PLOIDALNOŚĆ(1).doc

(111 KB) Pobierz
Żył sobie gatunek o następującym zestawie chromosomów, który był diploidem ponieważ posiadał po dwa zestawy chromosomów homolo

Żył sobie gatunek o następującym zestawie chromosomów, który był diploidem ponieważ posiadał po dwa zestawy chromosomów homologicznych (1 zestaw od ojca, drugi zestaw od matki), 2n =6, 1n = 3 (w gamecie połowa)



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Osobnik ten produkował 4 typy gamet (ABC, ABc, aBC i aBc).

Oto przykład gamety:



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jednak pewnego dnia doszło do błędu w mejozie i chromosomy podczas deugiego podziału komórkowego nie rozeszły się do biegunów. W związku z tym jedna z gamet ,która powstała miala taki oto zestaw chromosomów:



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A więc, zamiast 1n, gameta miala 2n.

Jeżeli teraz taka gameta połączy się z prawidłową gametą, powstanie osobnik który jest triploidem, bo ma po 3 zestawy chromosomów homologicznych:

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Osobnik ten ma 3n = 9 chromosomów, natomiast jeśli wyprodukuje prawidłowe gamety to 1n = 3 chromosomy(np. ABC) i będzie mógł odtworzyć diploidalnego osobnika, z prawidłowych gamet. Jeśli jednak jedna gameta nieprawidłowa połączy się z prawidłową znowu powstanie triploid.

Jeżeli błąd w mejozie będzie się powtarzał (np. na skutek mutacji) wówczas wszystkie gamety jakie osobnik będzie wytwarzał ,będą następujące:



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W związku z tym osobnik powstały z dwóch takich gamet będzie tetraploidem, ponieważ będzie miał poczwórny zestaw chromosomów, a więc 4n= 12, 1n =6 (bo połowa przejdzie do gamet, mimo że 1n powinno być 3 u tego osobnika do gamety przejdzie 6 chromosomów, dlatego HAPLOIDALNA liczba chromosomów wynosi 6) natomiast 1x = 3 ponieważ był to podstawowy genom wyjściowy w wyjściowej gamecie (jest to liczba MONOPLOIDLANA)

Jednym słowem dla obliczenia liczby HAPLOIDALNEJ – dzielimy przez połowę. Dla obliczenia liczby MONOPLOIDALNEJ dzielimy przez liczbę która stoi przy „n” czyli w tym przypadku przez 4.

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowując, mamy 12 chromosomów chromosomów tetraploida.

Liczba haploidalna to 6 (połowa z 12), a liczba monoploidalna to 3 (12/4=3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin