjnego.
TEMAT : Środki lokomocji.
Cele ogólne:
- rozpoznawanie i nazywanie dźwięków wybranych pojazdów
- wzbogacenie czynnego słownictwa o nazwy środków lokomocji
- rozpoznawanie i nazywanie wybranych pojazdów lądowych, wodnych, powietrznych
Cele operacyjne:
Dziecko:
- prawidłowo rozpoznaje odgłosy wydawane przez niektóre środki transportu
- naśladuje odgłosy pojazdów
- słucha poleceń nauczycielki
- rozpoznaje i nazywa pojazdy lądowe, wodne i powietrzne
- odtwarza charakterystyczne odgłosy wydawane przez pojazdy
- koloruje szablon wybranego pojazdu
- wypełnia odpowiednimi elementami ilustrację
- aktywnie uczestniczy w zabawach
Metoda:
czynna – samodzielnych doświadczeń
- kierowanie własną działalnością dziecka
- ćwiczeń
oglądowa - pokaz
- obserwacji
słowna - rozmowa
Forma :
Zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Pomoce: CD Szkoła sześciolatka MAC poz. 47 z nagraniem dźwięków pojazdów, plansza ilustrująca drogę, zbiornik wodny, niebo, klej, ilustracje pojazdów poruszających się po drodze, w powietrzu, po wodzie, piosenka „ Jedzie pociąg z daleka”, kolorowani- pojazdy wodne, lądowe, powietrzne, wiersz „ Kim będę”
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa integracyjna wprowadzająca w tematykę „ Czym podróżuję?”
Dzieci siedzą w kręgu. Witają się mówiąc : dzień dobry jestem Agata przyjechałam np. rowerem .
2. Słuchanie wiersza
Będę szoferem, przy kierownicy mógłbym siedzieć cały dzień, bez różnicy, w osobowym czy ciężarowym wozie. Albo z ulicy na ulicę autobusem będę was woził. Ja tam wolę być pilotem. Za parę lat, może za kilkanaście, będę latał samolotem, można zwiedzić cały świat. Co tam najszybsze auto, samolot, odrzutowiec – lepiej być astronautą! No, sam powiedz – siadasz do rakiety(oczywiście w skafandrze bardzo szczelnie zamkniętym) lecisz – lądujesz na gwiazdach. To jest jazda!
3. Rozmowa na temat - Jakie środki lokomocji występowały w wierszu ?( samochód, autobus, samolot, rakieta)
4. Oglądanie ilustracji przedstawiających różne pojazdy: lądowe, wodne, powietrzne- nazywanie ich. Wyjaśnienie pojęcia : lądowe, wodne, powietrzne
5. Ćwiczenia słuchowe - CD Szkoła sześciolatka MAC poz. 47 słuchanie nagranych dźwięków różnych pojazdów: jadący samochód, hamujący samochód, traktor, samolot , motocykl - nazywanie ich.
6. Odgłosy pojazdów - zabawa ortofoniczna - ćwiczenie narządów mowy przez powtarzanie zgłosek.
Naśladowanie za nauczycielką odgłosów pojazdów:
pociąg - puf, puf, puf
samolot – szz,szz,szz
samochód - wrr, wrr, wrr
7. Pojazdy - zabawa ruchowa. Na umówiony sygnał dzieci naśladują ruchem, głosem sposób poruszania się samochodu, samolotu, pociągu.
8. Zabawa przy piosence „ Jedzie pociąg z daleka”
9. Praca w grupach. Dzieci podzielone na trzy zespoły. Każdy zespół wybiera obrazki , które pasują do treści namalowanej na papierze, kolorują obrazki i przyklejają na ilustracji.
Arkusz z chmurami - pojazdy poruszające się w powietrzu .
Arkusz z wodą - pojazdy poruszające się po wodzie.
Arkusz z drogą - pojazdy poruszające się po drodze.
10. Dzieci w grupach wymieniają nazwy pojazdów jeżdżących, pływających, latających, uzasadniają swój wybór, przeliczają pojazdy.
11. Ocena i wystawa wykonanych prac przez dzieci.
12. Porządkowanie miejsca pracy
13. Czynności higieniczne
14. Poczęstunek herbatką owocową
15. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.
16. Porządkowanie sali po zabawie
17. Zabawy ruchowe ze śpiewem wg propozycji dzieci np: Ojciec Wirgiliusz, Stonoga, Jestem muzykantem – do wyboru przez dzieci
18. Pożegnanie
Przygotowała : Wiesława Kruczkowska
Załączniki- Kolorowanki:
Załączniki :
chojnacka.k