Dom bez atestu.docx

(14 KB) Pobierz

Dom bez atestu



YTONG

Ciągle głośna sprawa szkodliwości budynków, w których wykorzystano wyroby zawierające azbest potwierdza, że nie warto - a zgodnie z Prawem Budowlanym z 1994 roku nie wolno - wznosić obiektów z budulca niewiadomego pochodzenia.

Każdy dom, nawet najmniejszy, powinien być wykonany z materiałów, które dobrze znoszą upływ lat i są bezpieczne dla domowników. Takim materiałem jest na przykład beton komórkowy Ytong – jego wysoką jakość potwierdzają Aprobaty Techniczne Instytutu Techniki Budowlanej i deklaracje zgodności z nimi.
Polskie Prawo Budowlane w art. 10 zabrania stosowania w budownictwie wyrobów niepewnych, bez odpowiednich „metryczek” jakości tzn. bez dokumentów świadczących o dopuszczeniu tych wyrobów do obrotu i powszechnego stosowania w budownictwie. W Polsce praktyka w tej dziedzinie jest jednak ciągle daleka od ideału. Nieuczciwi producenci nadal wprowadzają nie atestowane materiały do sklepów i hurtowni, sprzedając je po niewspółmiernie niskiej cenie. Niski koszt zakupu takich towarów jest prosty do wyjaśnienia – są one zazwyczaj wątpliwej jakości i poddane odpowiednim badaniom, nie spełniłyby warunków koniecznych do zakwalifikowania ich do grupy materiałów bezpiecznych i sprawdzonych w budownictwie. W zasadzie więc jedynym atutem takich produktów jest niska cena. Prawdą jest, że uzyskanie atestów wiąże się z wieloma formalnościami i dość wysokimi opłatami za wykonanie odpowiednich badań technicznych. Również i z tego względu nie wszyscy producenci zaprzątają sobie głowy atestami i certyfikatami, uprawiając tym samym nieuczciwą konkurencję, która w praktyce uderza nie tylko w rzetelnych producentów, ale też w konsumentów, którzy kupują produkty potencjalnie dla nich niebezpieczne.
Ustawa z 2000 roku o ochronie konkurencji i konsumentów określa, że „o tym, czy produkt jest bezpieczny, decydują okoliczności z chwili wprowadzenia go do obrotu, a zwłaszcza sposób zaprezentowania go na rynku oraz podane konsumentowi informacje o właściwościach produktu.” Według polskich przepisów producent jest bowiem zobowiązany do umieszczenia na swoim produkcie - oprócz nazwy i składu produktu oraz własnego adresu - wszystkich wymaganych polskim prawem znaków atestowych. Tym samym zaświadcza on, że produkuje swoje wyroby zgodnie z wymogami Polskich Norm Budowlanych i Aprobat Technicznych. Polskie Normy Budowlane są ustalane i aktualizowane przez Polski Komitet Normalizacyjny. Nie obejmują one jednak wszystkich wyrobów wprowadzanych na rynek. Dla wyrobów nie ujętych w Polskich Normach oraz dla materiałów, których właściwości techniczne i użytkowe różnią się istotnie od właściwości określonych w PN, producent musi uzyskać Aprobatę Techniczną udzielaną na jego wniosek przez instytucję do tego uprawnioną tj. przez Instytut Techniki Budowlanej.

Od certyfikatów do znaków

Znakiem świadczącym o tym, że dany towar został poddany atestacji według wymogów Polskich Norm Budowlanych i Aprobat Technicznych, jest znak budowlany „B”. Wyroby budowlane mogące powodować szczególne zagrożenie dla życia, zdrowia i środowiska podlegają także obowiązkowi certyfikacji na znak bezpieczeństwa – wykaz tych wyrobów znajduje się w odpowiednim rozporządzeniu do prawa budowlanego. Certyfikację na znak bezpieczeństwa przeprowadzają instytucje do tego uprawnione, na przykład ITB lub Centralny Ośrodek Badawczo – Rozwojowy Betonu. Dopiero uzyskanie certyfikacji na znak bezpieczeństwa uprawnia producenta takiego wyrobu do umieszczania na opakowaniu obowiązkowego znaku budowlanego „B”. Natomiast wyroby budowlane nie objęte obowiązkiem certyfikacji na znak bezpieczeństwa – takie jak na przykład bloczki z betonu komórkowego Ytong – dopuszczane są do obrotu i powszechnego stosowania na podstawie tzw. certyfikacji na zgodność lub deklaracji zgodności z Polskimi Normami lub Aprobatami Technicznymi. Certyfikację zgodności przeprowadza ITB i CEBET. Jeżeli dany materiał nie podlega obowiązkowi certyfikacji na zgodność, to producent może wprowadzić swój towar na rynek deklarując jego zgodność z odpowiednimi normami lub aprobatami. Wszystkie deklaracje zgodności wydawane przez producentów wyrobów budowlanych muszą mieć jednolitą formę podaną w odpowiednim zarządzeniu. Deklaracja lub certyfikat zgodności upoważnia producenta do znakowania swoich wyrobów budowlanych znakiem budowlanym „B”. Producenci wyrobów wydający deklarację zgodności, jak również posiadający certyfikat na znak bezpieczeństwa lub zgodności z normami lub aprobatami są zobligowani do prowadzenia systematycznej kontroli procesu produkcji oraz badania cech wyrobu.

Ściana pod ścisłym nadzorem

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1999 roku bloczki z betonu komórkowego wytwarzane na bazie piasku – takie jak na przykład Ytong - nie podlegają obowiązkowi certyfikacji na znak bezpieczeństwa. W przypadku betonu komórkowego Ytong wystarczającym dokumentem, który upoważnia producenta do obrotu tym materiałem, jest deklaracja zgodności z Aprobatą Techniczną - producent deklaruje, że jego towar spełnia odpowiednie normy budowlane przypisane akurat do tego asortymentu. Tak naprawdę oświadczenie to nie podlega weryfikacji przez ITB czy CEBET, dopóki nie znajdzie się zainteresowany taką kontrolą producent, importer lub indywidualny odbiorca. Deklaracja zgodności z Aprobatą Techniczną może więc być przez niektórych traktowana jako niezbyt miarodajny dokument świadczący o dobrej jakości materiału budowlanego. Uczciwy producent wyrobów budowlanych, taki jak firma Ytong, zdaje sobie sprawę, że sprzedając klientowi bloczki z betonu komórkowego, sprzedaje mu równocześnie gwarancję funkcjonalności i bezpieczeństwa postawionych z Ytonga ścian. Firma Ytong wydaje deklaracje zgodności na wszystkie swoje produkty, ale dodatkowo zdecydowała że dobrowolnie podda procesowi certyfikacji na znak bezpieczeństwa „B” wyroby ze swoich zakładów w Sieradzu i Ostrołęce - od 2000 roku zarówno bloczki jak i płyty ścienne i dachowe Ytong oznakowane są symbolem znaku bezpieczeństwa. Ponadto produkty Ytong przeszły pozytywnie ocenę higieniczną Państwowego Zakładu Higieny, co oznacza, że pod względem zdrowotnym są one w pełni bezpieczne dla użytkowników. Wspomniane dodatkowe dokumenty potwierdzające wysoką jakość materiałów Ytong są wyrazem starań firmy o to, by klient kupujący Ytonga był pewien, że materiał z którego powstanie jego przyszły dom jest trwały, solidny i bezpieczny dla domowników przez długie lata.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin