Arkusz oceny maszyny.doc

(287 KB) Pobierz
Ocena stanowisk robotniczych

2

 

Informacje wstępne

Lista kontrolna ma na celu sprawdzenie, czy maszyna i inne urządzenie techniczne spełnia minimalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania przez pracowników podczas pracy.

Zestaw pytań i podpowiedzi pozwala dokonać oceny minimalnych wymagań określonych w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 191, poz. 1596) ze zmianami 2004-05-01 Dz.U.2003.178.1745 § 1, w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy.

Zaleca się, poprzez „wycinanie pytań”, które nie mają zastosowania przy użytkowanych maszynach i urządzeniach, sporządzić własną listę, uwzględniającą specyfikę Firmy.

Kolumna „Wymogi przepisów prawnych” zawiera wytyczne określone w następujących aktach wykonawczych:

1.     Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. Dz.U.03.169.1650 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy  (tekst jednolity)

2.     Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 kwietnia 2003 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn i elementów bezpieczeństwa (Dz. U. z 2003 r. Nr  1, poz. 858)

3.     Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r.w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy. (Dz. U. Nr. 191, poz.1596 z późn. zmianami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      (dane identyfikacyjne maszyny)

 

Lp.

Pytanie

Tak

Nie

Nie dot.

Wymogi przepisów prawnych

Termin dostosowania do

wymogów

Odpowiedzialny za

realizację

1

2

3

4

5

6

7

8

I.              WYMAGANIA OGÓLNE

Instalacja i montaż

1.        

Czy montaż/demontaż maszyny odbył się zgodnie z zaleceniami producenta lub dokumentacją projektową?

 

 

 

§   Montaż i demontaż maszyn powinien odbywać się przy zachowaniu wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, uwzględniających instrukcje zawarte w dokumentacji techniczno-ruchowej. Miejsce i sposób zainstalowania powinien uwzględniać minimalizację ryzyka zawodowego, w szczególności poprzez:

-    zapewnienie dostatecznej przestrzeni pomiędzy ruchomymi częściami maszyn a ruchomymi lub stałymi elementami otoczenia;

-    zapewnienie, aby wszystkie używane lub produkowane materiały bądź energia były w bezpieczny sposób dostarczane i odprowadzane ze stanowiska pracy.

 

 

Manipulowanie maszyną

2.        

Czy maszyna jest konstrukcyjnie przystosowana do przemieszczania?

 

 

 

§   Maszyna lub każda jej część powinna być mieć możliwość bezpiecznego przemieszczania, być opakowana w sposób umożliwiający bezpieczne i niepowodujące uszkodzeń składowanie, w szczególności przez zapewnienie odpowiedniej stateczności albo specjalnych wsporników.

§   W przypadku, gdy masa, wielkość lub kształt samej maszyny lub różnych części składowych uniemożliwiają jej ręczne przemieszczanie, maszyna lub każda z jej części składowych powinna być wyposażona w elementy umożliwiające zamocowanie do urządzenia podnoszącego, mieć kształt umożliwiający łatwe zamocowanie do typowych urządzeń podnoszących

§   Jeżeli maszyna lub element składowy są przewidziane do ręcznego przemieszczania, powinny one być łatwo przemieszczalne lub wyposażone w elementy do podnoszenia oraz uchwyty do bezpiecznego przemieszczania.

 

 

Stan powierzchni na stanowisku obsługi

3.        

Czy powierzchnia stanowiska pracy jest równa, nieśliska bez nierówności, ubytków itp.?

 

 

 

§   Podłogi powinny być stabilne, równe, nieśliskie, niepylące i odporne na ścieranie oraz nacisk, a także łatwe do utrzymania w czystości.

§   Jeżeli podłoga jest wykonana z materiału będącego dobrym przewodnikiem ciepła lub jeżeli przy wykonywaniu pracy występuje jej zamoczenie, w przejściach oraz w miejscach do stania i siedzenia powinny znajdować się podesty izolujące od zimna lub wilgoci albo powinny być stosowane inne środki izolujące.

§   Podesty powinny być stabilne, wytrzymałe na obciążenie użytkowe, zabezpieczające przed poślizgiem i potknięciem oraz łatwe do utrzymania w czystości

 

 

4.        

Czy zapewniony jest bezpieczny dostęp i przebywanie pracowników w obszarach produkcyjnych oraz strefach ustawiania i konserwacji maszyn?

 

 

 

§   Zastosowanie schodków, drabin, pomostów roboczych, balustrad i innych środków

 

 

5.        

Czy części maszyny, po których mogą się poruszać lub, na których mogą stać osoby, są wykonane w sposób zapobiegający poślizgnięciu się, potknięciu lub upadkowi na te części lub z tych części.?

 

 

 

§   ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin