2973.doc

(30 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich

 

Prowadząca: Agnieszka Kurzak

 

Temat: Czarowanie baśni.

.

Cele ogólne:                                                                                                                                   

-   zapoznanie dzieci z popularnymi utworami literatury dziecięcej z jednoczesnym ukazaniem                                       

      roli książki w życiu człowieka

- rozwijanie wyobraźni dzieci oraz inspirowanie ich do wyrażania treści i nastroju poprzez

ruch

 

Cele operacyjne:

- potrafi uważnie wysłuchać wiersza

- jest zainteresowane światem baśni

- zna bohaterów wielu bajek

- ma wytworzone poczucie własnego ciała

- aktywnie słucha muzyki klasycznej

- zgodnie współdziała w grupie

- zna różna techniki plastyczne

 

 

Metoda pracy:

- czynna: zadania do wykonania, ekspresja ruchowa, metoda aktywnego słuchania muzyki

Batii Strauss, elementy dramy

- słowna: wypowiedzi dzieci

- oglądowa: pokaz

 

Formy pracy:

- praca z całą grupą

- praca indywidualna

 

Środki dydaktyczne:

pacynka Baby Jagi, czarodziejski kufer, opaski dla dzieci, instrumenty wykonane z

plastikowych kubków, zestaw ilustracji przedstawiających znane bajki, nagrania

magnetofonowe: „Samolot”, „Czarowanie”- pedagogika zabawy, „Pizzicato” (Leo Delibes),

Gallop (D. Kabalewski) –metoda B Strauss, karty pracy- obrazki do pokolorowania z

postaciami ze znanych bajek, kredki ołówkowe, kredki świecowe, pisaki, farby plakatowe,

papier kolorowy)

 

 

 

Przebieg zajęcia:

 

1. Podróż do krainy czarów przy muzyce „Samolot”.

2. Powitanie dzieci w krainie czarów, demonstracja zaczarowanego kufra z którego

nauczycielka wyjmuje pacynką Baby Jagi.

3. Recytowanie fragmentu wiersza  „Baba Jaga zza komina” M. Strzałkowska przez

nauczyciela.

 

                                                      Baba Jaga zza komina    M. Strzałkowska

 

                                                      W moim domu za kominem

                                                      Baba Jaga sobie mieszka

                                                      Jest maleńka jak guziczek

                                                      I w łupinie śpi orzeszka.

                                                      Chciałaby nastraszyć kogoś

                                                      Bardzo groźne stroi minki.

                                                      Zasłoniła wszystkim oczy

                                                      I z patykiem wśród nich kroczy.

                                                      Niskim głosem wykrzykuje:  

                                                      „Ja czaruję, ja czaruję!”

                                                      Kogo dotknie tym patykiem,

                                                      Ten ucieka przed nią z krzykiem.

 

4. Zabawa „Dotyk Baby Jagi”. Dzieci siadają na dywanie w kole. Zawiązują sobie oczy 

przepaską i czekają na dotknięcie różdżką. Dzieci mają za zadanie zapamiętać i określić

miejsce dotyku

5.   Nauczyciel wyjaśnia dzieciom że Baba Jaga za pomocą czarów wymieszała wszystkie       

      bajki ze sobą i zaprasza je do wysłuchania wiersza:

   

        

                                „Bajka-zgadywajka”          M. Brykczyński

 

                Gdzieś za lustrem, z drugiej strony,

                  Tam gdzie świat jest odwrócony,

  Dla Alicji małą chatkę

                Zbudowali Krzyś z Puchatkiem.

           A w tej chatce, na makatce,

       Baba jaga siedzi w klatce

              Marząc we śnie, że za chwilkę

                Śnieżkę zje do spółki z wilkiem,

                    Chociaż Śnieżka wielka śmieszka,

                   Z babcią w innej bajce mieszka –

Za górami, za lasami,

                 Gdzie smok tańczy z rycerzami,

              A przy norce swej w ogródku,

             Siedzi siedem krasnoludków.

      Każdy, paląc długą fajkę,

Opowiada inną bajkę.

           I z tych bajek dobra wróżka

                 Plecie wierszyk dla Kopciuszka,

         A gdy jej zabraknie wątku,

      To zaczyna od początku:

                        Gdzieś za lustrem, z drugiej strony,

                     Tam gdzie świat jest odwrócony...

                   ...Wszystko plecie się bezładnie.

               Jak rozwikłać to, kto zgadnie?

 

 

      Dzieci wymieniają postacie z bajek o których była mowa w wierszu, oraz wybierają

ilustrację do wskazanej bajki.

5. Nauczyciel proponuje odczarowanie wszystkich bajek. Dzieci bawią się przy

przy muzyce „Czarowanie” –pedagogika zabawy.

6. Odgrywanie scenek pantomimicznych. Chętne dzieci przedstawiają wybrany fragment

z ulubionej bajki za pomocą ruchów i gestów. Pozostałe dzieci odgadują tytuł bajki.

7. Pacynka Baby Jagi poleca dzieciom wykonanie zadania by mogły wrócić na Ziemię.

Dzieci muszą zagrać na czarodziejskich instrumentach wykonanych z kubeczków

plastikowych, gumek recepturek oraz kolorowej bibuły – aktywne słuchanie utworu

„Pizzicato” L. Delibes.

8. Powrót  na Ziemię- Gallop z „Komediantów” D. Kabalewskiego (oprac. B. Strauss).

9. Działanie plastyczne – kolorowanie wybranej postaci z bajki dowolną techniką

(farby plakatowe, kredki ołówkowe, kredki świecowe,  pisaki, wydzieranka z kolorowego

papieru itp. ).

10. Zakończenie. Porządkowanie sali. Wspólna ocena prac .

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin