Scenariusz zajęć świetlicowych - PIES PRZYJACIELEM CZŁOWIEKA.doc

(25 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć świetlicowych

 

Temat zajęć: Pies przyjacielem człowieka.

Czas trwania zajęć: 90 minut.

Grupa wiekowa: 6 – 9 lat.

 

Cel ogólny:

Ø            Wzbogacenie wiadomości na temat życia psów.

Ø            Ukazanie roli, jaką pies pełni w życiu człowieka.

Ø            Kształtowanie postawy humanitarnej w stosunku do zwierząt.

 

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

·               swobodnie wypowiadać się na określony temat

·               uczestniczyć w zabawach i grach dydaktycznych we właściwy sposób

·               uważnie słuchać czytanego opowiadania i poleceń nauczyciela

·               powiedzieć, w jaki sposób psy są pomocne człowiekowi

·               rozpoznać wybrane rasy psów

·               starannie wykonać pracę plastyczną

·               pracować w zespole świetlicowym

 

Uczeń rozumie:

·               dlaczego psa nazywamy przyjacielem człowieka

·               potrzebę opieki nad zwierzętami (psami)

 

Uczeń wie:

·               jak należy zachowywać się w stosunku do psów

·               dlaczego psa nazywamy przyjacielem człowieka

 

 

Uczeń zna:

·               wybrane rasy psów

·               zasady pracy w zespole świetlicowym

 

Metody:

·               gra dydaktyczna

·               zabawa ze słowem

·               zabawa świetlicowa

·               praca z tekstem

·               pogadanka

·               pokaz

·               fotoekspresja

·               zajęcia plastyczno – manualne

·               zajęcia umuzykalniające

 

Formy pracy:

·               zajęcia świetlicowe

·               praca indywidualna i zespołowa uczniów

 

Środki dydaktyczne:

·               zdjęcia i opisy psów różnych ras

·               tablice poglądowe na temat ''Pies przyjacielem człowieka''

·               tekst opowiadania ''Prezent''- D. E. Sobiesiak

·               flakonik perfum, obrana pomarańcza, pokrojona cytryna

·               materiały potrzebne do wykonania pracy plastycznej (kółka o różnej średnicy wycięte z brązowego papieru, kolorowe kartki A4, taśma dwustronna klejąca         lub klej, ruchome oczka)

·               płyta CD z piosenkami ''Pies na medal'' i ''Puszek Okruszek''

·               odtwarzacz płyt CD

 

Przebieg zajęć:

1.             Przywitanie dzieci.

2.            Zabawa wprowadzająca w temat zajęć – ''koło fortuny''. Dzieci podają litery       i starają się odgadnąć hasło ''PIES PRZYJACIELEM CZŁOWIEKA''.

3.            Swobodne wypowiedzi nauczyciela i dzieci na temat ich własnych psów. Zwrócenie uwagi na potrzeby psów, obowiązki właścicieli, zapewnienie psom odpowiednich warunków życia.

4.            Zabawa ze słowem – wymyślanie psich imion (ostatnia głoska wyrazu            jest zarazem pierwszą głoską następnego np. Czarek – Kulka – Atos itd.).

5.            Słuchanie opowiadania ''Prezent''- D. E. Sobiesiak. Krótka rozmowa na temat opowiadania.

6.            Pogadanka (połączona z pokazem plansz) na temat ''Pies przyjacielem człowieka''.

7.             Zabawa ''Szukaj!'' - dziecko z zawiązanymi oczami, kierując się węchem,     musi odnaleźć przedmiot o silnym, przyjemnym zapachu (np. flakonik perfum, obrana pomarańcza, pokrojona cytryna).

8.            Psy rasowe – fotoekspresja. Nauczyciel czyta opis danej rasy, a uczniowie starają się dopasować go do właściwego psa (zdjęcia z psami wybranych ras zawieszone są w widocznym miejscu).

9.            Wykonanie pracy plastycznej – ''Jamnik'' (origami płaskie z koła).

10.        Zakończenie zajęć piosenką ''Pies na medal'' lub ''Puszek Okruszek''.

 

Uwaga:

Zajęcia te są wprowadzeniem i zachętą do wzięcia udziału w konkursie plastycznym ''Pies czy kot?'', który zostanie zorganizowany w marcu dla uczniów z oddziału przedszkolnego oraz klas I – III.

 

Bibliografia:

Ø            Dorota Dziamska „MAGICZNE KÓŁECZKA, czyli origami płaskie z koła”,   wyd. Bis, Warszawa 2007

Ø            http://www.psy.elk.pl/rasypsow/

Anna Czoch

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin