Scenariusz zajęć konkurs.docx

(16 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzonych w klasie III

 

Temat bloku tematycznego: Nasze przyjaźnie.

 

Temat dnia: Konkurs. – 26.09.2011 r.

 

Cele ogólne:

- kształtowanie pozytywnej postawy wobec osób niepełnosprawnych;

- uwrażliwienie na problemy osób niepełnosprawnych;

- ocena głównej bohaterki;

- redagowanie zdań na temat Dorotki;

- wyróżnianie czasowników w zdaniu;

- pisownia wyrazów z ó;

- osoby niepełnosprawne wśród nas, ich sukcesy;

- ocena własnych zalet i słabych stron;

- dodawanie liczby jednocyfrowej do pełnej dziesiątki;

- rozróżnianie liczb parzystych i nieparzystych;

- ćwiczenie rozumienia zwrotu „o tyle więcej”.

 

Cele szczegółowe:

uczeń:

- wykazuje wysoki poziom opanowania ćwiczonych umiejętności;

- dokonuje oceny postaci;

- wyróżnia w zdaniach czasowniki;

- wyjaśnia pisownię wyrazów z ó;

- wie, że osoby niepełnosprawne mogą odnosić sukcesy sportowe, artystyczne itd.;

- potrafi dostrzec swoje słabe i mocne strony;

- rozumie zwrot „ o tyle więcej”;

- rozróżnia liczby parzyste i nieparzyste;

- biegle dodaje w pamięci jedności do pełnych dziesiątek.

 

Metody pracy:

- drama;

-działań praktycznych;

- słowna.

 

Formy pracy:

- indywidualna;

- zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne:

- test;

- wyrazy na kartkach papieru;

- ilustracje „Inaczej to nie znaczy gorzej”.

 

Czas trwania:

4 x 45min.

 

Zapis w dzienniku:

Czytanie tekstu „Konkurs”. Ocena głównej bohaterki. Redagowanie zdań na temat Dorotki.  Pisownia wyrazów z óOsoby niepełnosprawne wśród nas, ich sukcesy. Ocena własnych zalet i słabych stron. Dodawanie liczby jednocyfrowej do pełnej dziesiątki.

 

Przebieg zajęć:

1.       Swobodne wypowiedzi dzieci na temat słowa „tolerancja”.

2.       Przeprowadzenie testu - czy jestem osobą tolerancyjną?

Nauczyciel czyta pytania, uczniowie odpowiadają TAK lub NIE.

3.       Z podanych przez nauczyciela wyrazów uczniowie muszą, wyeliminować te, które nie mają związku ze słowem tolerancja.

4.       Wyjaśnianie sensu hasła „Inaczej to nie znaczy gorzej” na podstawie ilustracji i doświadczeń dzieci.

5.       Czytanie opowiadania B. Gawryluk „Konkurs”.

6.       Rozmowa na temat treści opowiadania.

7.       Drama –pomagamy Dorotce w szkole, na ulicy itd.

8.       Uczniowie zapisują w zeszycie notatkę. Dlaczego możemy podziwiać Dorotkę?

9.       Wyjaśnianie pisowni wyrazów z ó.

10.   Pokazanie uczniom rysunków z układem dłoni w języku palcowym i układem kropek
w piśmie brajla.

11.   Pisanie swojego imienia brajlem według instrukcji.

12.   Rozmowa na temat jak poznają świat, uczą się, porozumiewają się osoby niepełnosprawne?

13.   Próba odróżniania za pomocą dotyku barw ciepłych i zimnych. (z zamkniętymi oczami)

14.   Odgadywanie liter zapisywanych alfabetem palcowym.

15.   Pokazywanie alfabetem palcowym i jednocześnie wymawianie wybranego wyrazu.

16.   Przedstawianie się komuś kto nas nie słyszy – pokazywanie swojego imienia alfabetem palcowym.

17.   Ćwiczenia śródlekcyjne.

Uczniowie maszerują w kole, mówią wiersz i ćwiczą zgodnie ze słowami:
"Gimnastyka to podstawa,
sport dla zdrowia ważna sprawa,
ręce w górę, w przód i w bok,
skłon do przodu, przysiad, skok” (wyskok w górę).

18.   Pokazywanie wyrazów za pomocą języka migowego.

19.   Rozmowa swobodna na temat : Po czym możemy poznać osoby niepełnosprawne?

20.   Kończenie zdań o osobach niepełnosprawnych – podkreślanie czasowników.

21.   Ocena własnych zalet i słabości.

22.   Powtórzenie widomości matematycznych.

23.   Rozróżnianie liczb parzystych i nieparzystych – ćwiczenia.

24.   Ćwiczenie rozumienia zwrotu „o tyle więcej”.

25.   Karta pracy.

26.   Praca domowa:

27.   Ćwiczenia wybrane przez nauczyciela z karty pracy. Nauka pisania swojego imienia brajlem. Pokazywanie swojego imienia alfabetem palcowym.

28.   Podsumowanie zajęć:

Co było tematem zajęć? Ćwiczenie alfabetu palcowego.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin