notatkiii.doc

(43 KB) Pobierz
Motoryczność lub motoryczność ludzka to pojęcie obejmujące całokształt czynności ruchowych człowieka, inaczej – sferę ruchowej aktywności, słowem, to wszystko, co dotyczy poruszania się człowieka w przestrzeni na skutek zmian położenia całego ciała lub p

Ziółkowska Anna

Wojcieszek Marek

 

NOTATKI

DYDAKTYKA WF

Ćwiczenia 2: Motoryka człowieka

 

 

1. Motoryczność lub motoryczność ludzka to pojęcie obejmujące całokształt czynności ruchowych człowieka, inaczej – sferę ruchowej aktywności, słowem, to wszystko, co dotyczy poruszania się człowieka w przestrzeni na skutek zmian położenia całego ciała lub poszczególnych jego części względem siebie” (Demel, Skład, 1976)

 

2. Zdolności motoryczne - Są to kompleksy predyspozycji zintegrowanych wspólnym dominującym podłożem biologicznym i ruchowym, ukształtowanym przez czynniki genetyczne i środowiskowe oraz pozostających we wzajemnych interakcjach. Wraz z umiejętnościami ruchowymi tworzą potencjalną stronę motoryczności, warunkując stan gotowości organizmu do efektywnego wykonywania różnego typu zadań ruchowych.

 

W skład zdolności motorycznych wchodzą:

¨          Kondycyjne (energetyczne) – zdeterminowane głównie procesami energetycznymi i motywacyjnymi

¨          Koordynacyjne (informacyjne) – zdeterminowane głównie procesami sterująco-regulacyjnymi i kognitywnymi,

¨          Kompleksowe (hybrydowe) – zdeterminowane ww. czynnikami bez wyraźnej dominanty.

 

Zdolności kondycyjne wpływające na przebieg psychomotorycznego kształcenia:

v     Siła - Zdolność człowieka do pokonywania oporów. Wraz z motorycznym dojrzewaniem narasta masa mięśniowa i powstają warunki doskonalenia siły przez ćwiczenia. Siła człowieka zależy więc w znacznej mierze od jego aktywności.

 

v     Wytrzymałość - Zdolność wyzwalania siły w dłuższych jednostkach czasu. Wytrzymałość wymaga nie tylko przyrostu i właściwego funkcjonowania mięśni, kończyn i stawów, ale przede wszystkim sprawnej pracy serca i płuc. Organy te, w miarę rozwoju osobniczego, stają się w wieku młodzieńczym coraz doskonalsze, wymagają jednak stałych bodźców.

 

v     Szybkość (zdolność do szybkiej reakcji na bodziec, zdolność do szybkich ruchów, zdolność do szybkiej lokomocji)

 

    Możliwości szybkościowe człowieka, przejawiające się w szybkiej reakcji na bodźce uwarunkowane genetycznie (np. sporty walki – reagowanie na cios przeciwnika).

Szybkość lokomocyjna zależy w znacznej mierze od siły i techniki ruchu, zatem podlega uczeniu się i wpływom środowiskowym (np. u pływaka – pokonywanie oporów wody).Uzyskanie znacznych szybkości lokomocyjnych gwarantują, bowiem: przygotowanie siłowe i celowe wykorzystanie siły, czyli precyzyjna technika ruchów.

 

Koordynacja ruchów - To uporządkowanie, uzgodnienie, zharmonizowanie np. przyporządkowanie ruchów celowi, który chcemy osiągnąć. Koordynacja ruchów jest podstawowym warunkiem sprawnych działań motorycznych.

 

Predyspozycje zdolności motorycznych:

 

§         Równowaga - Utrzymanie pozycji ciała (równowaga statyczna) oraz zachowanie lub odzyskanie tego stanu (równowaga dynamiczna) w czasie czynności ruchowej albo po jej wykonaniu (Raczek, 1991).

§         Rytmizacja - Poczucie rytmu, zdolność odtwarzania rytmu, dobór właściwego tempa dla realizacji zadania sportowego. To podstawowa predyspozycja dla wykonywania ruchu zgodnie z zamierzeniem i realizacją danego zadania. Rytmizacja to koordynacja ruchów w czasie.

§         Orientacja w przestrzeni - Szybkość lokalizacji własnego miejsca np. w czasie gier sportowych

§         Różnicowanie napięć mięśniowych - To zdolność do odpowiedniego napinanie i rozluźniania mięśni do danej sytuacji.

§         Szybkość reakcji - To predyspozycja do błyskawicznej reakcji na bodziec.

 

Zdolności koordynacyjne wg Meinela i Schnabla:

Ø      Zdolność sterowania ruchami zgodnie z zamierzeniem - Jest to możliwość związana z tworzeniem umysłowych programów działania. Podstawą zdolności sterowania ruchami jest sprawny system decyzyjny, a więc centralny i obwodowy system nerwowy.

Ø      Zdolność ich regulacji stosownie do zmieniających się warunków (przystosowanie ruchowe) - Wymaga względnie szybkiego przejścia od jednego programu umysłowego czynności, do drugiego. Możemy wyróżnić trzy stopnie zdolności regulacji ruchów:

§         Przystosowanie ruchów do zmieniającej się sytuacji,

§         Przystosowanie ruchów do zmieniającej się sytuacji pod presją czasu,

§         Przystosowanie ruchów do zmieniającej się sytuacji pod presją zachowań przeciwnika.

Ø      Zdolności do uczenia się nowych czynności ruchowych (pojętność ruchowa) - Oznacza zdolność do koordynowania ruchów zgodnie z nieznanym dotąd zadaniem. Stopień tej zdolności wiąże się przede wszystkim z zasobem pamięci motorycznej.

 

Literatura:

  1. Czabański B. (1998): Wybrane zagadnienia uczenia się i nauczania techniki sportowej. AWF, Wrocław.
  2. Czabański B. (2000): Kształcenie psychomotoryczne. AWF, Wrocław.
  3. Demel M., Skład A. (1976): Teoria Wychowania Fizycznego dla pedagogów. PWN, Warszawa.
  4. Raczek J. (1991): Koordynacyjne zdolności motoryczne (podstawy teoretyczno-empiryczne i znaczenie w sporcie). „Sport wyczynowy” , nr 5-6, str 7-19.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin