P Ćwiczenia stóp i prawidłowego chodu(1).doc

(68 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNYCH

KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNYCH

Temat: Ćwiczenia stóp i prawidłowego chodu.

Prowadzący: Edward Filipowicz

Wada: płaskostopie.

Cele główne:

·         Wzmacnianie mięśni wysklepiających stopę

·         Wzmacnianie mięśni brzucha.

Umiejętności:

·         Nauka poprawnego ustawienia stopy i kształtowanie poprawnego chodu.

·         Wykonywanie ćwiczeń chwytnych z różnymi przyborami.

Wiadomości:

·         Znaczenie prawidłowego stawiania stóp w chodzie oraz podczas biegu.

Cele wychowawcze:

·         Zachęcenie do aktywnego i przyjemnego udziału w zajęciach poprzez wprowadzenie atrakcyjnych przyborów i zabaw.

·         Wdrażanie do samodzielnego wykonywania ćwiczeń korekcyjnych po zajęciach lekcyjnych.

Miejsce ćwiczeń: salka korekcyjna.

Czas trwania: 45 min.

Ilość ćwiczących: 10.

Wiek ćwiczących: 7 –9 lat.

Przybory i przyrządy: woreczki, szarfy, ławeczki gimnastyczne, drabinki przyścienne, patyczki, kapsle, kulki z papieru, małe wiaderka, piłeczki do tenisa stołowego, linka dł. ok. 5m, mata „jeż”, kawałki gazety.

 

Tok lekcji

Zadania

Środki realizacji

Uwagi

Dozowanie

Organizacja

Część I wstępna /8 min /

Czynności organizacyjno-porządkowe

Sprawdzenie gotowości do ćwiczeń. Zdyscyplinowanie grupy. Nastawienie do ćwiczeń.

Zbiórka. Przywitanie. Sprawdzenie obecności. Podanie zadań lekcji. Zachęcenie dzieci do aktywnego udziału w zajęciach. Podkreślenie ich wartości.

Rozmowa aktywizująca. Kontrola poprawności postawy.

2’

szereg

Zabawa ożywiająca.

Wzmacnianie mm. wysklepiających stopy. Wyrabianie nawyku postawy skorygowanej.

Zabawa „Zdobądź brakujący woreczek”.- uczestnicy zabawy biegają po sali we w spięciu na palcach. W tym czasie prowadzący rozrzuca po sali woreczki /w liczbie mniejszej niż jest uczestników/. Na sygnał prowadzącego dzieci starają się zdobyć woreczek i schować go pod stopami. Dzieci, dla których zabrakło woreczków sprawdzają, czy komuś nie wystaje woreczek spod stóp. Jeżeli znajdują  takie dziecko, to musi ono zejść z woreczka, a jego miejsce zajmuje dziecko, które woreczek znalazło. Dziecko, które ustąpiło miejsca szuka woreczka źle ukrytego itd.

Podczas zabawy wszystkie dzieci powinny utrzymywać postawę skorygowaną. Prowadzący wyróżnia te osoby, które dobrze schowały woreczek.

3’

rozsypka

Ćwiczenia oddechowe.

Wzmacnianie mm. oddechowych

Siad skrzyżny, RR bokiem w górę –wdech, opuszczenie RR –wydech.

Wdech głęboki, wydech długi.

1’

rozsypka

 

Część II główna /30 min/.

Ćwiczenia wzmacniające mm. wysklepiające stopy.

Wzmacnianie mm. wysklepiających stopy.

1. Pw.- siad ugięty, dłonie oparte z tyłu na podłodze. Stopy zgięte podeszwowo, palce stóp oparte na woreczkach, pięty uniesione nad podłogę. Ruch – prostowanie NN z maksymalnym wysuwaniem woreczków w przód, bez dotykania piętami do podłogi.

Podczas ćwiczenia powinna być zachowana postawa skorygowana.

8x

rozsypka

 

Ćwiczenia mm. wysklepiających stopy. Wzmacnianie mm. brzucha.

2. Pw. – siad ugięty. Dłonie oparte z tyłu na podłodze. Przed stopami leży woreczek. Ruch – chwyt woreczka palcami jednej stopy i przełożenie go przez kolano drugiej N. To samo ćwiczenie drugą stopą.

 

8x

rozsypka

 

Wzmacnianie mm. wysklepiających stopy.

3. Pw. - stanie przed ławeczką w postawie skorygowanej, przed stopami leżą 2 szarfy. Ruch – chwyt szarfy palcami jednej stopy i przeniesienie jej na ławeczkę. To samo drugą stopą. Następnie chwyt palcami stóp szarfy leżącej na ławeczce i przeniesienie jej na podłogę.

 

 

Po 5 osób przy ławeczce.

 

Jw.

4.Pw -  stanie na ławeczce. Palce stóp zawinięte obejmują krawędź ławeczki. Ruch – przesuwanie się wzdłuż ławeczki z przyciskaniem palców stóp do jej krawędzi.

Podczas ćwiczenia powinna być zachowana postawa skorygowana.

3x

Po 5 osób na ławeczce.

 

 

 

 

Ćwiczenia mm. podeszwowych stóp.

Wzmacnianie mm. podeszwowych stóp w obciążeniu.

Zwiększenie aktywności ruchowej.

Zabawa „Wyścig z patykami” – uczestnicy zabawy podzieleni na dwie drużyny. Każda z nich stoi w rzędzie przed linią startu – mety. Na sygnał prowadzącego pierwsze osoby z drużyny biegną do stojaka,  okrążają go i biegną do następnego stojaka. Tam znajdują się patyczki. Ćwiczący chwyta palcami prawej stopy jeden patyczek i wkłada go do wiaderka, to samo wykonuje palcami lewej stopy. Po wykonaniu zadania wraca tą samą drogą na linię startu i zajmuje miejsce na końcu rzędu w siadzie skrzyżnym z RR ułożonymi w „skrzydełka”. Wygrywa drużyna, która pierwsza ukończy wyścig.

Odległość między linią startu i każdym ze stojaków wynosi 1,5m. Za błędy takie jak: wkładanie patyka między palce, podrzucanie patyka do wiaderka lub inne drużyna otrzymuje punkty karne.

4’

Dwa rzędy

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin