scenariusz zajęć Poznajemy warzywa i owoce.doc

(1147 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć świetlicowych (z elementami logopedii)

 

Temat:

Poznajemy warzywa i owoce

 

Czas trwania zajęć: 45 minut

 

Cele operacyjne:

Dziecko potrafi:

̶            wyróżnić i nazwać cechy charakterystyczne owoców i warzyw

̶            wyodrębnić głoskę w nagłosie wyrazów

̶            poprawnie nazwać głoski w nagłosie

̶            kojarzyć głoskę z literą

̶            zaśpiewać piosenkę „Witaminki, witaminki”

̶            namalować wybrane warzywo lub owoc.

Cele wychowawcze:

Dziecko:

̶            rozpoznaje warzywa i owoce

̶            wie jakie znaczenie mają warzywa dla zdrowia

̶            umie współdziałać w grupie podczas pracy i zabawy

 

Formy pracy:

̶            indywidualna

̶            zespołowa

̶            grupowa

 

Metody pracy:

̶            werbalne: pogadanka, czytanie wiersza pt.: „Na straganie”, wypowiedzi dzieci, śpiewanie piosenki „Witaminki, witaminki”.

̶            oparte na działaniu: rysowanie i malowanie, zabawa ruchowa.

 

Środki dydaktyczne: zestawy obrazków z warzywami i owocami, kartony z literami, kredki, karton.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

A) Zajęcia wprowadzające

1.       Powitanie dzieci.

2.     Dzieci razem z prowadzącym siadają w kole. Prowadzący dyskretnie przekazuje dziecku siedzącemu z prawej strony następującą informację: Warzywa i owoce są bardzo smaczne i zdrowe. Następnie dzieci kolejno podają sobie tę informację, a ostatnie wstaje i wypowiada zdanie jakie on usłyszał. Należy zaznaczyć, aby dzieci wyraźnie przekazywały dane zdanie.

3.     Wspólne śpiewanie piosenki „Witaminki, witaminki”.

 

„Witaminki, witaminki”

Spójrzcie na Jasia, co za chudzina,
słaby, mizerny, ponura mina,
a inny chłopcy silni jak słonie,
każdy gra w piłkę lepiej niż Boniek.

mówione: dlaczego Jasio wciąż mizernieje,
bo to głuptasek, witamin nie je

ref.: Witaminki witaminki,
dla chłopczyka i dziewczynki,
wszyscy mamy dziarskie minki,
bo zjadamy witaminki. (bis)

Wiśnie i śliwki, ruda marchewka,
gruszka, pietruszka i kalarepka,
smaczne porzeczki, słodkie maliny,
to wszystko właśnie są witaminy.

mówione: Kto chce być silny zdrowy jak ryba
musi owoce jeść i warzywa


ref.: Witaminki witaminki... (bis)
MNIAM! MNIAM!

 

B) Zajęcia właściwe

  1. Pogadanka z dziećmi na temat warzyw i owoców.
  2. Zapoznanie dzieci z wierszem Jana Brzechwy pt.: „Na straganie”

 

Na straganie w dzień targowy

Takie słyszy się rozmowy:

"Może pan się o mnie oprze,

Pan tak więdnie, panie koprze."

 

"Cóż się dziwić, mój szczypiorku,

Leżę tutaj już od wtorku!"

 

Rzecze na to kalarepka:

"Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!"

Groch po brzuszku rzepę klepie:

"Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?"

"Dzięki, dzięki, panie grochu,

Jakoś żyje się po trochu.

Lecz pietruszka - z tą jest gorzej:

Blada, chuda, spać nie może."

 

"A to feler" - Westchnął seler.

 

Burak stroni od cebuli,

A cebula doń się czuli:

"Mój Buraku, mój czerwony,

Czybyś nie chciał takiej żony?"

 

Burak tylko nos zatyka:

"Niech no pani prędzej zmyka,

Ja chcę żonę mieć buraczą,

Bo przy pani wszyscy płaczą."

 

"A to feler" - Westchnął seler.

 

Naraz słychać głos fasoli:

"Gdzie się pani tu gramoli?!"

"Nie bądź dla mnie taka wielka" - Odpowiada jej brukselka.

"Widzieliście, jaka krewka!" - Zaperzyła się marchewka.

"Niech rozsądzi nas kapusta!"

"Co, kapusta?! Głowa pusta?!"

 

A kapusta rzecze smutnie:

"Moi drodzy, po co kłótnie,

Po co wasze swary głupie,

Wnet i tak zginiemy w zupie!"

 

"A to feler" - Westchnął seler.

 

Rozmowa z dziećmi na temat wiersza oraz warzyw tam występujących. Prowadzący pisze na tablicy nazwy warzyw występujących w wierszu, następnie dzieci mówią na jaką głoskę zaczyna się dane warzywo i dobiera od niej inny dowolny wyraz zaczynający się na tą samą głoskę, np. koper – krawat, seler – słoń itd.

 

  1. Zabawa PAN WARZYWO.

Prowadzący opowiada dzieciom historyjkę:

 

Był sobie kiedyś Pan Warzywko, który przyjaźnił się z 7 głoskami: Z, W, K, A, O R, F. Pewnego razu spotkał głoskę Z, która zaprosiła go na niedzielę na herbatę. Pan Warzywko bardzo się ucieszył i obiecał przyjść. Ale kiedy przyszła niedziela Pan Warzywko zapomniał, która głoska zaprosiła go do siebie. Wymieniał wszystkie imiona, ale nie mógł sobie przypomnieć. Przyszedł do dzieci i poprosił, aby mu pomogły. Pan Warzywko wymieniał ich imiona, a dzieci klaskały, gdy wymówił imię głoski, do której miał się udać z wizytą.

Po opowiedzeniu tej historyjki prowadzący proponuje dzieciom, by pomogły Panu Warzywko i wówczas dzieci klaszczą, gdy usłyszą głoskę Z. Później prowadzący opowiada dzieciom, że Pan Warzywko został zaproszony przez głoskę W do kina, głoskę K do wesołego miasteczka, głoskę A do cyrku, głoskę O na basen, głoskę R w kosmos itd.

 

  1. „Zgaduj zgadula”

Prowadzący dzieli grupę na dwa zespoły. Trzymając karteczki z rysunkami warzyw i owoców (tak, aby nie widziały ich dzieci) opowiada o nich dzieciom. Robi to jednak w taki sposób by nie wymówić nazwy warzywa lub owocu. Na przykład o marchewce mówi tak: jest to warzywo, ma kolor czerwono-pomarańczowy, mama dodaje ją do surówki czy zupy, jest chrupiąca, lubią ją króliki itp. Zadanie zespołów polega na jak najszybszym odgadnięciu o jakie warzywo lub owoc chodzi. Wygrywa ten zespół, który poprawnie odgadnie więcej warzyw i owoców.

 

  1. Prowadzący rozkłada na podłodze kartony z literami. Dzieci poruszają się po sali w różny sposób np. jak motylki w podskokach i na palcach. Podczas zabawy prowadzący podaje głośno wyraz. Zadaniem dzieci jest z wyrazu wyodrębnić pierwszą głoskę i stanąć przy kartonie z odpowiednią literą.

 

  1. Zagadki.

Prowadzący czyta zagadki, a dzieci podają prawidłowe odpowiedzi.

 

Na ogonie złota głowa.

Smaczne pestki w sobie chowa.

(dynia)

 

Różowo zakwitło wiosną,

Przez lato pięknie urosło.

Jesienią w zadzie dojrzało.

Rumiane, okrągłe, zapachniało.

(jabłko)

 

Każdy z was odgadnie łatwo tę zagadkę,

Ma bielutki korzeń i zieloną natkę.

(pietruszka)

 

Rośnie w polu, ma żółte kolby.

(kukurydza)

 

Najpierw są zielone, granatowe w końcu.

Zerwiesz je dopiero, gdy dojrzeją w słońcu.

(jagody)

Latem w ogrodzie wyrósł zielony,

A zimą w beczce leży kiszony.

(ogórek)

 

Jaka to głowa duża, czy mała,

Z zielonych liści składa się cała.

(kapusta, sałata)

 

Skórka fioletowa, miąższ pod nią złoty.

Smakuje wybornie, wszyscy wiemy o tym.

(śliwka)

 

Latem wysoko do słonka się wznosi i złotem mieni.

Jesienią, pełen czarnych ziarenek, chyli głowę do ziemi.

(słonecznik)

 

Czerwieni się ze wstydu.

Dojrzewa na słonku.

Wśród zielonych liści wisi na ogonku.

(wiśnia)

 

Z wierzchu czerwona, a w środku biała.

Kiedyś ją jadłeś w język cię szczypała.

(rzodkiewka)

 

7.     Malowanie przez dzieci swojego ulubionego warzywa lub owocu.

 

C) Podsumowanie zajęć

Wspólne podsumowanie zajęć – dyskusja na temat:

Ø      Dlaczego należy jeść dużo owoców i warzyw, co zawierają?

Wniosek – Warzywa i owoce zawierają witaminy i sole mineralne, które są niezbędne dla zdrowia człowieka.

Pożegnanie z dziećmi. Zaśpiewanie jeszcze raz piosenki „Witaminki, witaminki”.

 

 

Opracowała: Elżbieta Jaros

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik

 


Marchewka


Seler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


SAŁATA MASŁOWA

OGÓREK  ŚWIEŻY POLSKA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


pomidor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin