Spienianie.docx

(12 KB) Pobierz

Imię i Nazwisko:

Temat ćwiczenia:

Data ćwiczenia:

Grupa

 

Spienianie

10.01.2012

12M5

 

1.       Wstęp teoretyczny

 

Polistyren Spieniony (Styropian) jest szeroko stosowanym materiałem wykorzystywanym wielu gałęziach przemysłu. Zależnie od swojej gęstości i technologii produkcji wykorzystuje się go m.in. do izolacji termicznej budynków, produkcji opakowań czy elementów dekoracyjnych. Styropian wytwarzany jest z Polistyrenu (wytwarzanego poprzez polimeryzacje styrenu), zawierającego niewielką ilość czynnika spieniającego (np. pentan). Surowiec ten ma postać perełek o wymiarach od około 0.4 do 4 mm, a jego gęstość wynosi około 640 kg/m3. Pierwszym etapem produkcji styropianu jest jego spienienie poprzez podgrzanie go do temperatury ponad 80 °C. Surowiec zwiększa wtedy swoją objętość około 40 krotnie, przez co następuje spadek jego gęstości (do około 15 kg/m3). Następnie spieniony polistyren jest suszony przy pomocy powietrza w suszarce fluidalnej. Jeśli istnieje konieczność dalszego obniżania gęstości, proces ten można powtórzyć, po wyzesonowaniu wyrobu, zmniejszając gęstość do 9-10 kg/m3. Spieniony polistyren jest następnie formowany zazwyczaj w bloki które następnie są cięte na płyty styropianowe przy pomocy rozgrzanych drutów miedzianych.

 

2.       Przebieg ćwiczenia

 

Podczas laboratorium chcieliśmy uzyskać styropian z polistyrenu. Aby udało nam się go otrzymać musieliśmy zastosować technologie spieniania polistyrenu. Wykorzystaliśmy do tego ćwiczenia odpowiedni układ nazywany spieniarką.

 

W komorze znajduje się odpowiednia ilość polistyrenu którą tam umieściliśmy, jest również wprowadzana jest do niej para wodna. Na skutek przepływu pary w komorze spieniania utrzymywana jest temperatura około 80-95 st. C.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin