Zasady_PPP2_2009_M[1].Gut.doc

(39 KB) Pobierz
Organizacja zajęć z przedmiotu „Psychologia Procesów Poznawczych 2”

dr Małgorzata Gut

m.gut@vizja.pl

 

Organizacja zajęć z przedmiotu „Psychologia Procesów Poznawczych 2”

 

Zajęcia polegają na dyskutowaniu wybranych zagadnień z psychologii poznawczej, z którymi studenci zapoznają się na podstawie czytanych w domu tekstów.

 

1.     Jakie tematy będą poruszane na kolejnych zajęciach i na podstawie jakich książek należy się przygotować?

 

·  zajęcia pierwsze: Uczenie się, Tavris C, i Wade C. (1999) Psychologia – podejścia i koncepcje, rozdz. 5.;

·  zajęcia drugie: Rozwiązywanie problemów, Psychologia ogólna (1995) pod red. T. Tomaszewskiego, tom 1. (s. 119-146)

·  zajęcia trzecie: Myślenie: Psychologia ogólna (1995) pod red. T. Tomaszewskiego, tom 1. (strony od 91 do 122). Myślenie i rozumowanie Tavris C, i Wade C. (1999) Psychologia – podejścia i koncepcje (bez podrozdziału „Bariery logicznego i twórczego myślenia”)

·         zajęcia czwarte: Podejmowanie decyzji, Psychologia ogólna (1995) pod red. T. Tomaszewskiego, tom 1. (strony od 155 do 187),  podrozdział „Bariery logicznego i twórczego myślenia” Tavris C, i Wade C. (1999) Psychologia – podejścia i koncepcje

·         zajęcia piąte: Język i mowa, Nęcka E., Orzechowski J., Szymura B. (2006) Psychologia poznawcza

·         zajęcia szóste: Język i mowa, Nęcka E., Orzechowski J., Szymura B. (2006) Psychologia poznawcza

·         zajęcia siódme: kolokwium całościowe

·         zajęcia ósme (godzinne): poprawka

 

2.     Co jest podstawą zaliczenia ćwiczeń?

 

Na każde zajęcia należy przygotować się z zakresu zadanego do przeczytania materiału. Na początku zajęć będzie się odbywać krótkie kolokwium sprawdzające wiedzę studentów ze znajomości treści zadanych tekstów. Nie zaliczenie wstępnego kolokwium oznacza brak zaliczenia danych zajęć. Po kolokwium materiał jest omawiany z prowadzącym.

Pozytywna ocena z ćwiczeń jest wystawiana, jeśli końcowe kolokwium zaliczone jest na przynajmniej 50% i jeden punkt oraz zaliczone będą wszystkie zajęcia (kolokwia wstępne).

3.     W jakiej formie będzie końcowe kolokwium?

 

Kolokwium (odbywające się na siódmym spotkaniu) będzie miało formę pisemnego testu jednokrotnego wyboru.

 

4.     Ile razy można być nieobecnym na zajęciach?

 

Wymagana jest obecność na wszystkich zajęciach.

Jeśli student z ważnych przyczyn nie może wziąć udziału w zajęciach, zobowiązany jest do zgłoszenia się na dyżur do prowadzącego i pisemnego zaliczenia materiału obowiązującego na ćwiczeniach, na których był nieobecny. Zaliczanie materiału musi się jednak odbyć najpóźniej podczas kolejnego zjazdu na dyżurze. Jeżeli student nie wykaże się odpowiednią wiedzą na dyżurze lub wcale nie przystąpi do zaliczenia w tym terminie, zostanie to uwzględnione (poprzez odjęcie punktów) na końcowym (całościowym) kolokwium.

 

 

5.     Czy do zaliczania ćwiczeń zobowiązane są również osoby, które nie były na zajęciach z powodu choroby?

 

Tak. Przyczyna nieobecności nie ma wpływu na konieczność zaliczenia ćwiczeń.

 

6.     Jakie konsekwencje mogą spotkać osoby nieprzygotowane?

 

Znajomość tekstów obowiązujących na każde z zajęć sprawdzana jest w toku zajęć. Jeśli okaże się, że dany student nie zna istotnych dla tematu zagadnień lub w trakcie zajęć rozmawia bądź zajmuje się czynnościami niezwiązanymi z ćwiczeniami, zajęcia uważa się za nie zaliczone i konieczne jest odpowiadanie z tego tematu na dyżurze. Dotyczy to również osób spóźnionych na zajęcia (więcej niż 15 minut).

 

7.     Kiedy można zaliczać poszczególne zajęcia (dotyczy osób nieobecnych, spóźnionych, nieprzygotowanych na zajęcia, przeszkadzających na zajęciach)?

 

Pisemne zaliczenie ćwiczeń odbywa się na dyżurze w niedzielę (tylko te, gdy są zjazdy dla studentów zaocznych III semestru, godz. 16.30) u prowadzącego ćwiczenia w pokoju nr 235 lub w Pracowni Psychofizjologii (pok. 4 na poziomie -1).

 

8.     Czy premiowana jest aktywność na zajęciach?

 

Tak. Osoby wnoszące wartościowe elementy podczas zajęć otrzymują ocenę o pół stopnia lub o stopień wyższą (o ile zaliczą końcowe kolokwium)

 

9.     Jak i  kiedy można poprawić ocenę niedostateczną?

 

Poprawka kolokwium odbędzie się na ostatnich, ósmych zajęciach, a przystąpienie do niej jest płatne.

 

10. Jak można skontaktować się z prowadzącym?

 

Wszelkie sprawy i pytania do prowadzącego należy zgłaszać wyłącznie na dyżurze. Można się także kontaktować, pisząc na adres m.gut@vizja.pl

Zgłoś jeśli naruszono regulamin