Badź życzliwy dla ptaków.doc

(26 KB) Pobierz
Badź życzliwy dla ptaków

Badź życzliwy dla ptaków.

 

 

 

 

Jeżeli podczas wakacji, a jednocześnie ptasiego okresu lęgowego, zamierzasz odpoczywać w otoczeniu przyrody, zwróć uwagę, czy nie utrudniasz ptakom gniazdowania, czy nie narażasz życia ich piskląt.

Ptasie gniazda mogą być wszędzie.

Zakładane są przeważnie w kwietniu i maju, ale jeśli ptaki utraciły lęg (np. z powodu złej pogody lub napaści drapieżnika)mogą zbudować gniazdo jeszcze raz i ponownie rozpocząć lęgi.

Niektóre gatunki co roku wyprowadzają kolejno dwie,

a w sprzyjających warunkach nawet trzy, gromadki piskląt, więc wiele ptaków gniazduje i opiekuje się młodymi w czerwcu i lipcu.

 

 

W skrajnych przypadkach gniazdo z pisklętami można spotkać nawet jeszcze we wrześniu.

 

 

 

Żeby nie przeszkadzać ptakom, a także innym zwierzętom, dobrze jest omijać gęste młodniki, zarośla i krzewy, nieuczęszczane przez ludzi miejsca w lasach, zarośnięte krzakami i szuwarami brzegi rzek i jezior.

Lepiej chodzić po drogach i szlakach, zatrzymywać się w miejscach, gdzie często przebywają ludzie, więc ptaki widząc to, nie założyły tam gniazd.

 

 

 

 

Jeśli zauważysz gniazdo, nie podchodź bliżej i spokojnie wycofaj się.

 

 

 

Zwłaszcza duże ptaki drapieżne, choć wyglądają groźnie, są bardzo płochliwe i wrażliwe na obecność człowieka w pobliżu ich gniazda.

 

 

 

Ssaki drapieżne (np. lis, jenot, kuna) często korzystają z wydeptanych ścieżek, mogą tropem człowieka trafić do pożywnych jaj i delikatnych piskląt.

Jeśli odsłonimy gniazdo, łatwiej je zauważą drapieżniki naziemne i fruwające (wśród nich wyspecjalizowane w rabowaniu gniazd: wrona, sroka i błotniak stawowy).

 

Zdarza się, że ptak raz spłoszony na gnieździe ucieka i już do nie go nie wraca, porzucając jaja albo pisklęta.

 

 

 

Zaś wypłoszenie z gniazda jeszcze nie wyrośniętych młodych,

nie potrafiących sprawnie kryć się, uciekać, latać i samodzielnie zdobywać pożywienia naraża je na śmierć z głodu lub zjedzenie przez drapieżnika.

Spokój zapewnia ptakom ustawa o ochronie przyrody. Zabrania się płoszenia, niepokojenia, fotografowania, filmowania, obserwacji z odległości powodującej zaniepokojenie zwierząt w okresie rozrodu i wychowu młodych.

 

Żeby fotografować ptaki w pobliżu gniazda i w miejscach stałego ich przebywania trzeba mieć specjalne zezwolenie więc ptaki można fotografować bez zezwolenia tylko w miejscach

określonych w przepisach o ochronie przyrody jako tereny zabudowane i miejsca ogólnodostępne,

czyli przy drogach, szlakach

oraz wyznaczonych miejscach postoju i wypoczynku.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin