Scenariusz zajęć życie na polu.docx

(16 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzonych w klasie III

 

Temat bloku tematycznego: Pole.

 

Temat dnia: Życie na polu.

 

Cele ogólne:

- doskonalenie i utrwalenie wykonywania działań na liczbach w zakresie 30:

- powtórzenie i utrwalenie umiejętności odczytywania wskazań zegara w systemie 12 – godzinnym i 24- godzinnym;

- ćwiczenie umiejętności wykonywania obliczeń upływu czasu mierzonego w godzinach i minutach;

- niezwykłość poetyckiego obrazowania w wierszu „Pole”;

- określanie nastroju wiersza;

- pisownia wyrazów ó i u;

- warunki życia na polu;

- rośliny uprawne i chwasty polne;

- zwierzęta żyjące na polu;

- wykonanie pracy plastycznej;

- wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych z przyborami i bez przyborów.

 

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- potrafi odczytać godziny i minuty na zegarze w systemie dwunastogodzinnym;

- dostrzega piękno języka poetyckiego;

- określa nastrój utworu;

- zna zasady pisowni ó i u;

- zna warunki życia na polu;

- zna rośliny uprawne i chwasty naszych pól;

- zna zwierzęta żyjące na polu;

- wykonuje twórcze prace plastyczne;

- wykonuje ćwiczenia gimnastyczne z przyborami i bez przyborów.

 

Metody pracy:

- słowna;

- praktycznego działania;

- oglądowa.

 

Formy pracy:

- grupowa;

- indywidualna.

 

Środki dydaktyczne:

- ilustracja pola;

- puzzle;

 

 

Czas trwania:

3 x 45 min.

 

Zapis w dzienniku:

Niezwykłość poetyckiego obrazowania w wierszu „Pole”. Określanie nastroju wiersza. Pisownia wyrazów ó i u. Warunki życia na polu. Rośliny uprawne i chwasty polne. Zwierzęta żyjące na polu. Wykonanie pracy plastycznej. Działania na liczbach w zakresie 30. Godzina, minuta.

 

Przebieg zajęć:

1.      Układanie puzli przyniesionych przez nauczyciela przedstawiających pole jesienią.

2.      Rozmowa na temat ułożonej ilustracji.

3.      Praca z wierszem A. Onichimowskiej „ Pole”.

Uczniowie wyszukują poetyckie zwroty i wyjaśniają ich znaczenie, określają nastrój wiersza, zastanawiają się po czym można poznać, że to jest wiersz wymieniają jego cechy z pomocą nauczyciela.

4.      Uczniowie na podstawie ilustracji przyniesionej przez nauczyciela omawiają jaka jest siła wiatru na polu? Jakie jest nasłonecznienie? Jaka jest wilgotność? Jaka jest temperatura?.

5.      Uczniowie dzielą rośliny na uprawne i chwasty. Następnie wymieniają zwierzęta, które znajdują na polu schronienie i pożywienie.

6.      Czytanie ciekawostki o badylarce.

7.      Uczniowie rozwiązują krzyżówkę, której hasło brzmi „zboża”.

8.      Uczniowie wymieniają nazwy roślin tworzących polny bukiet przyniesiony przez nauczyciela.

9.      Pisanie wyrazów z ó i u.

10.  Uczniowie przedstawiają pole według swoich wyobrażeń. Stosują wybraną technikę plastyczną.

11.  Zabawa muzyczna „ zwierzęta  na polu”.

Na dywanie leży kilka obrazków odwróconych grzbietami do góry. Kilkoro dzieci ( tyle ile obrazków) biega pomiędzy nimi, pozostałe siedzą wokół dywanu i obserwują kolegów. Na przerwę w muzyce każde dziecko podnosi obrazek , ogląda , odkłada. Po chwili dzieci kolejno pokazują ruchem, co zobaczyły na obrazku. Pozostali obserwują ruch i próbują odgadnąć co kryją kartoniki. Na koniec wszystkie dzieci  naśladują ruchem wybranego mieszkańca pola.

12.  Działania na liczbach w zakresie 30. Godzina, minuta.

13.  Powtórzenie przez uczniów umiejętności odczytywania wskazań zegara w systemie 12 – godzinnym i 24 – godzinnym –ćwiczenia.

14.  Rozwiązywanie przez uczniów zadań tekstowych z wykorzystaniem godzin i minut.

15.  Ćwiczenie dotyczące zegarów. Uczniowie odpowiadają które zegary się spóźniają? O ile minut? Które zegary się spieszą? O ile minut?

16.  Zabawa orientacyjno – porządkowa „Ptaszki w gnieździe”.

Dzieci siedzą w jednym, dużym kole. Na sygnał dźwiękowy wybiegają, krążą w różnych kierunkach, naśladują lot ptaków. Na inny sygnał zatrzymują się i naśladują zbieranie ziarenek (stukają palcem w przysiadzie). Na zapowiedź „Ptaki do gniazd” wracają i wykonują przysiad.

17.  Ćwiczenie wieloznaczne.

Każde dziecko otrzymuje szarfę i organizuje sobie dużo miejsca wokół siebie. Układają szarfę w kółeczko, wchodzą w nie i przyjmują pozycję wyprostowaną. Na sygnał dźwiękowy przewlekają szarfę pośpiesznie od dołu, ku górze i ponownie układają szarfę.

18.  Ćwiczenia rzutu.

Uczniowie ustawiają się w dwóch szeregach. Przed każdym szeregiem, w odległości

5 kroków znajduje się kosz. Na sygnał biorą woreczki i wrzucają do koszy. Wygrywa drużyna z większą ilością celnych rzutów do kosza.

19.  Marsz po obwodzie koła.

Uczniowie  podnoszą ręce do góry, wykonując wdech, po czym opuszczają, wykonując wydech.

20.  Karta pracy.

21.  Praca domowa:

Nauka opowiadania o życiu na polu.

22.  Podsumowanie zajęć:

Co było tematem zajęć? Jak wygląda Zycie na polu? Zamiana godzin na minuty.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin