Scenariusz grupowych zajęć rewalidacyjno – wychowawczych
Temat zajęć: „Praktyczne wykorzystanie zabaw ruchowych, do podniesienia jakości funkcjonowania dziecka w grupie rówieśniczej”.
Cele:
1. Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, społecznych (rozpoznawanie imienia, podawanie ręki, wykonywanie prostych poleceń w trakcie zabaw, współdziałanie).
2. Kształtowanie orientacji w schemacie ciała.
3. Wykorzystanie posiadanych przez dziecko umiejętności ruchowych
do poszerzania zakresu schematów czynnościowych.
Metody: praktyczne, aktywizujące, relaksacyjne.
Pomoce: lista obecności, tablica pogody, tablica aktywności, znaczki obecności, znaczki aktywności, słoneczka, znaczek pogody, zdjęcia uczniów.
Płyty z nagranym podkładem muzycznym, piosenkami, odtwarzacz CD. Rekwizyty do zabaw naśladowczych: chusta spadochron, czapka niedźwiadka, słońce, mrówka, listek, siłacz, zielona chusta dla liska; klej, nożyczki, kolorowy papier, krzesła, kosz, dywaniki, słoik z żetonami.
Forma: zabawy, grupowa, indywidualna.
Przebieg zajęć
I.
Zajęcia grupowe. Powitanie, lista obecności, pogoda.
1. Nauczyciele witają dzieci podając rękę, mówiąc dzień dobry.
2. Każdy uczestnik zajęć, przypina pod swoją fotografią znaczek obecności
ze swoim imieniem.
Przebieg:
- głośne wypowiadanie imienia dziecka;
- podanie do ręki znaczka;
- wywoływanie imienne dziecka;
- osoba wywołana podchodzi, pod zdjęciem przypina swój znaczek
na tablicy obecności.
3. Nauczyciele mówią do dzieci. Pytania dotyczące samopoczucia, ubioru, pogody – umieszczamy znaczek pogody na tablicy. Wspólnie z X zmieniamy nazwę dnia tygodnia. Pytania kierowane do Y (zawierające wiele wariantów odpowiedzi, które wybiera dziecko, wykorzystując umiejętność wypowiadania słów: tak i nie).
4. Sygnałem do rozpoczęcia wspólnej zabawy jest utwór dźwiękowy, hejnał.
- włączenie sygnatury;
- ustawianie krzeseł w kręgu;
- wszyscy uczestnicy zabawy zajmują miejsca w kręgu słuchając piosenki „Łapię liście”:
Kładę ręce na bioderka
I w okienko smutno zerkam.
Jesień z drzewa sypie liście,
Skaczę, łapię oczywiście.
Skaczę, łapię wszystkie liście
Hop hop hop hop!
Teraz fruwam jak motylek
I raczkami macham w tyle.
Hop hop hop!
Zbieram drobne grzyby w lesie,
Kto ten kosz teraz poniesie?
5. Chłopcy z dwóch grup podają sobie ręce w geście powitania, gdzie tłem muzycznym jest utwór „ Ja i ty”.
Najpierw ja, potem ty, my wy, i oni.
Chcę powitać się dziś z wami
i pięknie pokłonić.
Jestem ja, jesteś ty, my, wy i oni.
Każdy lubi mieś kolegę,
cześć podajmy dłonie.
Mówię ja, mówisz ty, my i wy, i oni.
Pobawimy się przyjemnie
w naszym miłym gronie.
Idę ja, idziesz ty, my i wy, i oni.
Długa droga jest przed nami,
razem kroczmy po niej.
Teraz ja, teraz ty, my i wy i oni.
Do przyjaźni warto wszystkich
piosenką nakłonić.
- osoby na wózkach zadanie wykonują z pomocą nauczyciela;
- po wspólnym powitaniu dzieci powracają na swoje miejsca w kręgu
II.
Zabawy ruchowe z podkładem muzycznym, rekwizytem.
6. Nauczyciel zaprasza do kolejnej zabawy: „Przygotował zuch dwie nogi”. Kto chce zostać zuchem?
- stojąc w środku kręgu wymienia imiona dzieci;
- osoby zaproszone wstają, podchodzą do nauczyciela;
- otrzymują identyfikator zabawy;
- uczestnicy zabawy stoją w kole, twarzami zwróceni do środka, chwytają się za ręce;
- ruchem ilustrują treść piosenki.
Przygotował zuch dwie nogi
do dalekiej ciężkiej drogi.
Noga lewa, noga prawa,
dla na podróż to zabawa.
Idzie zuch, wicher dmucha
I do tyłu ciągnie zucha,
ale zuch się nie przejmuje
i wesoło maszeruje.
Przygotował zuch dwie ręce,
tylko dwie, bo nie miał więcej.
Ręka lewa, ręka prawa,
Dla nas praca to zabawa.
Idzie zuch………………..
- maszerujemy w miejscu;
- wysuwamy do przodu lewą, prawą nogę;
- tupiemy w miejscu;
- idziemy do przodu;
- idziemy do tyłu;
- wysuwamy do przodu ręce;
- klaszczemy;
- idziemy do przodu, tyłu, klaszczemy;
- dzieci biorące udział w zabawie wracają na swoje miejsca, oddają identyfikatory zabawy;
- podkreślenie zaangażowania dzieci w trakcie zabawy (pochwała słowna, brawa.
Zaproszenie do wspólnej zabawy dzieci w wózkach:
- nauczyciel wymienia imiona dzieci, podchodzi, przypina uczestnikom zabawy identyfikatory;
- wózki ustawiane są w kole, dzieci twarzami na zewnątrz;
- nauczyciele ilustrują ruchem treść piosenki, pokazują nogi, ręce;
- unoszą ręce do góry i kołyszą nimi na boki;
- zmiana ustawienia wózków;
- wózki jadą do przodu, tyłu, po okręgu;
- zakończenie zabawy: dzieci samodzielnie ściągają identyfikatory.
7. Krótkie opowiadanie o tym, jak zuch na swojej drodze spotyka niedźwiedzia i lisa i co z tego spotkania wynika. Niedźwiadek śpi, ale zuchy chcą
go obudzić.
- wybieramy niedźwiadka;
- niedźwiadek otrzymuje identyfikator;
- zostaje przedstawiony dzieciom;
- bierze dywanik, rozwija go i udaje, że śpi;
- pozostałe dzieci tworzą koło, chodząc wokół niedźwiedzia;
- dzieci kolejno otrzymują rolę niedźwiadka;
- każdy z uczestników zabawy otrzymuje znaczek zabawy, w której brał udział i nakłada na tablicę aktywności.
Kolejną zabawę rozpoczyna nauczyciel, mówiąc o tym, kogo jeszcze zuch spotyka. Jest to lisek, który poluje wokół drogi, po której maszerował zuch.
- dzieci siedzą w kole;
- lisek chodzi wokół śpiewającej grupy z chustą, na zwolnionym miejscu;
- zamiana ról;
- zakończenie zabawy: uczestnicy zabawy otrzymują znaczek, który umieszczają na tablicy aktywności.
8. Zakończenie: „Kółko graniaste”
- nauczyciele z dziećmi śpiewając piosenkę rytmicznie maszerują;
- na słowo: bęc, puszczają ręce i przewracają się;
- wszyscy podnoszą się i zabawa zaczyna się od nowa,
- zakończenie: zoom.
Spotkanie w kręgu ( podkład muzyczny Klanza – Yah Gibbon, Sally Garden),
- podkreślenie udziału dzieci w poszczególnych zabawach.
III.
9. Zaproszenie do wspólnej zabawy z chustą spadochronem.
- nauczyciel śpiewa piosenkę, zaprasza kolejno dzieci do wspólnej zabawy;
- zadanie dziecka: podejście, uchwycenie spadochronu, rytmiczne poruszanie;
- utrzymanie znaczka aktywności w ręce;
- poprawne reagowanie na swoje imię;
- podejście do tablicy aktywności;
- naniesienie na tablicę znaczka aktywności.
10. „Jestem kim chcę”, wspólna zabawa w kręgu;
- rozdzielenie ról: mrówki, olbrzyma, listka, słoneczka;
- przypięcie identyfikatorów;
- rozdanie rekwizytów;
- zabawa ruchowa do słów piosenki;
- ...
agag61