wedel poprawiony tip top.docx

(6466 KB) Pobierz

Model systemu produkcyjnego dla czekolady Wedel

 

Politechnika Częstochowska

Wydział Zarządzania

Instytut Inżynierii Produkcji

 

 

Zarządzanie Produkcja i Usługami

 

 

Proces produkcyjny dla czekolady „dwa smaki w jednej czekoladzie”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I  Model systemu produkcyjnego dla czekolady Wedel

 

1.1.  Charakterystyka przedsiębiorstwa

               

Marka  Wedel to od lat narodowy  symbol   dla Polaków, ma już blisko 160 lat. Wedel to

o wiele więcej niż marka – to słowo magiczne. Magia ta ma swoje źródło w bardzo konsekwentnych działaniach podejmowanych na przestrzeni ponad półtora stulecia .



Rys .1.1 Znak firmowy

Źródło: strona internetowa http://consumer.blox.pl (z dn. 1.11.2010)

 

W 1851 Karol Wedel założył przy ulicy Miodowej w Warszawie własny sklep, a przy nim parową fabrykę czekolady pod firmą „C.E. Wedel” Jego przysmaki podbiły serca mieszkańców stolicy, i nie tylko jako rzadkie i niezwykle cenne. W rok później wprowadził na rynek swój pierwszy przebój –karmelki śmietankowe, które reklamował w następujący sposób Zupełnie nowy i szczególny utwór cukierniczy, a nade wszystko wyborny środek leczący  i   łagodzący  wszelkie  cierpienia  piersiowe,  nader    skuteczny   na  słabości  te

w miesiącach wiosennych, a nawet dla niecierpiących i zwolenników delikatnego smaku-bardzo przyjemny wyrób”. Kolejnym wyrobem wylansowanym przez Wedla była czekolada w płynie, której jego zakład sprzedawał ponad 500 filiżanek dziennie. Tak w roku 1859 reklamował w gazecie wtedy już bardzo popularną manufakturę najlepszych słodyczy „Fabryka moja zaopatrzona jest zawsze w rozmaite delikatne i najdelikatniejsze gatunki czekolady parowej do picia i konsumowana w   najlepszym guście, w znacznym doborze

z najlepszego kakao urządzonej, z mocnym aromatem, która również po bardzo umiarkowanych cenach sprzedaje się”.

Z upływem lat smakowitych wyrobów przybywało. Rok 1862 był w historii firmy kamieniem milowym. To w tym roku Karol Wedel przekazał firmę swojemu synowi. Odtąd Emil Wedel podjął wysiłek wprowadzenia w fabryce śmiałych rozwiązań i inwestycji, dzięki którym rozwinął asortyment produktów, sieć sklepów firmowych oraz zasięg sprzedaży wybornych Wedlowskich produktów. Emil był pierwszym z rodu Wedlów, który urodził się w Polsce. Jego ojciec, Karol, był z pochodzenia Niemcem, a swoje wyjątkowe umiejętności cukiernicze zdobywał w Berlinie, Paryżu i Londynie.

Rozrastający się w ogromnym tempie zakład w 1865 roku rozpoczął produkcję czekolady w paru gatunkach za pomocą sprowadzonych z Paryża maszyn stanowiących prawdziwą nowość w Królestwie Polskim. Do roku 1865 Czekolady Wedla były już tak popularne, że niebawem doczekały się pierwszych...podróbek.

 

 



Rys.1.2 Podpisywanie czekolad w fabryce Wedla

 

 

 

 

 

 

Źródło: Strona internetowa www.wedel.pl (z dn. 1.11.2010)

Od dnia dzisiejszego każda tabliczka czekolady pochodząca z mojej fabryki opatrzona będzie na sobie we własnoręczny mój podpis.   Wszelkie zatem czekolady nie opatrzone

w stemple mojej fabryki i nie mające

na etykiecie mojego podpisu uważane być powinny za nie pochodzące z fabryki podpisanego-

takie wyjaśnienie złożył w roku 1869 Emil Wedel. Wtedy właśnie narodziła się tradycja firmowania naszych czekolad podpisami twórców – co do dziś jest ich znakiem rozpoznawczym, a tym samy gwarantem najwyższej jakości.

Pomnikiem działalności Emila Wedla jest powstała w   latach 1893-1894 kamienica przy ulicy Szpitalnej w Warszawie. Na jej tyłach umieszczono bardzo nowoczesną jak na owe

 

 

 

Rys.1.3 Kamienica na ul. Szpitalnej w Warszawie



 

 

 

 

 

 

Źródło: Strona internetowa www.wedel.pl (z dn. 1.11.2010)

 

 

 

czasy fabrykę słodyczy, a w samej kamienicy, od frontu, otworzono istniejący do dziś Staroświecki Sklep i               Pijalnię Czekolady. Tak powstała jedna z najnowocześniejszych manufaktur II Rzeczypospolitej, która rozpoczęła działalność w 1934 roku i z każdym kolejnym rokiem rozwijała się w niezwykłym tempie. To wówczas powstały receptury słynnego Ptasiego Mleczka, Mieszanki Wedlowskiej, a także czekolady Jedyna.

 

 



Rys.1.4 Etykieta czekolady „Jedyna”

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: Strona internetowa http://www.spodlady.com (z dn. 2.11.2010)

Następnym przełomem w naszej historii była  kolejna  zmiana  w  sztafecie  pokoleń,  czyli  przejście  firmy  pod  rządy Jana Wedla, syna Emila. To on zadecydował, że czas najwyższy wybudować nową fabrykę i przenieść ją na warszawską Pragę. W następnych latach polityka eksportowa firmy oraz zainteresowanie jej słodyczami sprawiły, że około 1936 roku czekolada  Wedlów  była   juz   wysyłana   regularnie,   specjalnym   samolotem   RWD  13,

do   sklepów   firmowych   w  Paryżu  czy  Londynie, do Ameryki Północnej, a nawet Japonii.

To jednak nie jedyne wyjątkowe wydarzenie towarzyszące tej dacie. Tego roku powstało również oryginalne Wedlowskie Ptasie Mleczko! Była to wówczas jedna                  z największych oraz najnowocześniejszych fabryk warszawskich, która w swojej nowej siedzibie na ulicy Zamoyskiego zatrudniała ogółem 1350 pracowników. Do osiągnięcia tak wspaniałych efektów przyczyniły się kolejne pokolenia rodziny Wedlów oraz ich współpracownicy.

              Na wizerunek firmy składały się takie czynniki jak: niespotykana gdzie indziej opieka socjalna, własna służba medyczna, dom mieszkalny pobudowany dla pracowników, żłobek, przedszkole, a także dom sportowy RYWAL oraz orkiestra zakładowa.Nawet w okresie upaństwowienia firmy, logo E. Wedel nadal pojawiało się na opakowaniach czekolad, jako rozpoznawalny i ceniony przez Polaków znak jakości. W 1946 roku, wraz z ustanawianiem nowego porządku powojennego świata, firma przestała należeć do rodziny Wedlów, przez następnych 50 lat będąc własnością państwa. Występowała wtedy pod nazwą 22 lipca dawny E.Wedel.



W 1991 roku 40 proc. Akcji firmy stało się własnością PepsiCo. Amerykański koncern spożywczy zainwestował w Wedla 20 mln dolarów. Fabryka została zmodernizowana,            a wedlowskie czekolady skutecznie oparły się konkurencji. Nowy właściciel utrzymał zatrudnienie na dotychczasowym poziomie, a ewentualne zwolnienia nie przekroczyły ustalonego z załogą poziomu. Kolejnym właścicielem Wedla została najstarsza brytyjska firma czekolad – Cadbury, która włączyła jedną z najstarszych polskich firm oraz najcenniejszą polską markę w największy na świecie koncern słodyczy Cadbury.

 

Rys.1.5  Nowa nazwa wyrobów Wedla

 

 

Źródło: Strona internetowa http://www.dobrybiznes.info (z dn. 11.11.2010)

 

Nazwa „E.Wedel” nie została zmieniona, a dzięki temu sojuszowi Wedel jest jednym                   z najpoważniejszych graczy na polskim rynku. Produkty Wedla trafiają m.in. do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii.

W 2007 roku został zapoczątkowany remont fabryki przy ulicy Zamoyskiego- obiektu z lat 30. ubiegłego wieku, wybudowanego przez Jana Wedla. W remontowanej fabryce Wedla funkcjonują już nowe laboratoria, linia Ptasiego Mleczka, nowe pomieszczenia socjalne dla pracowników, nowe biura, jak również unikatowa pracownia ręcznie tworzonych pralin, które można kupić w Pijalni Czekolady E.Wedel, która jest ukłonem w stronę tradycji. Swoim wystrojem kojarzą się z najświetniejszymi czasami firmy z okresu przedwojennego. Znajduje się tam niezwykle bogata oferta różnych odmian czekolady przygotowywanej na różne sposoby. Pijalnia Czekolady Wedla przy ul. Szpitalnej jest najstarszym tego typu lokalem działającym w Polsce. W 2004 roku obchodzi jubileusz 110-lecia istnienia. Jej stałymi gośćmi i zarazem prawdziwymi miłośnikami wedlowskiej czekolady byli m.in.: Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, Jarosław Iwaszkiewicz, Zofia Nałkowska, Julian Tuwim i Jerzy Waldorff.               W konkursie ogłoszonym kilka lat temu przez Gazetę Wyborczą warszawiacy uznali Pijalnię za jedno z najbardziej magicznych miejsc stolicy.

Prywatyzacja firmy przyniosła korzyści dla niej samej oraz dla Skarbu Państwa. Zyskali tez pracownicy, powstają nowe miejsca pracy nie tylko na terenie Warszawy.                 W Bielanach Wrocławskich pracę otrzymało 200 osób, z kolej w Skarbimierzu 300 osób.



Rys.1.6 Siedziba Cadbury Wedel

 

 

 

 

Źródło: Strona internetowa http://www.cadbury.pl (z dn.10.11.2010)

Firma po prywatyzacji oferuje naprawdę dobre warunki. Pracownicy mogą skorzystać z wielu świadczeń i benefitów pracowniczych, począwszy od specjalistycznych szkoleń i programów rozwojowych, wsparcia w nauce języka angielskiego, poprzez dofinansowanie pracodawcy do programów sportowych, posiłków w restauracji firmowej, a skończywszy   na licznych inicjatywach wewnętrznych, takich jak m.in. program wolontariatu pracowniczego,                    w którego ramach pracownicy mogą otrzymywać  granty na realizację własnych, autorskich projektów społecznych. Fabryka Wedla mieści się w Warszawie przy ulicy Zamoyskiego 28/30.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin