Program czytelniczy.doc

(54 KB) Pobierz
Program

Program czytelniczy „Lubię i potrafię czytać”

Program działań czytelniczych

dla klasy II c (rok szkolny 2009/2010), III c (rok szkolny 2010/2011)

 

W dzisiejszych czasach, czytanie książek staje się coraz mniej popularną formą spędzania czasu wolnego. A jak wiadomo czytanie książek niesie za sobą wiele korzyści. Pomaga rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych. Książka rozwija myślenie, pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni. Dostarcza nam wiedzy, rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.

Biorąc pod uwagę powyższe zalety postanowiłam napisać i zrealizować program zachęcający uczniów nie tylko do sięgania po książki, ale także do czytania ich ze zrozumieniem. Opanowanie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem przyczynia się do powodzenia szkolnego dziecka, gdyż ułatwia mu naukę już w klasach I-III i wdraża do systematycznej nauki w klasach kolejnych. Efektywne uczenie się daje uczniom satysfakcję oraz zadowolenie z tego, że szybciej opanowuje materiał, jest mu łatwiej wszystko pojąć, co z kolei sprzyja rozwojowi dalszych zainteresowań.

W niniejszym programie skupię również uwagę na piękne czytanie. Obejmuje ono: płynność czytania; właściwe tempo czytania- dostosowane do sytuacji ukazanej w tekście; przestrzeganie znaków interpunkcyjnych; wyraźne czytanie - uczeń jest słyszany i rozumiany oraz wyraziste czytanie - uczeń dostosowuje sposób czytania do sytuacji ukazanej w tekście, głosem wyraża uczucia, zaciekawia, wzrusza.

 

Jak wynika ze wstępu, program dotyczyć będzie czytania w trzech obszarach: czytania ze zrozumieniem, pięknego czytania tekstów literackich oraz podniesienia poziomu zainteresowań czytelniczych. Podczas realizacji będę ściśle współpracowała z biblioteką szkolną oraz innymi nauczycielami. Podjęte działania będą nie tylko obejmowały uczniów, ale także rodziców.

 

Program będzie realizowany od marca 2010 r. do czerwca 2011 r. Dotyczyć będzie ostatnich miesięcy klasy drugiej i całej klasy trzeciej. Uczestnikami programu będzie grupa 25 uczniów klasy II c (2009/2010), III c (2010/2011). Ze względu na długi czas realizacji programu i na powtarzalność zadań działania nie zostają określone konkretną datą.

Osobami realizującymi projekt będą: wychowawca klasy Marzena Piendyk oraz nauczyciel biblioteki Małgorzata Jeziorna.

 

Cele programu:

- osiągnięcie przez uczniów umiejętności czytania ze zrozumieniem,

- podniesienie poziomu zainteresowań czytelniczych,

- doskonalenie umiejętności pięknego, głośnego czytania utworów literackich.

 

Działania obejmujące czytanie ze zrozumieniem:

a) Cotygodniowe testy- ćwiczenia sprawdzające poziom zrozumienia czytanego tekstu. Będą to bardzo zróżnicowane teksty, z którymi uczniowie mają kontakt w codziennym życiu. (klasa II i III)

Celem takich ćwiczeń jest:

- doskonalenie czytania ze zrozumieniem,

- uczenie korzystania z różnych źródeł informacji;

- doskonalenie myślenia, analizowania, porównywania i wnioskowania

- uczenie odróżniania informacji istotnych od nieistotnych

- pokazanie życiowej użyteczności wiedzy i umiejętności.

- motywowania do poznawania otaczającej rzeczywistości

Zadania są sformułowane w formie testów zamkniętych, co sprawia, że przygotowują również do testowej formy sprawdzianów i egzaminów, umożliwiają samokontrolę i samoocenę.

Obejmują one:

- rozkłady jazdy

- przepisy kulinarne

- mapy województwa i Polski

- oferty biur turystycznych

- spisy treści książek

- różnorodne ogłoszenia, plakaty

- listy i pocztówki

- kalendarze

- mapy pogody

- tabele, wykresy i diagramy

- fragmenty znanych utworów

- przewodniki turystyczne

- informacje encyklopedyczne

 

b) Analiza lektur szkolnych przewidzianych w programie: „Karolcia”, „Legendy polskie” „Anaruk chłopiec z Grenlandii”, „Pies, który jeździł koleją”, „Dzieci z Bullerbyn”. (klasa II i III)

 

c) Konkurs ze znajomości lektury „Karolcia” przeprowadzony w bibliotece szkolnej (klasa II)

 

 

 

 

 

 

Działania mające na celu podniesienie poziomu zainteresowań czytelniczych:

 

a) Czytanie na lekcji książek przez wychowawcę wykraczających poza konon lektur – planowane książki: „Akademia Pana Kleksa”, „Podróże Pana Kleksa” „Oto jest Kasia”, „Witaj Karolciu” (klasa II i III)

 

b) Czytanie książek z biblioteki szkolnej.

Zadaniem uczniów będzie wypożyczenie i przeczytanie z księgozbioru bibliotecznego jednej książki miesięcznie. Książka może przybierać różną formę, ale koniecznie ma odpowiadać zainteresowaniom uczniów. Formą sprawdzającą znajomość książki będzie napisanie z niej wypracowania lub prezentacja ustna. Uczniowie przygotowując wypracowanie lub wypowiedź sami decydują o czym konkretnie będzie ich praca. Mogą opisać ogólnie książkę, wypowiedzieć się na temat bohaterów, skupić się jedynie na ulubionym fragmencie itd. 

Podczas tego zadania uczniowie poznają literaturę, uczą się formułować pisemne i ustne wypowiedzi, prezentują klasie swoje zainteresowania oraz przedstawiają kolegom księgozbiór biblioteki. (klasa III)

 

c) Prelekcja dla rodziców dotycząca korzyści płynących z czytania książek i zachęcająca do wspólnej lektury z dzieckiem. (klasa II)

 

d) Udział w całorocznym międzyklasowym konkursie czytelniczym „Tak czytamy”. Jest to konkurs prowadzony przez bibliotekę szkolną. Uczniowie konkurują między sobą o miano najlepiej czytającej klasy. (klasa III)

 

e) Lekcje biblioteczne „Dzieci pana astronoma”- zapoznanie dzieci z twórczością Wandy Chotomskiej oraz Jak korzystać z podstawowych źródeł informacji: ze słowników i encyklopedii? (klasa III)

 

Działania doskonalące piękne czytanie utworów literackich

 

a) Codzienne czytanie przez uczniów prozy i poezji na lekcji- szczególne uwzględnianie intonacji, znaków interpunkcyjnych, emocji, wyraźności czytania. (klasa II i III)

 

b) Udział w całorocznym konkursie pięknego czytania dla klas III  pt. „Piękne czytanie to też  sztuka”. Uczniowie co dwa miesiące będą czytali przed jury przygotowane utwory. Czytanie będzie się odbywało w trzech grupach:

  A – dzieci najlepiej czytające

  B -  dzieci czytające przeciętnie

  C – dzieci czytające najsłabiej

Uczniowie będą gromadzić punkty o miano mistrza czytania w swojej grupie. (klasa III)

 

c) Udział wychowawcy w konkursie szkolnym  o miano mistrza  czytania  wśród  nauczycieli (klasa II)

 

d) Akcja: Czytamy naszym młodszym kolegom”. Polega ona na czytaniu uczniom klasy pierwszej bajek przez uczniów klasy trzeciej. Cykl spotkań został zaplanowany w ciągu całego roku szkolnego 2010/2011. Raz w miesiącu jeden z uczniów klasy III c będzie czytał bajkę młodszym kolegom z klasy I a.

Wrzesień:

Jednooczka,  Dwuoczka i Trzyoczka”    Jacob i Wilhelm Grimm

Październik:

Nowe szaty cesarza    Hans Christian Andersen

Listopad:

Niedźwiedzia skóra”  Jacob i Wilhelm Grimm

Grudzień:

Sinobrody    Charles Perrault

Styczeń:

O Rybaku i jego Babie”   Jacob i Wilhelm Grimm

Luty:

Tornister, Kapelusik i Rożek”   Jacob i Wilhelm Grimm

Marzec:

Stokrotka   Hans Christian Andersen

Kwiecień:

O wilku i siedmiu koźlątkach    Jacob i Wilhelm Grimm

Maj:

Świniopas    Hans Christian Andersen

Czerwiec:

Wróżki    Charles Perrault

 

Moim założeniem jest również udział uczniów w konkursach obejmujących tematykę programu, jednak w momencie tworzenia programu nie posiadam konkretnych informacji na ten temat.

Planuję także wizytę w bibliotece uniwersyteckiej i bibliotece miejskiej.

 

Ewaluacji swoich działań dokonam na podstawie:

- wypracowań oraz prezentacji uczniów z przeczytanych samodzielnie książek

- wyników osiągniętych przez uczniów z testów dotyczących czytania ze zrozumieniem

- wyników uzyskanych przez klasę w całorocznym międzyklasowym konkursie czytelniczym  „Tak czytamy”

-opinii nauczyciela klasy I a o przygotowaniu uczniów klasy III c do czytania bajek.

- opinii nauczyciela biblioteki o przygotowaniu i postępach uczniów w czytaniu podczas konkursu „Piękne czytanie to też  sztuka”

- wyników konkursów

 

5

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin