domowe lekarstwa.txt

(4 KB) Pobierz
Pora przeziębień i grypy, ale ja chorobe mam już za sobš wyleczyły mnie naturalne leki, jakie? O tym w ponizszym artykule. 

1.)Czosnek Ze wszystkich rolin ma najwięcej fitoncydów, substancji lotnych o właciwociach zwalczajšcych bakterie (działa jak antybiotyk). Dlatego często stosuje się go w leczeniu przeziębień, chorych zatok, przewlekłych nieżytów oskrzeli, zaburzeń żołšdkowych i infekcji grzybiczych. 

 Teraz kilka przepisów. 

 Domowy lek na katar i chore zatoki 
 Zgnieciony zšbek czosnku zmieszać z łyżeczkš miodu i rozpucić w filiżance letniej wody z sokiem z cytryny. Pić 3 razy dziennie. 

 Kuracja przy przeziębieniu 
 Stosuje się jš przez 3 dni. Na kolację: kanapka posmarowana masłem czosnkowym (5 zmiażdżonych zšbków czosnku zmieszanych z masłem) i topionym serkiem. Do popicia szklanka goršcego mleka z łyżkš miodu, łyżeczkš cynamonu, łyżeczkš imbiru i odrobinš startej gałki muszkatołowej, a przed snem napar z łyżki pyrosanu i soku malinowego. Następnego dnia 5 razy po 20 kropli 10-proc. propolisu na łyżeczce cukru. I od kolacji jeszcze 2 razy powtórzyć kurację. 


 Pasta czosnkowa 
 1/4 sera twarogowego chudego, 2 łyżki kefiru lub mietany 12%, 3 zšbki czosnku, łyżka zarodków pszennych, przyprawy do smaku, natka pietruszki lub szczypiorek. 
 Zšbki czosnku dokładnie rozetrzeć i połšczyć z twarogiem. Całoć utrzeć, dodać kefir, zarodki i przyprawy. Posypać drobno posiekanš natkš pietruszki. 

2.)Cebula
 Ma podobne do czosnku właciwoci bakteriobójcze, obniża poziom cholesterolu we krwi i zapobiega tworzeniu się zakrzepów. Ma również silne działanie moczopędne, a także rozpuszcza i eliminuje mocznik. Dzięki temu jest doskonałym rodkiem leczšcym reumatyzm, artretyzm i skazę moczanowš. 

 Syrop z cebuli 
 Otrzymany z posiekanej i przesypanej cukrem (lepiej miodem) cebuli, jest wietny na kaszeli chrypke, mi zawsze pomagał. 

3.) Czarny bez Właciwoci lecznicze majš wszystkie jego częci: kwiaty, owoce, młode licie, rdzeń gałęzi, a także kora i korzeń (uwaga: owoce nie całkiem dojrzałe zawierajš trujšcy kwas pruski, ale nawet dojrzałych nie wolno jeć surowych). 

 W czerwcu kwitnš krzewy czarnego bzu. Z jego kwiatów można przygotować doskonałe domowe leki pomocne przy przeziębieniach, kaszlu, katarze i zaflegmieniu płuc.Kwiaty czarnego bzu zbiera się w pełnym rozkwicie, cinajšc całe kwiatostany. Wykazujš one silniejsze działanie od kwiatu lipy i w niewielkich dawkach można je podawać również niemowlętom. 

 Teraz dwa przepisy pomocne przy przeziębieniu: 

 Syrop ze wieżych kwiatów 
 25 baldachów wieżo rozkwitłych kwiatów zalewamy 2 litrami wody. Po 48 godzinach odcedzamy na sicie, do płynu dodajemy 2 kg cukru, przegotowujemy i zlewamy do butelek. Tak przyrzšdzony syrop pijemy przy przeziębieniach. 

 Napar z suszonych kwiatów 
 Łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklankš wrzštku i parzymy 15 minut pod przykryciem, a potem odcedzamy. Pijemy przy przeziębieniach i grypie, w dowolnych porcjach. Naparu można też używać do płukania ust i gardła albo do przemywania spojówek oczu, można również stosować go do inhalacji przy przewlekłych nieżytach dróg oddechowych i uporczywym kaszlu. 

4.)Buraki zawierajš sporo makro- i mikroelementów, głównie wapnia, potasu i magnezu oraz żelaza i kobaltu (przyczyniajš się do tworzenia czerwonych ciałek krwi). Swój intensywny kolor buraki zawdzięczajš barwnikom, antocyjanom, którym przypisuje się działanie antyrakowe. Zarówno surowe buraki, jak i gotowane sš dobrym ródłem kwasu foliowego. Mozna też znich spożšdzać syrop pomocny w leczeniu kaszlu i przeziębienia. 

 W oczyszczonym surowym buraku wydršżyć tak duży otwór, by zmieciło się w nim kilka łyżeczek cukru. Burak wstawić do nagrzanego piekarnika i wyjšć, gdy cukier całkowicie się rozpuci i utworzy się syrop. 

5.)Imbir Stosuje się go jako rodek pobudzajšcy system odpornociowy organizmu. Pomaga przy przeziębieniach, kaszlu, nieżytach gardła i oskrzeli, infekcjach pokarmowych. Zawarte w nim substancje dezynfekujš również jame ustnš. 

 Herbatka z imbiru 
 Centymetr obranego i utartego korzenia imbiru zalać szklankš wrzštku, przykryć i odstawić na 10 min. przecedzić, dodać łyżeczkę miodu i pić małymi łykami. Zamiast wieżego imbiru można użyć łyżeczkę sproszkowanego. Herbatkę popijać w cišgu dnia przed posiłkami.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin