Przedmiot: Metodyka nauczania początkowego
Temat: Wprowadzenie litery „O” i „o”
Scenariusz przygotowany pod kierunkiem mgr M. S.
WPiNP
Grupa
III semestr
Żary 2011
Krąg tematyczny: Moja rodzina, mój dom
Temat dnia: Poznajemy swoje otoczenie
Temat zajęć: Wprowadzenie litery O i o
Cele operacyjne:
- dokonuje analizy i syntezy wyrazów z literą o
- rozpoznaje i pisze poprawnie literę o
- potrafi wyszukać w tekście literę o
Metody:
- asymilacji wiedzy
- praktyczne
(według W. Okonia)
Formy organizacyjne:
- indywidualna aktywność jednolita
- aktywność z całą klasą
(w ujęciu R. Więckowskiego)
Środki dydaktyczna:
- konwencjonalne – podręcznik, pomoce graficzne
Przebieg zajęć
Etapy zajęć
Opis pracy nauczyciela, ucznia
Przewidywany czas trwania
Uwagi
1. Stworzenie sytuacji dydaktycznej do ćwiczeń w mówieniu i wyodrębnianiu wyrazu podstawowego - okno
Ø Zgaduj zgadula:
Powiem ci, co widać przez moje okno, a ty zgadnij gdzie mieszkam?
- Kiedy wyglądam przez okno, widzę podwórko, po którym biegają kury i kaczki. W głębi widać stodołę, przy której stoi traktor. Gdzie mieszkam? (na wsi)
- Przez moje okno widzę pobliski las, nieco po wyżej są zielone łąki, na których pasą się stada owiec, a ponad nimi wznoszą się wysokie, szare, strome szczyty. Gdzie mieszkam? (w górach)
- Kiedy otworzę okno, widzę szeroką wstęgę rzeki. To Wisła. Trochę bardziej na prawo wznosi się wawelskie wzgórze, a na nim zamek. Gdzie mieszkam? (w Krakowie)
Ø Wypowiedzi uczniów na temat widoku roztaczającego się przed oknami ich domów.
5 min.
10 min.
2. Analiza i synteza wzrokowo-słuchowa wyrazu podstawowego okno
Ø Co widzicie na obrazku (zał. 1)
okno
Ø Podzielcie wyraz okno sylabami.
o-kno
Ø Ile sylab ma okno?
Ø Podzielcie wyraz okno na głoski.
o-k-n-o
Ø Ile głosek słyszycie w tym słowie?
Ø Wyodrębnienie głosek przez rysowanie klocków odpowiadających liczbie głosek w słowie okno.
Ø Ile słyszycie samogłosek w słowie okno?
Ø Ile słyszycie spółgłosek w słowie okno?
Ø Wyodrębnienie spółgłosek przez zamalowanie klocków na czerwono a samogłosek na niebiesko.
Ø Jaką głoskę słychać na początku wyrazu okno?
Ø Jaką głoskę na końcu wyrazu okno?
Ø Zabawa w „Jedzie pociąg z daleka”. Nauczyciel jest konduktorem i porusza się po klasie, dzieci śpiewają piosenkę. Po każdej zwrotce nauczyciel mówi
– po pierwszej Niech tu wsiądzie dziecko to, które powie coś na o.
- po drugiej Niech tu wsiądzie dziecko to, które powie wyraz kończący się na o.
- po trzeciej Niech tu wsiądzie dziecko to, które powie wyraz z głoską o.
Ø Zaznaczcie gdzie słyszysz głoskę o zamalowując na czerwono odpowiednie okienka (zał. 2).
Ø Nauczyciel pokazuje w dużym formacie wzór drukowanej wielkiej i małej litery o.
Ø To jest drukowana wielka litera O, a to mała litera o.
Ø Przyjrzyjcie się jej, odszukajcie ją w alfabecie ruchomym i podnieście do góry małą i wielką drukowaną literę o.
1 min.
3 min.
...
D47