Scenariusz.doc

(53 KB) Pobierz
Scenariusz

Scenariusz

zajęć logorytmicznych

dla klas I

 

 

Temat: „Jesienią w lesie”

 

Termin: listopad 2006

 

Uczestnicy: uczniowie klas I

 

Miejsce: galeria „Za drzwiami”

 

Funkcje: profilaktyczno – doskonaląca; terapeutyczno – korekcyjna; wychowawcza;

                 uspołeczniająca

Cele: uwrażliwienie dzieci i zwrócenie ich uwagi na zjawiska wspólne dla muzyki

            i mowy tj. rytm, tempo, wysokość dźwięku (melodię), akcent, frazowanie

i artykulację; kształtowanie koncentracji uwagi, poczucia rytmu, nauka rytmicznego mówienia.

 

Środki dydaktyczne: keybord, magnetofon, płyty CD, koce, wizytówki dla każdego

                                    dziecka

Czas zajęć: 45 minut

 

Przebieg zajęć:

 

1. Powitanie – improwizacja muzyczno – ruchowa; zapoznanie uczniów z sygnałami 

    muzycznymi, które obowiązywać będą podczas trwania zajęć.

2. Zabawa dźwiękonaśladowcza – dzieci naśladują szum drzew – ręce w górze, ciągle         

     wymawiają głoskę SZ

3. Zabawa z zastosowaniem tekstu – dzieci chodzą po sali w różnych kierunkach

    mówiąc tekst:

Spadły z drzewa liście trzy

Czerwony, brązowy , żółty

Czerwony – stop: brązowy – przysiad, żółty – wyprost

4.Zabawa ruchowa przy muzyce – dzieci ruchem przedstawiają  wirujące, spadające   

    liście.

5. Ćwiczenie kształtujące koncentrację uwagi z zastosowaniem elementów kinezjologii

     edukacyjnej – dzieci odnajdują swoje pary i stają naprzeciwko siebie – wykonują    

     ćwiczenia naprzemienne z jednoczesnym wymawianiem  słów: czerwony, brązowy,

     żółty dzieląc je na sylaby.

6.  Nauka piosenki „Posypały się  listeczki”

 

Posypały się listeczki dookoła.

To już jesień te listeczki z wiatrem woła.

 

Lecą liście, lecą z klonu i kasztana.

Będą z liści bukieciki złote dla nas.

 

Nazbieramy, postawimy na stoliku,

Będzie radość z tych pachnących bukiecikó

7. Zabawa dżwiękonaśladowcza  w parach – improwizacje dzieci

 

„Wrony”

 

Siadły wrony na parkanie

zaczynają narzekanie: kra, kra, kra

            kro, kro, kro

kre, kre, kre

kru, kru, kru

kry, kry,kry

 

8. Zabawa słowno – rytmiczno – ruchowa  „Mucha i wąż” – dzieci biegają po obwodzie      

    koła, mówią rytmicznie tekst naśladując muchę i węża:

 

Mucha bzyczy: bzy, bzy, bzy (2 razy)

A wąż syczy :ssssssssssssssss  (przysiad)

 

9. Relaks. Rozsypka. Leżenie na plecach – wyciszenie

 

Leżysz na błękitnej chmurce,

Twoje ciało miękko na niej spoczywa.

Leżysz i łagodnie płyniesz z chmurką.

Oddychasz spokojnie. Rozluźniasz się . Płyniesz.

Przeciągasz się.

 

 

10. Zakończenie zajęć –– Misiaczki -  podziękowania  – każdy z każdym.

Temat: Wiosenny spacer.

 

Cele ogólne:

·         rozwijanie wrażliwości słuchowej,

·         rozwijanie różnych form ekspresji,

·         rozwijanie zainteresowań muzycznych i plastycznych,

Cele szczegółowe:

Dziecko

·         potrafi naśladować głosy wiejskich zwierząt,

·         rozpoznaje i nazywa instrumenty perkusyjne,

·         zna technikę gry na wybranych instrumentach perkusyjnych,

·         potrafi ilustrować muzykę,

Metody: zabawa integracyjna, opowiadanie, wiersz, zabawa ruchowa, masaż relaksacyjny, działań praktycznych, drama,

Środki dydaktyczne: napisy zwierząt: kogut, krowa, owca, kura,

kaseta z odgłosami zwierząt, emblematy kaczek, instrumenty perkusyjne, emblemat słońca z uśmiechniętą buzią i ze smutną buzią.

 

Przebieg:

 

1.Wszyscy się witamy -  zabawa integracyjna

 

Dzieci stają w kręgu

 Wszyscy pięknie się witamy               Dzieci kłaniają się.

 i do kręgu zapraszamy.                      Podają sobie ręce.

 

 2. Rozpoznawanie głosów zwierząt odtworzonych z kasety magnetofonowej.

 

3. Kaczka i kaczuszki – ćwiczenie oddechowe

Na makiecie jeziora położone papierowe kaczuszki. Mama kaczka jest na brzegu jeziora. Dzieci dmuchają na kaczuszki tak, by przesuwały się i znalazły się tam, gdzie ich mama.

 

 4. Zwierzęta z podwórka – zabawa z elementem dramy

Dzieci otrzymują kartki z napisami: kogut, krowa, owca, kura. Odczytują je. Dzieci mające takie same napisy łączą się w grupy. Każda grupa stara się ruchem i głosem naśladować odczytane z nazwy zwierzę.

 

5. Masaż relaksacyjny

 

Dzieci siadają w parach, jedno za drugim. Masowanie pleców.

Słońce świeci, słońce świeci        - ruchy koliste rozcierające

przez podwórko idą dzieci,           - uderzanie na przemian piąstkami po plecach,

Słońce świeci, świeci słońce,       - ruchy koliste rozcierające

są tam kury w piasku grzebiące.   -  robią z rąk grabki i „grabią” nimi plecy

Biegnie piesek,                          - uderzają szybko opuszkami palców,

idzie krowa,                               - uderzanie prawej i lewej ręki

zaczynamy znów od nowa.

 

6. Skoki konika - zabawa ruchowa

Dzieci naśladują konika: skaczą, przebiegają z miejsca na miejsce w różnych kierunkach. Na sygnał zatrzymują się w miejscu.

 

7. Wiosenny spacer – opowiadanie nauczyciela

Pewnego dnia konik wybrał się na spacer. Cicho szumi wiatr. Drzewa poruszają się na wietrze. Nagle zrywa się silny wiatr. Zaczyna padać deszcz. Drzewa mocno kołyszą się. Deszcz pada coraz większy. Głośno dudni o ziemię. Konik szybko biegnie. Po chwili deszcz zmniejsza się. Przestaje padać. Wychodzi słoneczko, wiatr cichnie. Konik spokojnie wraca do stajni.

 

8. Ilustracja muzyczna opowiadania Wiosenny spacer

Dzieci z pomocą instrumentów perkusyjnych tworzą ilustrację muzyczną opowiadania.

 

9. Malowanie ilustracji do opowiadania Wiosenny spacer

 

10. Ewaluacja zajęć : Jest mi wesoło, jest mi smutno

Sala podzielona jest na 2 części. Jedna część oznaczona jest emblematem uśmiechniętego słoneczka, druga smutnego. Dzieci stoją na środku sali. Przechodzą na wybraną stronę sali, która określa ich stan emocjonalny

 

 

Temat: Uważnie patrzę i słucham.

 

Cele ogólne:

·         doskonalenie percepcji wzrokowej i słuchowej,

·         poznanie własnych możliwości.

Cele szczegółowe:

Dziecko

·         dokonuje analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej wyrazów,

·         dostrzega różnice i podobieństwa w obserwowanych przedmiotach,

·         właściwie reaguje na zwycięstwo i porażkę,

Metody: zabawa ruchowa, działań praktycznych, zabawa dydaktyczna,

niedokończonych zdań.

Środki dydaktyczne: instrumenty perkusyjne, karta pracy, zestaw rysunków,

rozsypanka wyrazowa....

Zgłoś jeśli naruszono regulamin