Wybór ślubnego bukietu nie jest sprawą łatwą, wymaga bowiem wzięcia pod uwagę kilku istotnych czynników, takich jak rodzaj kwiatów, forma i kształt bukietu, właściwy dobór dodatków, kolor, rodzaj sukni, wzrost i wymiary, a nawet osobowość przyszłej Panny Młodej. Najbezpieczniej zasięgnąć porady u doświadczonych florystek, które zadbają również o solidne wykonanie i wykończenie całości.
Glorioza
KWIATYBukiet dla panny młodej można wykonać z każdego rodzaju kwiatów. Szanująca się florystka skomponuje wiązankę ze świeżo kupionych kwiatów i zadba o to, aby kompozycja nie rozpadła się podczas pleneru, ceremonii czy imprezy, nawet w tradycyjnym momencie rzucania bukietem. Najpopularniejszym kwiatem wybieranym do bukietów ślubnych jest róża. Efektownie jednak wyglądają także wiązanki z konwalii, lilii czy eleganckich storczyków. Coraz częściej doceniamy sezonowe kwiaty, również te łąkowe i ogrodowe. Bukiet ślubny ozdabia się wstążkami, perełkami, koralikami i piórami. DEKORACJA BUKIETUDo dekoracji mogą też posłużyć owoce i warzywa np. popularne ostatnio liście kapusty ozdobnej. Ciekawą ozdobą jest tzw. magiczny włos, który nadaje wiązance lekkości i połysku. Wyboru wiązanki nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Bukiet panny młodej, dekoracja samochodu, wystrój kościoła i sali powinny stanowić wzajemnie uzupełniającą się całość. Odpowiednie dekoracje kwiatowe podkreślają podniosłość ceremonii i wprowadzają romantyczną atmosferę.
Floart
KWIATY WE WŁOSACH Wciąż modny jest zwyczaj wpinania żywych kwiatów we włosy oraz komponowania biżuterii florystycznej. Jeżeli już zdecydujemy się na taki dodatek, pamiętajmy, że kwiaty powinny idealnie komponować się z bukietem. Dekoracja kwiatowa wpinana we włosy panny młodej to korsarz. Jest to misterne dzieło - mini kompozycja - subtelna i precyzyjna. To dzieło sztuki na kilku centymetrach kwadratowych.Tak jak butonierka czy przypinka, korsarz powinien nawiązywać formą i kolorem do bukietu panny młodej. W zależności od rodzaju fryzury i upodobań panny młodej może to być jedna duża ozdoba lub kilka mniejszych. Kwiaty należy zabezpieczyć przed więdnięciem, aby w pełnej krasie przetrwały do końca wesela. Najczęściej pojedyncze kwiaty są poddawane zabiegowi tzw. watowania, a końcówki pędów zabezpieczone specjalną taśmą.
Beata Felińczak
KSZTAŁTBukiet panny młodej powinien pasować do jej urody, koloru sukni oraz koloru garnituru pana młodego. Wybierając kształt i wielkość bukietu ślubnego należy wziąć pod uwagę wzrost i figurę panny młodej. Drobne dziewczyny, podobnie jak bardzo wysokie, powinny wybrać niedużą wiązankę. Smukłe mogą pozwolić sobie na okrągły bukiet z przypiętymi delikatnymi dodatkami. Bardziej krągłym paniom uroku dodadzą kwiaty dłuższe, upięte w naręcze, z przedłużonymi łodygami lub zwisającymi trawami. KOLORWybierając kolorystykę naszego bukietu powinniśmy zwrócić uwagę na kolor sukni. Sukienki są co prawda najczęściej w kolorze białym lub ecru, ale jeżeli pojawia się na nich jakiś inny motyw kolorystyczny (np. błękitne lub czerwone kwiatuszki), powinien być on powtórzony w naszym bukiecie. Bukiet powinien też pasować do naszego koloru włosów a nawet temperamentu (do ognistych brunetek znakomicie pasują ciemnoczerwone róże, dziewczyny delikatne i romantyczne
Alma
z wybiorą raczej pachnące kremowe frezje lub białe konwalie). Pamiętajmy, że kolor kwiatów powinien harmonizować również z wybranymi przez nas dodatkami, makijażem, charakterem i stylem całej uroczystości. Do kobiety o typie urody lato - cera jasna lub oliwkowa, włosy blond, brąz z jaśniejszym odcieniem - pasują kolory: biały, niebieski, szary, róż fiolet. Dla kobiety o typie urody jesień - jasna cera, złocisto-beżowa, brzoskwiniowa, piegi, włosy rude, brązowe lub blond ze złotym odcieniem - odpowiednie będą kwiaty czerwone, beżowe, różowe, brązowe i pomarańczowe. Bukiet złożony z kwiatów w barwach żółtej, różowej, białej i niebieskiej będzie doskonały dla pani o typie urody zima - cera jasna, porcelanowa, śniada, włosy ciemne od brązu po czerń, intensywny kolor oczu. Pastelowa kompozycja - biały, czerwony, żółty, niebieski, zieleń, różowy - przyozdobiona romantycznymi dodatkami to idealny bukiet dla pani o typie urody wiosna o jasnej cerze i włosach. BUKIET DLA DRUHNYBukiet druhny powinien pasować kolorystycznie do bukietu panny młodej. Zazwyczaj druhna dostaje taki sam bukiet jak panna młoda, ale skromniejszy, wykonany z mniejszych kwiatów.
Jeśli taka wiązanka nie pasuje do sukni świadka, to bukiet druhny powinien mieć chociaż ten sam kształt i ozdoby. BUKIET DLA RODZICÓWPara młoda wręcza rodzicom kwiaty podczas błogosławieństwa, przed wyjazdem do kościoła. Często również bukiety dla rodziców wręczane są w trakcie wesela, wraz z podziękowaniami za trud wychowania. Są to zazwyczaj proste, klasyczne kwiaty, np. bordowe róże. PANOWIEPanom młodym polecamy butonierkę. Jest to nieduża ozdoba kwiatowa przypinana do klapy garnituru. Butonierka powinna być dopasowana do bukietu panny młodej. Ozdobę należy wykonać z trwałych roślin. Inna dekoracja dla panów to przypinka. Jest mniejsza od butonierki i przypina się ją do klapy marynarki świadka. Przypinki mogą mieć różne formy - od prostych, np. jedna róża ozdobiona zielenią, do bardzo wymyślnych w formie kółeczek czy serduszek. Rodzaj przypinki zależy od fantazji florysty i gustu młodej pary. RODZAJ SUKNIBukiet panny młodej powinien pasować do fasonu sukni. Do prostych, eleganckich sukienek znakomicie nadają się wiązanki fantazyjne, spływające, np. z modnych cantedeski lub storczyków. Przy prostej sukni można pozwolić sobie na szaleństwo, przystrajając nasz bukiet koralikami, perełkami lub piórkami. Gdy sukienka jest bogato zdobiona koronkami czy falbankami polecamy wybrać bukiet nieco skromniejszy. Wiązanki wiszące o fantazyjnych kształtach pasują do sukien długich i prostych. Sukienki krótkie wymagają bukietów małych i zwartych.
Bukiet idealny dla kobiety o typie urody lato - cera jasna lub oliwkowa, włosy blond, brąz z jaśniejszym odcieniem. Kolory: biały, niebieski, szary, róż fiolet. Przypinka dla pana młodego do kompletu i zawsze w tym samym kolorze.
Czerwone goździki i soczyste truskawki. Bukiet dla kobiety o typie urody jesień - jasna cera, złocisto-beżowa, brzoskwiniowa, piegi, włosy rude, brązowe lub blond ze złotym odcieniem. Kolory: czerwień, beż, róż, brąz, pomarańczowy.
Bukiet doskonały dla pani o typie urody zima - cera jasna, porcelanowa, śniada, włosy ciemne od brązu po czerń, intensywny kolor oczu. Kolory: żółty, róż, biel, czerń, niebieski. Dodatkowym atutem może być kształt bukietu.
Pastelowa kompozycja przyozdobiona romanty-cznymi dodatkami. Bukiet dla pani o typie urody wiosna - cera jasna, włosy jasne, ciemny blond, ewentualnie złociste pasemka. Kolory: biały, czerwony, żółty, niebieski, zieleń, różowy.
HeLeNkA665