SCENARIUSZ 3 Słoń Trąbalski.doc

(33 KB) Pobierz

Słoń Trąbalski

 

 

CELE

OGÓLNE

·        doskonalenie umiejętności układania kompozycji z różnego tworzywa przyrodniczego

·        dostrzeganie w najbliższym otoczeniu tworzyw mogących stanowić materiał plastyczno-konstrukcyjny

·        wyrabianie i doskonalenie sprawności manualnych

 

 

CELE

OPERACYJNE

·        dziecko umie wykonać kompozycję z różnorodnego materiału przyrodniczego

·        potrafi w staranny sposób wykonać pracę

·        dostrzega w najbliższym otoczeniu tworzywo przyrodnicze mogące stanowić materiał plastyczno-konstrukcyjny

 

 

TREŚCI PROGRAMOWE

Obszar edukacji kulturalno-estetycznej

1.    Poznaję sztukę plastyczną i sam jestem twórcą.

2.    Organizuję stanowisko do twórczości plastycznej.

3.    Przestrzegam zasad bezpieczeństwa w toku działalności plastyczno-konstrukcyjnej.

4.    Odczuwam satysfakcję z prezentowania wytworów własnej działalności.

 

Obszar edukacji technicznej

1.    Wykonuję pracę z materiału przyrodniczego, używając różnych sposobów łączenia.

2.    Doprowadzam pracę do końca i sprzątam stanowisko pracy.

 

Obszar edukacji w zakresie mowy i myślenia

1.    Potrafię przeanalizować tekst zagadki, podać jej rozwiązanie.

2.    Słucham tekstów literackich, wypowiadam się na ich temat.

Obszar edukacji muzycznej

1.    Reaguję na zmianę tempa w utworze muzycznym, rozpoznaję wysokość dźwięków.

 

Obszar edukacji zdrowotnej

1.  Potrafię wykonywać ćwiczenia z elementami czworakowania, naśladować chód słonia.

 

 

Forma pracy

·        grupowa

 

Metody

·        słowna

·        oglądowa

·        stawianych zadań

 

Pomoce

·        zagadka, ciekawostki przyrodnicze o słoniach

·        duża płaska bulwa ziemniaka

·        burak czerwony średniej wielkości z długim ogonkiem

·        patyczki

·        marchewka (pokrojona na 2-centymetrowe krążki)

·        szary sztywny karton (oprawa bloku technicznego lub rysunkowego)

·        wiadomości o słoniach (literatura: P. Kardasz, E. Sapieka, Safari, Warsawa 2000, s. 98; E. Chudzicka, Leksykon zwierząt, Warszawa 1992, s. 410)

 

 

 

 

PRZEBIEG  ZAJĘCIA

 

u  Rozwiązanie zagadki.

 

Jest  największym lądowym zwierzęciem,

w  Polsce spotkasz go tylko w  ZOO,

jego nos to trąba długa,

wodę leje niczym struga.

 

 

 

v  Poszerzenie wiadomości o słoniach.

 

w  Objaśnienie sposobu wykonania pracy. Bulwę ziemniaka ustawiamy równolegle do powierzchni stolika. Do przedniej części wsuwamy patyczek, przytwierdzając buraka (częścią, z którego wyrastają liście). W buraku nacinamy dwa otwory, będące miejscem umocowania uszu słonia (wycinamy je według własnego uznania ze sztywnego szarego papieru). Do spodniej części ziemniaka wbijamy cztery patyczki (nogi słonia), zakończone kawałkami pociętej marchewki.

 

x  Praca dzieci przy stolikach.

 

y  Ekspozycja prac w kąciku dla rodziców.

 

z  Zabawa ruchowa „Małe i duże słonie”. Słuchanie nagrania z taśmy magnetofonowej – reagowanie dzieci na tempo w muzyce, wysokość dźwięków. Słonie duże – niskie dźwięki, słonie małe – wysokie dźwięki.

 

 

 

 

 

 

 

Uwagi dodatkowe

Proponowany termin realizacji w trzecim tygodniu października (tematyka kompleksowa – JESIEŃ NA DZIAŁCE)

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin