zima - porannny krąg.doc

(58 KB) Pobierz

KONSPEKT ZAJĘĆ

 

Miejsce: Przedszkole nr 3 w Andrychowie

Oddział: integracyjny dzieci cztero – pięcioletnich

Tematyka kompleksowa: Poznajemy świat przez zmysły

Temat zajęć: Stymulujemy nasze zmysły podczas zajęć prowadzonych w oparciu o metodę „ Porannego kręgu”. Utrwalamy wiadomości o zimie.

Data: 25.02. 2005 r.

Prowadzące: mgr Ewa Majka

                      Lic. Katarzyna Zątek (pedagog wspomagający)

 

 

CEL OGÓLNY: rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznawania świata

 

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Dzieci pełnosprawne:

·         Doskonalą wrażliwość zmysłową poprzez angażowanie zmysłu wzroku, słuchu, smaku, dotyku, węchu w trakcie działalności

·         Zapoznają się z kolorem, smakiem, zapachem przypisanym zimie

·         Określają smak landrynek miętowych

·         Udzielają poprawnych odpowiedzi na pytania dotyczące zimy

·         Tańczą do muzyki A. Vivaldiego „Zima

·         Prawidłowo wykonują ćwiczenia oddechowe podczas próby zdmuchnięcia z głowy białej chusteczki

·         Wypowiadają się na temat swoich odczuć podczas zajęć

·         Grają na instrumentach (dzwonkach, trójkącie)

·         Słuchają odgłosu wody i skrzypiącego śniegu – nazywają je

·         Odgadują zagadki czuciowe: określają, co czują na ręce (lód – zimno)

 

Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych:

·         Doskonalą wrażliwość zmysłową poprzez angażowanie zmysłu wzroku, słuchu, smaku, dotyku, węchu w trakcie działalności

·         Zapoznają się z kolorem, smakiem, zapachem przypisanym zimie

·         Określają smak landrynek miętowych (mięta)

·         Udzielają poprawnych odpowiedzi na pytania dotyczące zimy (Jaś, Paulina, Sylwia)

·         Mikołaj wyszukuje zimę na obrazku, powtarza za nauczycielem wyraz zima i wyklaskuje go sylabami

·         Tańczą do muzyki A. Vivaldiego „Zima

·         Prawidłowo wykonują ćwiczenia oddechowe podczas próby zdmuchnięcia z głowy białej chusteczki

·         Wypowiadają się na temat swoich odczuć podczas zajęć (Jaś, Paulina, Sylwia)

·         Grają na instrumentach (dzwonkach, trójkącie)

·         Słuchają odgłosu wody i skrzypiącego śniegu – nazywają je (Jaś, Paulina, Sylwia)

·         Odgadują zagadki czuciowe: określają, co czują na ręce (lód – zimno)

       (Jaś, Paulina, Sylwia)

 

 

 

FORMY:

·         Grupowa

·         Indywidualna

 

 

     METODY:

·         Słowne( pogadanka, rozmowa kierowana)

·         Praktycznego działania – polisensoryczne poznawanie świata

 

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- landrynki miętowe

- olejek miętowy i kadzidełka miętowe

- instrumenty (trójkąt, dzwoneczki)

- białe chusteczki, prześcieradło lub biały obrus

- białe paski bibuły marszczonej

- zagadki słuchowe z płyty wyd. Raabe

 

 

 

 

SYTUACJA EDUKACYJNA

(czynności nauczyciela)

CZYNNOŚCI DZIECI

CZYNNOŚCI DZIECI O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH

1. Zapalenie kadzidełka miętowego – stymulacja węchu

 

 

 

 

 

 

2. Powitanie każdego dziecka z osobna z jednoczesnym masażem wykonanym olejkiem miętowym i wypowiadaniem hasła powitalnego,:”Kiedy witają się bobry, mówią sobie dzień dobry”

 

 

3. Wspólne zaśpiewanie piosenki o zimie:

Hu, hu, ha

Nasza zima zła

Szczypie w oczy

Szczypie w uszy

Mroźnym śnieżkiem w oczy prószy

Nasza zima zła

Nasza zima zła

Z jednoczesnym pokazywaniem rękoma. Następnie dzieci otrzymują instrumenty i grają na nich śpiewając piosenkę.

 

4. Rozmowa na temat zimy i jej cech

( temperatura, kolor śniegu); rozmowa na temat zabaw, w jakie można się bawić na śniegu

Opisywanie wyglądu i cech śniegu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Zagadki słuchowe

§      Nauczycielka włącza płytę i prosi dzieci o uważne słuchanie

( lejąca się woda, skrzypiący śnieg)

 

 

6. Zabawa ruchowa przy muzyce Vivaldiego”

§ Każde dziecko otrzymuje pasek białej bibuły, nauczyciela zamienia dzieci w śnieżynki i dzieci śnieżynki tańczą zimowy taniec, ilustrują muzykę ruchem

 

7. Stymulacja czuciowa

§ Nauczycielka prosi każde dziecko o zamknięcie oczu i otworzenie buzi, każdemu dziecku wkłada cukierek do buzi, prosi o określenie smaku

 

8. Zabawa przy muzyce „śnieżynki”.

§ Kiedy muzyka gra dzieci śnieżynki tańczą ale kiedy przestanie grać zapadają w zimowy sen, a nauczycielka przykrywa je białym prześcieradłem

 

 

9. Ćwiczenia oddechowa – zdmuchiwanie białych chusteczek z głów

 

10. Rozmowa na temat tego, co się dzieciom najbardziej podobało w tych zajęciach

 

§ Dzieci siedzą w kręgu na dywanie, nauczycielka podchodzi do każdego dziecka i masuje jego rączkę

§ Dzieci określają zapach, który czują

 

 

 

§ Dzieci odczuwają i nazywają wrażenia, jakich doznają podczas masażu

§ Wąchają rączkę i próbują określić, jaki to zapach

 

 

 

 

§ Śpiewają i pokazują jednocześnie

§ Grają na instrumentach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

§ Budują zdania o jesieni

§ Opisują jej charakterystyczne cechy (jest śnieg, zimno, mroźno)

§ Wymieniają, w jaki sposób można bawić się na śniegu

§ Opisują wygląd śniegu, dotykają go, opisują swoje wrażenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

§ Słuchają i wyjaśniają, czego to był odgłos

 

 

 

 

 

 

§ Tańczą do muzyki, ruszają do rytmu wstążkami

 

 

 

 

 

 

 

 

§ Smakują cukierki, określają ich smak (miętowy)

 

 

 

 

 

 

§ Właściwie reagują na zmiany w muzyce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

§ Zdmuchują chusteczki z głowy kolegi

 

 

Wypowiadają się na temat tego, co im się podobało

 

§   Uczestniczą

§   Wąchają zapach olejku, próbują określić jego zapach

 

 

 

 

 

 

§ Odczuwają i nazywają wrażenia, jakich doznają podczas masażu

§ Wąchają rączkę i próbują określić, jaki to zapach

 

 

 

 

§ Śpiewają i pokazują jednocześnie

§ Grają na instrumentach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

§ Budują zdania o jesieni

§ Opisują jej charakterystyczne cechy (jest śnieg, zimno, mroźno)

§ Wymieniają, w jaki sposób można bawić się na śniegu

§ Mikołaj wskazuje zimę na obrazku

§ Powtarza za nauczycielem wyraz zima

§ Dzieli wyraz zima na sylaby poprzez rytmiczne wyklaskanie go

§ Opisują wygląd śniegu, dotykają go, opisują swoje wrażenia

 

§ Słuchają i wyjaśniają, czego to był odgłos

 

 

 

 

 

 

§ Tańczą do muzyki, ruszają do rytmu wstążkami

 

 

 

 

 

 

 

 

§ Smakują cukierki, określają ich smak (miętowy)

 

 

 

 

 

 

§ Uczestniczą w zabawie

§ Właściwie reagują na zmiany w muzyce

 

 

 

 

 

 

 

§ ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin