Scenariusz zajęć zintegrowanych
Klasa: III B
Nauczyciel: mgr Małgorzata Gomułka
Data: 30.03. 2011r.
Czas zajęć: 4x 45min
Prowadzące: Sylwia Kuśmierska, Iwona Marchwińska, Justyna Miśkiewicz
Temat bloku: Co trzeba wiedzieć o wiośnie?(TU COŚ WPISAĆ)
Temat dnia: Jak zbudowane są rzeki? Poznawanie budowy rzeki. Pisemne odejmowanie liczb w zakresie 1000 z przekroczeniem progu dziesiątkowego i setkowego.
Rodzaje aktywności:
Ø Polonistyczna
Ø Matematyczna
Ø Plastyczna
Ø Motoryczno – zdrowotna
Cele operacyjne:
UCZEŃ POTRAFI:
Ø Odejmować pisemnie z przekroczeniem progu dziesiątkowego,
Ø Wyjaśniać pojęcia: źródło, koryto rzeczne, prawy i lewy brzeg, zakole, mielizna, dopływ, ujście,
Ø Pokazać na mapie największe polskie rzeki,
Ø Wypowiedzieć się na podstawie tekstu i ilustracji,
Ø Śpiewać proste piosenki,
Ø Wykazać się kreatywnością podczas tworzenia pracy plastycznej
Cele wychowawcze:
Uczeń:
Ø Aktywnie uczestniczy w zajęciach
Ø Stara się zachowywać zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas zajęć
Ø Stara się dokładnie wykonywać polecenie nauczyciela
Ø Utrzymuje porządek wokół siebie, sprząta po sobie i pomaga innym w utrzymaniu porządku
Ø Potrafi współpracować w grupie
Metody pracy : ( wg. R. Więckowskiego)
Ø Informacyjne ( wyjaśnienie, opis z wykorzystaniem ilustracji)
Ø Heurystyczne ( problemowe, dialogu i dyskusji)
Formy pracy: (wg. R Więckowskiego)
Ø Zbiorowa
Ø Indywidualna
Środki dydaktyczne: ( wg. R Więckowskiego)
Ø Techniczne
Ø Konwencjonalne
Przebieg zajęć:
1.Przywitanie dzieci.
Czynności organizacyjno – porządkowe. Wprowadzenie do tematu lekcji. Zadanie zagadki:
Z Karpat szybko na dół zbiega, pod Warszawę płynie i przez Toruń mknie do Gdańska, aż w Bałtyku zginie.(Wisła)
2.Piosenka.
3. Podręcznik, s.18 (zad.1)
- Uczniowie czytają tekst „Skąd się biorą rzeki?” i wypowiadają się na temat poznanych informacji.
- Wypowiedzi uczniów na temat zdjęcia przedstawiającego górski potok.
4. Podręcznik, s. 18(zad.2)
- Uczniowie na podstawie tekstu „ Jak zbudowane są rzeki?” poznają budowę rzeki oraz poznają nowe pojęcia: źródło, koryto rzeczne, prawy i lewy brzeg, itd.
- Zabawa ruchowa utrwalająca wprowadzone pojęcia elementów rzeki: Dzieci tworzą rzekę. Dwoje wchodzi na krzesło- to źródło. Następnie dzieci stoją „gęsiego”, rzeka rozszerza się, dzieci stoją po dwoje, troje. Kolejne dzieci tworzą dopływy prawy i lewy. Rzeka główna rozszerza się i wpada do morza- dzieci tworzą ujście. Wszyscy stoją tyłem do źródła, twarzą do ujścia. Wskazują prawy i lewy brzeg. Nauczyciel utrwala wprowadzone pojęcia w zabawie.
- Uczniowie rysują rzekę i odpowiednio oznaczają jej poszczególne części oraz zaznaczają kierunek nurtu rzeki.
5. Podręcznik, s.19.
- Uczniowie poznają nazwy największych polskich rzek. Wypełniają tabelę.
- Uczniowie odpowiadają na pytania:
v Dlaczego Wisłę nazywa się królową rzek Polski?
- Dzieci pokazują na mapie Wisłę i wypisują po trzy lewobrzeżne i prawobrzeżne dopływy Wisły.
6.Uzupełnienie wyrazów brakującymi literami (SPRAWDŹ SIĘ!!!) podr. s.19.
7.IWONKA
8.Podręcznik, s.22
9.Podręcznik, s.23
- Uczniowie odejmują sposobem pisemnym.
- Dzieci rozwiązują proste zadania tekstowe.
justynamisia