kobs 5-latki, jesien.doc

(46 KB) Pobierz

PRZEBIEG ZABAW:

 

1.Zabawa ze śpiewem „Witam Was”

 

Dzieci ustawiają się w dwóch kołach. W kole wewnętrznym dzieci stoją zwrócone twarzami do swoich partnerów z koła zewnętrznego. Przy melodii płynącej z magnetofonu, wszyscy śpiewają powitalną piosenkę, a w odpowiednich momentach klaszczą w dłonie kolegi.

 

WSZYSCY SĄ, WITAM WAS

ZACZYNAMY-JUŻ CZAS

JESTEM JA, JESTEŚ TY

RAZ, DWA, TRZY

 

 

3.Zabawa integracyjna „Wesołe powitanie

 

Dzieci maszerują po sali w rytm muzyki, gdy muzyka milknie witają się różnymi częściami ciała, np. kolanami, łokciami, dłońmi itp.

5. Zabawa rytmiczno-ruchowa „Błyskawica- grzmot”;

   Pada deszczyk, pada deszczyk ; dzieci naśladują padający deszcz
   Wieje wiatr ;                             dzieci naśladują wiatr
    Błyskawica, grzmot;                 na słowo błyskawica klaśnięcie, grzmot tupnięcie
Ale potem wyjdzie piękna tęcza ;   dzieci rozkładają ręce poruszając paluszkami.

 

 

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO

DLA RODZICÓW

grupa 5 latków

1.     Opracowanie i prowadzenie: mgr Monika Czarnecka – Zreda,

2.     Temat:   Jesienne zabawy

3.     Cele:

główne:        - integracja rodziców i dzieci ze środowiskiem przedszkolnym;

            - utrwalenie wiadomości dotyczących jesieni jako pory roku.

szczegółowe:

-         kształtowanie umiejętności przeliczania elementów w zakresie 6;

-         dostrzeganie i rytmiczne wskazywanie kolejnych elementów w szeregach;

-         porównywanie kształtów, wielkości i  kolorów przedmiotów;

-         manipulacja materiałem przyrodniczym;

-         klasyfikacja przedmiotów wg podanych cech;

-         rozwijanie wrażliwości plastycznej i inwencji twórczej.

4.     Środki dydaktyczne: kolorowe liście w trzech kształtach, emblematy jeża, wiewiórki, grzybka i listka dla każdego uczestnika, koperty z zadaniami dla każdej z czterech grup, koszyki, materiał przyrodniczy, magnetofon, taśma papierowa, farby, kartony, pędzle, plastelina, włóczka, ziarna, klej, suszki, nitki, kredki, nożyczki, papier kolorowy.

5.     Formy pracy: praca zespołowa, praca z całą grupą

6.     Metody pracy: zadaniowa, samodzielnego dochodzenia do wiedzy, ekspresyjna, waloryzacyjna: zabawa ruchowa, działalność plastyczna

7.     Planowany przebieg

Czynności wstępne

Rodzice i dzieci losują z koszyka emblematy przedstawiające jeża, wiewiórkę, grzybek lub listek. Na znaczkach należy wpisać imię i przyczepić do ubrania.

Uwaga: zadaniem nauczycielek jest kontrola nad losowaniem, aby w każdej grupie była podobna liczba osób.

I.                   Zabawa integrująca „Powitanie”

Uczestnicy stoją w kole. Rozpoczyna nauczyciel podając wzór powitania: „Dzień dobry jestem wiewiórka Monika”. Uczestnicy witają się kolejno prezentując swój znaczek.

II.               „Jesienny konkurs”

Nauczycielka prosi, by każda grupa znalazła w sali swoje miejsce oznaczone takim samym emblematem. Informuje,  że jest tam niespodzianka. Dla każdej grupy przygotowana jest koperta z zadaniem. Grupy po kolei zapoznają się z zadaniami, przygotowują  i prezentują innym odpowiedzi. Rodzice aktywnie uczestniczą w zajęciu pomagając dzieciom w rozwiązywaniu zadań, ale nie wyręczają dzieci.

Uwaga: nauczyciel jasno określa,, która grupa rozpoczyna. W tym czasie inni uczestnicy przyglądają się pracującej grupie i sprawdzają poprawność rozwiązywania zadani.

LISTKI

„Psotny wiatr pomieszał liście z różnych drzew. Pomóżcie zrobić porządek i wybierzcie takie same listki.  Następnie  powiedzcie z ilu drzew pochodzą listki i policzcie ile listków jest w każdej grupie. Powodzenia.”

„Nasze drzewo na tablicy jest smutne, bo straciło wszystkie listki. Na gałązkach zostały tylko kropki. Przyczepcie do gałązek tyle liści ile jest na nich kropek. Na pewno wam się uda.”

JEŻYKI

„Jeżyki bardzo lubią spać w liściach. Zanim jednak nasz jeż dotrze do swojej norki należy wybrać takie same listki i sprawdzić ile ich jest. ”

„Nasz jeżyk nie może trafić do norki, bo nie zna figur geometrycznych. Pomóżcie mu dojść na miejsce zastępując figury listkami w odpowiednim kształcie wg podanego wzoru. Na pewno sobie poradzicie.”

WIEWIÓRKI

„Ktoś zrobił straszny bałagan  w spiżarni wiewiórki. Pomóżcie jej poukładać wszystkie skarby  i wskażcie jej ulubiony przysmak. Ile jest smakołyków wiewiórki?”

„Na tablicy są koszyki dla trzech wiewiórek i kilka orzeszków. Spróbujcie tak dokładać orzeszki, żeby w każdym koszyku było tyle samo smakołyków. Powodzenia.”

GRZYBKI

„W koszyku znalazły się różne grzyby. Nie wszystkie nadają się do jedzenia. Spróbujcie podzielić grzyby na jadalne i trujące.”

„Do każdego koszyka należy włożyć tyle grzybów jadalnych, ile jest kropek pod każdym koszykiem. Powodzenia.”

Uwaga: Te zadania znajdują się w kopertach oznaczonych symbolem danej grupy. Polecenie odczytują rodzice i pomagają rozwiązać zadanie, ale nie wyręczają dzieci.

III.           „Jesienny taniec”

Zabawa taneczna w parach przy muzyce. Nauczycielka w trakcie tańca kilkakrotnie zmienia konfiguracje par: jeżyki i grzybki, wiewiórki i listki itp.

IV.            „Jesienny pejzaż”

Nauczycielka zaprasza wszystkich do czterech stolików. Na każdym są przygotowane różne środki plastyczne. Zadaniem uczestników jest  zaplanowanie i  wspólne wykonanie jesiennego obrazka. Rodzice służą inspiracją i pomocą.

Uwaga: wykonanie pracy plastycznej powinno być poprzedzone rozmową całej grupy i ustaleniem planu działania. Rodzice koordynują pracą.

 

V.               Zakończenie

Wszystkie grupy prezentują swoje prace.  Następnie wspólnie porządkują salę.

Nauczycielka prosi rodziców o anonimową ewaluację zajęcia. 

Uwaga:  Rodzice otrzymują kartki, na których piszą swoją opinię na temat zajęcia, sposobu jego prowadzenia itd.

 

 

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

TEMAT : „Pada , deszczyk pada” -
zabawy
z kolorem niebieskim .


CELE : - utrwalanie umiejętności rozpoznawania koloru niebieskiego ;
- klasyfikowanie przedmiotów według wybranych cech ;
- doświadczenia i zabawy z wodą ;
- rozwijanie aktywności twórczej poprzez zabawy ruchowe i integracyjne z zakresu pedagogiki zabawy .

ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
- niebieski materiał – chusta ;
- styropian lub korek , woda , zabawki ;
- nalepki z folii samoprzylepnej ( chmurki i kropelki ) ;
- obrazki przedstawiające przedmioty latające i pływające ;
- „Zeszyt czterolatka” + kredki , klej ;

GRUPA : II - 4 – latki
PRZEBIEG ZAJĘCIA :

1. Piosenka pt.: „Pada , deszczyk pada” -
- śpiew wszystkich dzieci z animacją ruchową i parasolem
2. Rozmowa na temat wody nawiązująca do piosenki .
Nauczycielka zadaje dzieciom pytania na temat wody i jej znaczenia dla ludzi , roślin i zwierząt .
3. Zabawa ruchowa „Kropelka” z elementami integracji .
Dzieci udają , że są kropelkami wody . Na hasło : „Kropla deszczu spadła na ziemię” – dzieci podskakują . Na hasło : „Kropelka łączy się z kropelką” – dzieci dobierają się w pary . Na hasło : „Kałuża” – wszystkie kropelki łączą się i dzieci robią duże koło .
4. Zabawa z wodą pt. „Burza na morzu”
Każde dziecko otrzymuje butelkę wypełnioną do połowy zafarbowaną na niebiesko wodą .Wewnątrz pływa stateczek z korka . Dzieci trzymając butelkę raz w pionie , a raz w poziomie , próbują określić , czy wody jest : „mniej” , „więcej” czy „tyle samo” . Następnie wstrząsając butelką imitują burzę na morzu , obserwując powstające pęcherzyki powietrza i powolny powrót do sytuacji wyjściowej .
5. Zabawa dydaktyczna : „Co pływa , co lata ?”
Dobieranie obrazków na tablicy magnetycznej i umieszczanie ich w odpowiednim miejscu , używając określeń : „pływa” , „lata”
statek - pływa
ryba - pływa
samolot - lata
ptak - lata
Układanie zabawek w zbiorach : w pierwszym - latających , w drugim – pływających .
6. Zabawa z niebieską chustą pt. : „Kropelki i chmurki”
Dzieci podzielone są na dwa zespoły
- pierwszy ma naklejone na bluzeczki kropelkę wody
- drugi ma naklejoną chmurkę
Nauczycielki poruszają chustą .
Kiedy chusta faluje w górze : dzieci – chmurki biegają dookoła , pozostałe
przykucają .
Kiedy chusta faluje przy ziemi : dzieci – kropelki biegają .
Zabawę należy powtórzyć kilkakrotnie .
7. Zabawa z wodą – doświadczenie z pływaniem i tonięciem ciał .
Dzieci zostają podzielone na małe zespoły . Każda grupa otrzymuje miskę
z wodą . Dzieci wrzucają do wody różne przedmioty i obserwują , czy one
one utrzymują się na powierzchni czy toną .
8. Wykonanie ćwiczenia ze strony 9 „Zeszyt czterolatka”
- dzieci kolorują niebieską kredką morze
- dzieci naklejają obrazki .
 

 

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin