KONSPEKT LEKCJI
Beata Urbańska
Język polski
Czas trwania lekcji – 45 min.
kl. II gimnazjum
Temat lekcji: „ Zatracony w rozpaczy. Jan Kochanowski – Treny.”
Cele lekcji:
Uczeń umie/ uczeń zna po jednej jednostce lekcyjnej:
· Wskazać cechy gatunkowe trenu: język, budowa
· Zna filozofię życiową Jana Kochanowskiego
· Potrafi dokonać analizy i interpretacji trenów
· Zna genezę trenów
· Odnajduje środki stylistyczne trenów
· Potrafi wyjaśnić kryzys światopoglądowy poety
· Zna przyczynę powstania trenów
Metody nauczania:
· Podająca
· Poszukująca
· Analizy, interpretacji
Formy pracy ucznia:
· Indywidualna
· Zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
· Podręcznik do literatury s. 118 -119
PRZEBIEG LEKCJI
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
CZYNNOŚCI UCZNIA
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Sprawdzenie frekwencji uczniów
2. Podanie tematu lekcji: Zatracony w rozpaczy. Jan Kochanowski – Treny.
Uczniowie zapisują podany temat lekcji do zeszytów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
1. Nauczyciel prowadzący przypomina klasie sylwetkę Jana Kochanowskiego jako wybitnego pisarza epoki renesansu:
Jan Kochanowski był najwybitniejszym poetą doby renesansu. To pierwszy polski twórca, który zasługuje na miano umysłu renesansowego. Bywał w świecie, zdobył wykształcenie, studiował historię i języki starożytne: hebrajski, łacinę, grekę. To poeta doctus znający swoje rzemiosło, umiejętnie rozwijający własny talent, oczytany i wykształcony. Jako renesansowy humanista nawiązuje do założeń tego prądu umysłowego:
· Fascynacji człowiekiem i wszystkimi sprawami związanymi z życiem ludzkim, co wynikało z antropocentryzmu renesansowego sprzeciwiającemu się średniowiecznemu teocentryzmowi;
· Wierzono w potęgę ludzkiego rozumu, co głoszą słowa rzymskiego komediopisarza Terencjusza : „Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce”;
· W dziele literackim domagano się:
* Eleganckiego stylu, tzn. czystego od językowych wpływów średniowiecznych;
* Od twórcy domagano się znajomości zasad krytyki tekstu, znajomości źródeł historycznych.
Jan Kochanowski wypracował ponadto własny system poglądów filozoficznych ( głosił epikureizm i stoicyzm ), które zostały wykształcone już w starożytności.
Pytanie nauczyciela:
ü Jakimi postawami światopoglądowymi są epikureizm i stoicyzm?
Jego dzieła odznaczały się kunsztem i mistrzostwem słowa. Nawiązywał do starożytnych gatunków tj. pieśń czy tren, a także do mitologii co świadczy o bogatym podłożu kulturowym utworów.
Do jego wybitnych dzieł zaliczyć możemy m.in.:
a) Pieśni
b) Psałterz Dawidów
c) Odprawę posłów greckich
d) Fraszki
e) Treny
2. Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie do zeszytów definicji trenów:
TREN – to jeden z gatunków poezji żałobnej ukształtowany w starożytnej Grecji: pieśń lamentacyjna wyrażająca żal z powodu czyjejś śmierci, rozpamiętująca czyny i myśli zmarłego oraz zawierająca pochwałę jego zalet i zasług a także ukazanie pustki, jaka zostaje po śmierci zmarłej osoby i poszukiwanie pocieszenia.
Bohaterami trenów bywali przeważnie zasłużeni i znani ludzie. Kochanowski jednak zrywa z klasyczną tradycją trenów, przedmiotem swoich opłakiwań czyni dziecko - swoją córkę – Urszulę.
Cykl dziewiętnastu trenów Kochanowskiego nawiązuje do pieśni żałobnej podzielonej na następujące części:
1) Prezentacja postaci zmarłej osoby oraz osób opłakujących jej śmierć
2) Wyrażenie pochwał cnót i zalet zmarłego
3) Ukazanie ogromu strat poniesionych w wyniku śmierci bliskiej osoby
4) Pocieszenie
5) Napomnienie, ukojenie
3. Nauczyciel nawiązując do trenów wyjaśnia okoliczności ich powstania.
Cykl dziewiętnastu trenów powstał po śmierci i na cześć ukochanej córki Kochanowskiego – trzyletniej Urszuli. Każdy z Trenów jest samodzielnym wierszem. Jednakże wszystkie liryki tworzą rodzaj poematu; wątki, obrazy i refleksje rozwijają się i dopełniają.
4. Nauczyciel głośno odczytuje klasie Tren V a następnie prosi uczniów o analizę i interpretację.
Pytania pomocnicze:
· Do czego i zostaje porównana Urszulka? Dlaczego? Jaki to środek stylistyczny?
· Kim jest sadownik i co robi? Jaki to środek literacko – artystyczny?
· Kim jest Persefona? Środek stylistyczny.
· Proszę wskazać pozostałe środki stylistyczne znajdujące się w Trenie V.
· Proszę o wskazanie wersów, w których podmiot liryczny opisuje Urszulę.
· Proszę o wskazanie fragmentu, w którym podmiot liryczny wyraża swe cierpienie.
5. Nauczyciel głośno odczytuje tren VIII a następnie prosi o analizę i interpretację uczniów.
· Proszę wskazać środki stylistyczne znajdujące się w wierszu.
· Proszę o wskazanie fragmentów, w których podmiot liryczny przedstawia wizerunek Urszuli.
· Proszę wyszukać tekście Trenu VIII wersy, w których zostaje wyrażony żal po stracie córki.
· Proszę na podstawie Trenu VII odnaleźć typowe cechy trenu.
· Czym charakteryzuje język poznanych trenów Kochanowskiego?
6. Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie filozofii renesansowego humanisty jaką głosi Kochanowski w fraszkach i pieśniach oraz filozofię w trenach. Co się dzieje z dotychczasowym światopoglądem poety? Co zwiastuje jego kryzys?
Uczniowie słuchają.
epikureizm- głosi pochwałę życia i wszelkich radości z nim związanych. Jego naczelnym hasłem jest Carpe diem, czyli Chwytaj dzieńJ
Uważano, że dążeniem każdego człowieka jest dążenie do przyjemności i szczęścia. Szczęśliwy może być jedynie ten, który cechuje się mądrością i sprawiedliwością. Dla epikurejczyków szczęściem było już życie bez cierpień.
stoicyzm- opiera się na zachowaniu spokoju i umiaru w życiu zgodnie z naturą. Postulowano trzeźwość umysłu w celu uniknięcia pokus za pomocą rozumu. Ideałem stoika jest człowiek, który potrafi zapanować nad sobą w każdej syt...
Beatrycze1985