Wzorce językowe Ericksona.doc

(33 KB) Pobierz
Wzorce językowe Ericksona, czyli opis języka podświadomości Jak podawać sugestie

Wzorce językowe Ericksona, czyli opis języka podświadomości Jak podawać sugestie?
Zasadniczo przewodnią zasadą podawania sugestii jest potrójne potwierdzenie rzeczywistości danej osoby, a za czwartym razem podanie sugestii- podświadomość gubi się i uznaje sugestię za prawdę dzięki temu. Przykład:
Czytasz ten tekst, zastanawiasz się nad zastosowaniem tego sposobu komunikowania się, robisz kolejny oddech i jednocześnie uświadamiasz sobie, jak bardzo przydatna jest znajomość tego sposobu komunikacji, gdy skończyłeś lub skończyłaś czytać to zdanie teraz.
Zasadniczo od potwierdzania rzeczywistości trzeba wyjść, inaczej reszta też na wiele może się nie zdać.

Działanie słów na podświadomość
Nie- jest ignorowane przez podświadomość, gdy używamy go w formie rozkazu np. Nie myśl o liczbie 365 jest równoznaczne z Myśl o liczbie 365 ale unika oporu świadomego- jest mniej dosadne.

Spróbuj, postaraj się- próbowanie nigdy nie działa w transie np. "Spróbuj teraz się zrelaksować" sprawi, że osoba tego nie zrobi. Inny przykład: "Spróbuj podnieść prawą ręke" też nie zadziała, chociaż ktoś, kto ma metaprogram nastawiony na cel, czyli myśli "zrobię to" a nie "spróbuje" dokona tego.

... ale....- kasuje wszystko to, co było przed nim np. "Możesz zastanawiać się w jaki sposób to działa, ale gdy kończysz czytać to zdanie jesteś tego w pełni świadomy lub świadoma"

Uświadamiasz sobie, zdajesz sobie sprawę, rozumiesz, wiesz- przykład zastosowania "Czytasz to zdanie uświadamiając sobie zastosowanie tych zwrotów." Czyli tak naprawdę to, co jest w drugiej części jest pewne, albo inaczej- staje się pewne na poziomie co najmniej podświadomym.

X Oznacza Y
Podświadomość ma tendencję do przypisywania zjawiskom znaczeń. Ludzie też to robią np. "To, że to czytasz oznacza, że chcesz się czegoś nauczyć i zrobisz to z łatwością właśnie teraz." lub jeszcze inny Poznajesz wzorce Ericksona a to oznacza, że będziesz je teraz stosować przy tworzeniu własnych sesji Stwierdzenie nie musi być zaakceptowane na poziomie świadomym, nie musi być logiczne, by podświadomość je zaakceptowała w transie.

X Sprawi, wywoła, powoduje, spowoduje Y Przykład: "Czytasz to zdanie co sprawi, że przeczytasz i następne"

Pierwszy, kolejny, następny, ostatni Przykład: Pierwszy raz stykasz się z tym wzorcem lingwistycznym, a to oznacza, że będą kolejne :D"

Każdy, nikt, wszyscy, żaden Generalizacje to stwierdzenia, które przedstawiają tylko jedną, konkretną możliwość w danym kontekście np. "Każdy rozumie jak tego używać, ponieważ wszyscy to robią również na poziomie świadomym."

Zaczynasz Przykład: "Zaczynasz już zdawać sobie sprawę z zastosowania tego słowa"

Zauważać Przykład: "Czytasz to zdanie i zauważasz, dźwięki, które dochodzą do Ciebie z otoczenia", czyli najczęściej służy do zwracania naszej uwagi na coś.

Teraz, podczas, w trakcie, po, za chwilę, za minutę, gdy, zanim, w chwili, w momencie, kiedy skończysz robić rzecz X wszystkie te słówka umiejscawiają w czasie czynność/ wydarzenie "Gdy za chwilę skończysz czytać to zdanie zrozumiesz, dlaczego mają one znaczenie w transie" lub jeszcze inny przykład "Za chwilę wejdziesz jeszcze głębiej w trans"

X i, oraz, jednocześnie Y Gdy X jest prawdziwe, Y automatycznie też się staje takie np. "Słyszysz mój głos (potwierdzenie rzeczywistości) i zapadasz jeszcze głębiej w trans (sugestia)" inny przykład: "Możesz mnie słyszeć oraz relaksować się jeszcze bardziej

Im X tym Y Przykład: "Im więcej myślisz o zastosowaniu tego połączenia tym lepiej je rozumiesz i wykorzystujesz" inny przykład "Im bardziej próbujesz, tym gorzej Ci to wychodzi"

...lub... Zwiększa szanse na dopasowanie się do cudzej rzeczywistości (szanse na jej potwierdzenie) np. "Możesz słyszeć śpiew ptaków lub swoje myśli" drugi przykład: "Możesz poczuć ciepło lub przyjemny chłód w swoim ciele".

Czy ... czy... Przykład: "Czy wolisz wejść w trans teraz, czy dopiero jak zrobisz kolejny oddech?" Ogranicza nam możliwość wyboru, często wręcz nie dając jej nam, jak widać w tym przykładzie. Ukrytą sugestią jest "wejdziesz w trans".

Jeszcze, ciągle "Myślisz ciągle o tym, jak wiele możesz się jeszcze nauczyć teraz"

Kontynuując Przykład: "Kontynuując czytanie tekstu (potw. rzecz.) wiesz już, jak zastosować te słowo"

Przestać "Gdy przestaniesz myśleć o zastosowaniu słowa, będziesz to robił podświadomie"czyli zakładam w tym momencie, że będzie chwila, gdy nie będziesz o tym myślał- jest to pewne, bo ile można nad jednym słowem się zastanawiać?:D.

Jak Używane przy konstruowaniu metafor przede wszystkim: "Trans jest jak spanie i jednocześnie zachowywanie świadomości"

W pełni, całkiem "W pełni już wiesz jak stosować te słowa, w celu wzmocnienia wykonywalności danych czynności"

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin