Zalety i wady mediów.doc

(47 KB) Pobierz
Dane na temat mediów

Strona: 5

Praca pochodzi z serwisu www.e-sciagi.pl <<<>>> Zacznij zarabiać http://partner.e-sciagi.pl

 

Zalety i wady mediów

Gazety

Powierzchnia reklamowa jest podzielona na kolumny zawierające duże, samodzielne reklamy i kolumny z drobnymi ogłoszeniami.

Reklamy są zamieszczane praktycznie na całej powierzchni gazety.

Ogłoszenia drobne ukazują się na wydzielonej powierzchni, która z kolei jest podzielona według kategorii takich na przykład jak lokale, usługi, kupno-sprzedaż itp.

Ogłoszenia drobne rozwinęły całkiem wyrafinowane środki wyrazu.

Gazety wydają specjalne dodatki przeznaczone dla grup odbiorców o specyficznych zainteresowaniach. Są one przygotowywane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem i mogą dotyczyć takich obszarów tematycznych jak komputery, samochody, remonty i urządzanie mieszkań albo inne, które aktualnie cieszą się zainteresowaniem czytelników.

Właściciele prasy sprzedający powierzchnię dla potrzeb reklamy starają się zainteresować swoich klientów tymi dodatkami jako bardziej bezpośrednim sposobem dotarcia do rynków docelowych. Tak więc na przykład dostawca części samochodowych łatwiej znajdzie swoich klientów na łamach gazety, której dodatek jest poświęcony samochodom. Producent zaś lub dystrybutor okien znajdzie większy krąg czytelników w dziale gazety poświęconym remontom mieszkań niż w ogólnej części gazety, itd. itp.

Koszty reklamy w gazetach na podstawie nakładu i powierzchni, która jest liczona w centymetrach kwadratowych, modułach stosowanych w odniesieniu do danego tytułu albo liczbą słów w rubryce drobnych ogłoszeń.

Zalety gazet

·      Dostęp do szerokich i zróżnicowanych grup odbiorców

·      Szybkość dotarcia

·      Ukazywanie się we właściwym czasie (istotna sprawa przy precyzyjnym planowaniu terminów oddziaływania reklamowego)

·      Możliwości adaptacyjne - szybka możliwość dokonywania zmian

·      Elastyczność w odniesieniu do rozmaitości i typu publiczności reklamowej

·      Reklamy gazetowe mogą być łatwo przystosowane dla potrzeb reklamy zewnętrznej

·      Jest środkiem, na który jest łatwo powołać się (łącznie z możliwością pokazania zachowanego egzemplarza)

·      Gazety mogą zawierać kupony

·      Mogą także służyć jako przewodnik dotyczący zakupów

Wady gazet

·                     Krótki żywot w domach

·                     Raczej słaba jakość druku (w porównaniu do czasopism)

·                     Znaczna część nakładu jest bezużyteczna, jeżeli chodzi o osiąganie rynku docelowego (dlatego w celu przeciwdziałania niektórym wadom pewne gazety oferują możliwości włączania danej reklamy w wybranych wydaniach)

 

Czasopisma

Najogólniej są dzielone na konsumenckie, dotyczące biznesu i specjalnych zainteresowań - daje to czasopismom możliwość oferowania dobrze wyspecyfikowanych rynków. Koszty umieszczania reklam są określane przez wielkość, kolor (pełny kolor, czerń i biel oraz jeden kolor, tylko czerń i biel), umiejscowienie (wewnętrzna strona okładki, tylna strona okładki itd.) oraz oczywiście nakład.

Czasopisma czasami oferują nakłady podzielone, dzięki którym reklamodawca może wybierać region, w którym dana reklama ukaże się. Reklamodawca lokalny nie potrzebuje, a nawet nie chce reklamować się w regionach odległych o setki kilometrów od miejsca swego działania.

Zalety czasopism

·      Selektywność - kiedy czasopismo jest kupowane, to połowa bitwy toczonej przez reklamodawcę o konsumenta można uznać za wygraną

·      Wśród czasopism przeważają tytuły ukazujące się rzadko a nawet bardzo rzadko - przeważają miesięczniki

·      Zaufanie istniejące między czytelnikiem a wydawcą przenosi się na produkt (prenumerata to zaufanie jeszcze wzmacnia)

·      Czasopisma cechuje długi żywot w domach odbiorców (leżą one w domu w związku z czym czytelnik, a nawet wielu czytelników może wiele razy zaglądać do tego samego egzemplarza)

·      Do czasopism tak jak i do gazet można dołączać różnego rodzaju dodatki: kupony, próbki towarów itd.

·      Wysoka jakość ilustracji i druku

Wady czasopism

·      Długi czas przygotowania czasopisma do druku: potrzebne to jest do osiągnięcia wysokiej jakości koloru, ilustracji albo zdjęć. Można to jednak uznać także za zaletę, ponieważ długi czas przygotowania może skutkować w postaci dobrego, czasem wręcz perfekcyjnego przygotowania materiałów - może to mieć bardzo istotne znaczenie dla wizerunku niektórych produktów

·      Wysoki koszt papieru oraz druku

·      Reklamy muszą być dużo wcześniej przygotowane przez reklamodawców, co znacznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia możliwości zmian na krótko przed drukiem

·      Nagromadzenie dużej liczby reklam na początku i na końcu czasopisma

 

Radio

Stacje radiowe mają różne oblicza programowe, które umożliwiają im osiągnięcie wyselekcjonowanych grup odbiorców. Mogą to być stacje nastawione na nadawanie tylko wiadomości, muzyki klasycznej, programów dla młodzieży itd. Ponadto radio dalej różnicuje swoje audytoria przez nadawanie w różnych porach dnia. Przy wyborze stacji radiowej do celów reklamowych najważniejszymi kryteriami są: grupy wiekowe danego rynku oraz liczba stacji konkurencyjnych nastawionych na tego samego odbiorcę.

Potencjalnie radio ma olbrzymi zasięg, ponieważ praktycznie każde gospodarstwo domowe ma przynajmniej jeden radioodbiornik, jeżeli nie więcej. Obecnie radia są też najczęściej zainstalowane w samochodach. Przez umiejętne kupowanie czasu radiowego na wielu kanałach reklamodawca ma możliwość osiągnięcia bardzo szerokiego audytorium.

Zalety radia

·      Selektywność. Może być zaletą, ponieważ umożliwia reklamodawcy osiągnięcie selektywnego rynku

·      Mobilność (radia są noszone ze sobą)

·      Potencjalnie duża częstotliwość kontaktów z programem radiowym (audytorium może być osiągnięte kilka razy dziennie)

·      Niski koszt reklamy

·      Przywiązanie do stacji lub programu może być przekazywane produktowi

·      Radiowy program „wciąga” odbiorcę na skutek działania wyobraźni

Wady radia

·      Rozdrobnienie audytorium (trzeba nieraz go kompletować kupując czas antenowy w różnych kanałach), dlatego jest utrudnione planowanie mediów

·      Ograniczenie informacji na temat szczegółów z powodu ograniczeń czasowych

·      Radio jest środkiem przekazu, który często stanowi tło dźwiękowe dla innych aktywności, stąd słaba koncentracja odbiorców i mała zapamiętywalność

·      Nagromadzenie dużej liczby przekazów, które szybko następują po sobie (może to zmniejszać zapamiętywalność)

 

Telewizja

Dopóki nie będzie zaangażowany w odbiór środków przekazu zmysł powonienia (a to nadchodzi), telewizja jak na razie jest jedynym środkiem przekazu angażującym różne zmysły: połączenie elementów wizualnych, dźwięku i ruchu może w maksymalny sposób oddziaływać na odbiorcę. Czas telewizyjny może być kupowany w sąsiedztwie lub w czasie emisji określonych programów, a także współbrzmieć z produktem reklamodawcy.

Zalety telewizji

·      Przy dobrym wyborze programu olbrzymie oddziaływanie

·      Bardzo duży zasięg sięgający w porach najlepszej oglądalności trzech czwartych wszystkich odbiorców

·      Duża częstotliwość odbioru powodowana przywiązaniem telewidza do określonych programów

·      Elastyczność wynikająca z tego, że można kupować czas w stacjach lokalnych

·      Duże możliwości demonstrowania zalet towaru (w ruchu, przez zastosowanie przyspieszonego albo zwolnionego tempa itp.)

·      Odbiór nie tylko indywidualny ale również w grupie: na przykład rodzinne oglądanie programów lub w grupie kolegów. Dla niektórych grup towarów może to mieć istotne znaczenie

 

Wady telewizji

·      Brak selektywności lub mała selektywność w odniesieniu do rynku

·      Duże nagromadzenie reklam następujących po sobie

·      Rozdrobnienie widowni w przypadku istnienia większej liczby równorzędnych co do atrakcyjności stacji telewizyjnych

·      Wysoki koszt zarówno produkcji jak i emisji reklamy

·      Ograniczenia w dziedzinie kreatywności powodowane ograniczeniami, z jednej strony czasu, a z drugiej budżetu

 

Reklama zewnętrzna

Należą do niej między innymi następujące rodzaje nośników

1.    Duże plansze (o wielkości trzy na sześć metrów) umieszczane na głównych szlakach komunikacyjnych, których nośnikiem jest specjalny papier odporny na wpływy pogody.

2.    Junior posters (180 na 360 cm) lokowane w centrach miast, umieszczane na wysokości oczu przechodniów oraz pasażerów środków transportu.

3.    Superboards (425 na 1460 cm) czyli ręcznie malowane na dykcie, umieszczane na trasach o dużym natężeniu ruchu, drogie lecz ruchome.

4.    Plakaty lub plansze podświetlane z tyłu, drukowane na półprzezroczystej folii winylowej, które dają wspaniały jarzący się kolor oraz dobrą widoczność w nocy, poza tym w tych planszach można osiągnąć efekt przestrzenny, który zwiększa możliwości prezentacji zalet produktu. Ponadto jest to środek o wielokrotnym zastosowaniu.

5.    Plakaty wywieszane w pasażach i centrach handlowych (100 na 150 cm): umiejscawiane na wysokości oczu i podświetlane z tyłu - ich główną zaletą jest to, że są kierowane do konsumenta, który robi właśnie zakupy i może na nie reagować na zasadzie odruchu.

6.    Pillar Ads - konstrukcje czworoboczne podświetlane z tyłu, które są umieszczane w miejscach parkowania.

7.    Spectaculars - podświetlane, a także często posiadające wystające elementy, które są budowane nieraz według indywidualnych wskazań reklamodawcy. Są umieszczane w miejscu, gdzie jest duży ruch kołowy - są drogie i dlatego wymagają długiego czasu ekspozycji.

Zalety reklamy zewnętrznej

·      Mają zasięg obejmujący cały przekrój społeczeństwa

·      Bardzo duża możliwość różnicowania odbiorców według kryterium geograficznego

·      Wysoka jakość reprodukcji podświetlanych z tyłu, ponieważ uzyskuje się bardzo jaskrawe kolory

·      Dobra współpraca z innymi mediami - możliwość wzmacniania innych przekazów

·      Bardzo przydatna w tworzeniu świadomości odnoszącej się do produktu

·      Niski koszt przy wysokich nakładach

·      reklama zewnętrzna może zdominować wizualnie krajobraz, co oznacza na ogół dużą oglądalność

Wady reklamy zewnętrznej

·      Krótki czas odbioru zmniejsza możliwości kreatywne twórców (niewiele elementów, które można zastosować)

·      Brak selektywności według innych kryteriów niż geograficzne

·      Wyjątkowo wysoki koszt przy niskich nakładach

·      Może zmniejszyć prestiż reklamowego towaru przez podatność na zniszczenia (obrywanie, dopisywanie słów, dorysowywanie elementów graficznych itp.)

·      Może być nienarzucającym się elementem krajobrazu, kiedy harmonijnie łączy się z nim lub stapia wizualnie (ale wtedy może na tym cierpieć oglądalność)

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin