WYTYCZNE TECHNICZNE G-5.4 (1992 - Opracowanie dokumentacji wyjściowej do odnowienia ewidencji gruntów z zastosowaniem technologii fotogrametrycznej).doc

(378 KB) Pobierz

WYTYCZNE TECHNICZNE

  G-5.4  

OPRACOWANIE DOKUMENTACJI WYJŚCIOWEJ
DO ODNOWIENIA EWIDENCJI GRUNTÓW
Z ZASTOSOWANIEM TECHNOLOGII
FOTOGRAMETRYCZNEJ

 

 

WYDANIE PIERWSZE

Warszawa 1992


Wytyczne techniczne zostały opracowane w Instytucie Planowania i Urządzania Obszarów Wiejskich Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie przy wykorzystaniu prac wykonywanych przez PPGK w Warszawie, OPGK w Białymstoku i WBGiTR w Suwałkach.

Wytyczne opracował zespół w składzie: Stanisław Goraj, Mirosław Garliński, Kazimierz Przybyłowski zgodnie z zaleceniami Departamentu Geodezji, Kartografii i Gospodarki Gruntami Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, reprezentowanego przez Zenona Marca.


 

WARSZAWA 1991-02-08

MINISTERSTWO
GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA


 

 

Znak GK IV-6-/2/91

 

   W nawiązaniu do § 3 ust. 7 Instrukcji technicznej "O-1 Ogólne zasady wykonywania prac geodezyjnych". wprowadzonej do stosowania zarządzeniem Prezesa b. GUGiK w dniu 9 lutego 1979 r., w celu ujednolicenia opracowań dotyczących odnowienia ewidencji gruntów zaleca się stosowanie wytycznych "G-5.4 Opracowanie dokumentacji wyjściowej do odnowienia ewidencji gruntów z zastosowaniem technologii fotogrametrycznych.

 

GŁÓWNY GEODETA KRAJU

dr inż. Remigiusz Piotrowski

 


 


 

S P I S   T R E Ś C I

 

 

str.

I.

ZASADY OGÓLNE

7

 

Postanowienia ogólne

7

 

II.

WSTĘPNE PRACE TECHNICZNE

9

 

Protokół i mapa rozbieżności

9

 

Ustalenie granic jednostek ewidencyjnych

10

 

Ocena i uzupełnienie ewidencyjnej dokumentacji stanu władania gruntami

12

 

Protokół sprawdzenia i uzupełnienia stanu władania gruntami

14

 

Poglądowa mapa władania gruntami

20

 

Analiza i ocena istniejących materiałów geodezyjnych pod względem wartości technicznej

23

 

III.

GEODEZYJNA OSNOWA POZIOMA

29

 

Charakterystyka i zasady zakładania osnowy pomiarowej

29

 

Zasady zakładania K-punktów

32

 

IV.

PRACE TERENOWE

37

 

Przygotowawcze prace odnowienia i modernizacji ewidencji gruntów

37

 

Przygotowawcze prace wykonania mapy zasadniczej

39

 

Osnowa pomiarowa

43

 

Pomiar granic działek gruntowych

45

 

Uczytelnienie elementów sytuacyjnych ogólnogeograficznej treści mapy zasadniczej

47

 

V.

OPRACOWANIE DOKUMENTACJI DO ODNOWIENIA CZĘŚCI OPISOWEJ OPERATU EWIDENCJI GRUNTÓW

48

 

Mapa zasadnicza

48

 

Pomiary uzupełniające

51

 

Sprawdzenie kartometryczności pierworysów

53

 

Uzgodnienie granic użytków gruntowych i konturów klasyfikacyjnych

54

 

Mapa ewidencyjna gruntów

55

 

Zarys pomiarowy

57

 

Obliczenie powierzchni

59

 

Porównawcze zestawienie powierzchni

64

 

VI.

ZAŁĄCZNIKI

67


 

I. ZASADY OGÓLNE

Postanowienia ogólne

 

§ 1

1.       Niniejsze wytyczne techniczne określają zasady wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych związanych z odnowieniem i modernizacją istniejącej ewidencji gruntów.

2.       Omawiane w wytycznych odnowienie i modernizacja istniejącej ewidencji gruntów jest integralnie związana z procesem zakładania lub modernizacji mapy zasadniczej w skali 1:2000 i 1:5000 (zał. 1).

 

§ 2

1.       Odnowienie i modernizacja istniejącej ewidencji gruntów jest zabiegiem techniczno-prawnym, w wyniku którego następuje doprowadzenie istniejącej ewidencji gruntów do postaci określonej instrukcją techniczną "G-5. Ewidencja gruntów".

2.       Użyte w wytycznych określenie "istniejąca ewidencja gruntów" oznacza ewidencję gruntów założoną wg zasad obowiązujących przed dniem wejścia w życie instrukcji G-5.

3.       Użyte w wytycznych określenie "ewidencja gruntów" oznacza ewidencję gruntów po odnowieniu i jej modernizacji.

 

§ 3

Przy odnowieniu i modernizacji istniejącej ewidencji gruntów przestrzega się zasady tzw. ciągłości danych ewidencyjnych oraz maksymalnego wykorzystania dotychczasowego zasobu jako podstawowego źródła danych o gruntach i osobach władających tymi gruntami.

 

§ 4

W toku prac wykonywanych w trakcie odnowienia i modernizacji istniejącej ewidencji gruntów przestrzega się przepisów obowiązujących instrukcji technicznych. W szczególności dotyczy to instrukcji "G-1. Pozioma osnowa geodezyjna", "K-1. Mapa zasadnicza", "G-4. Pomiary sytuacyjne i wysokościowe", "G-5. Ewidencja gruntów" zwanych dalej instrukcjami G-1, K-1, G-4, G-5.

 

§ 5

1.       Położenie punktów załamania granic działek gruntowych dla odnowienia i modernizacji ewidencji gruntów określa się w drodze pomiarów bezpośrednich.

2.       Opracowanie i aktualizację mapy zasadniczej w zakresie jej treści ogólnogeograficznej wykonuje się metodą fotogrametryczną.

 

II. WSTĘPNE PRACE TECHNICZNE

Protokół i mapa rozbieżności

 

§ 6

Prace techniczne poprzedzające odnowienie i modernizację istniejącej ewidencji gruntów obejmują:

- ocenę oraz ewentualną korektę przebiegu granic jednostek ewidencyjnych (gmin) i obrębów ewidencyjnych,

- ocenę i uzupełnienie dokumentacji dotyczącej stanu władania gruntami,

- ocenę istniejącej dokumentacji geodezyjnej w celu określenia zakresu jej wykorzystania w procesie odnowienia i modernizacji istniejącej ewidencji gruntów.

 

§ 7

1.       Stwierdzone w toku prac technicznych i prawnych rozbieżności pomiędzy stanem ujawnionym w istniejącej ewidencji gruntów a stanem w innych obowiązujących dokumentach lub stanem faktycznym na gruncie są rejestrowane i omawiane w zbiorze dokumentów umownie nazywanych: protokółem oraz mapą rozbieżności

2.       Protokół rozbieżności jest zbiorem dokumentów tabelarycznych i opisowych założonym w trakcie prac przygotowawczych do odnowienia i modernizacji istniejącej ewidencji gruntów i uzupełnianym w toku całego procesu technologicznego. W poszczególnych częściach protokółu rejestrowane są wyniki przeprowadzonych ocen i analiz istniejącego zasobu geodezyjnego i ewidencji gruntów oraz wyniki nowych prac pomiarowych pod kątem możliwości wykorzystania ich do odnowienia i modernizacji istniejącej ewidencji gruntów (zał. nr 2).

3.       Mapa rozbieżności jest mapą, lub w miarę występujących potrzeb zbiorem map, w postaci kopii istniejących map ewidencji gruntów. Na mapie tej, w sposób poglądowy (schematyczny), zaznaczane są wyniki ocen i analiz istniejącego zasobu zarejestrowane i omówione w protokóle rozbieżności oraz zmiany zaistniałe w terenie, w zakresie elementów treści mapy ewidencyjnej.

 

Ustalenie granic jednostek ewidencyjnych i obrębów

 

§ 8

1.       Oceny przebiegu granic jednostek ewidencyjnych i obrębów ujawnionych w istniejącej ewidencji gruntów, dokonuje się pod kątem zgodności tego przebiegu z podziałem administracyjnym i gospodarczym oraz granicami: rejonów statystycznych, obwodów spisowych, jednostek urbanistycznych czy wreszcie historycznie ukształtowanych granic wsi. Równocześnie oceniane granice powinny nawiązywać do infrastruktury i sytuacji terenowej reprezentowanej głównie przez: ciągi komunikacyjne, cieki wodne, zbiorniki wodne, granice lasów państwowych, rolniczych gospodarstw wielkoobszarowych (pgr, rsp) itp.

2.       Wyniki oceny przebiegu granic jednostek ewidencyjnych i obrębów wykorzystywane są w procesie odnowienia do korekty istniejących lub projektowania nowych granic obrębów ewidencyjnych. Wyniki oceny rejestrowane w protokóle rozbieżności (zał. 2 ) i na mapie dyżurnej obejmują:

a) wykaz granic ustalonych i rozgraniczonych w terenie z pełną dokumentacją rozgraniczenia,

b) wykaz granic istniejących, przewidywanych do rozgraniczenia,

c) wykaz granic nowych, przewidywanych do ustalenia a nawet technicznego zaprojektowania ich przebiegu w terenie oraz rozgraniczenia.

 

§ 9

1.       Jeżeli istniejący podział jednostek ewidencyjnych na obręby nie odpowiada kryteriom instrukcji G-5, projektuje się nowe granice obrębów lub dokonuje korekty granic istniejących w celu doprowadzenia do zgodności ich przebiegu z granicami:

- podziału administracyjnego,

- rejonów statystycznych,

- jednostek urbanistycznych (bilansowych),

- historycznie ukształtowanych obszarów wiejskich,

- szkieletowych elementów infrastruktury i sytuacji terenowej (ciągi komunikacyjne, cieki, zbiorniki wodne itp.).

2.       Zaprojektowane nowe granice obrębów lub skorygowane odcinki granic istniejących, wymagają uzgodnienia z właściwymi organami administracyjnymi.

3.       Dla zidentyfikowanych i utrwalonych w terenie nowych lub skorygowanych odcinków granic jednostek ewidencyjnych i obrębów sporządza się dokumentację z ich rozgraniczenia.

4.       Dla graficznego przedstawienia granic jednostki ewidencyjnej i obrębów wykonuje się dla tej jednostki mapę podziału na obręby wykorzystując do tego celu mapy topograficzne w skali 1 :10 000 lub 1: 25 000. Na mapę tę wpisuje się nazwę jednostki ewidencyjnej oraz kolejne numery i nazwę obrębów:

a) jako nazwę jednostki ewidencyjnej przyjmuje się nazwę jednostki administracyjnej stopnia podstawowego, której obszar stanowi jednostkę ewidencyjną,

b) jako nazwy obrębów przyjmuje się nazwy ustalone urzędowo lub przyjęte zwyczajowo dla gruntów wchodzących w skład tych obrębów (sołectw, wsi, przysiółków, niw, uroczysk, itp.),

c) na mapie podziału jednostki ewidencyjnej zaznacza się również granice i wpisuje numery oraz nazwy:

- rejonów statystycznych,

- jednostek urbanistycznych (bilansowych) stref ekonomicznych,

ponadto na mapę tę wpisuje się klauzule i potwierdzenia przebiegu granic obrębów z granicami pozostałych jednostek podziału terenowego.

 

Ocena i uzupełnienie ewidencyjnej dokumentacji
stanu władania gruntami

 

§ 10

1.       Ocena i uzupełnienie ewidencyjnej dokumentacji dotyczącej stanu władania gruntami, polega na usystematyzowaniu informacji o władaniu jakie zgromadzone są w dokumentach istniejących oraz na opracowaniu protokółu sprawdzania i uzupełnienia stanu władania i poglądowej mapy władania gruntami. Wyniki oceny rejestrowane są również w protokóle i na mapie rozbieżności (zał. 2):

a) w protokóle rozbieżności rejestruje się ilość zmian w zakresie władania gruntami w stosunku do istniejącej ewidencji gruntów z omówieniem ich rodzaju i charakteru.

b) na mapie rozbieżności rejestruje się ilość i rodzaj zmian w zakresie władania gruntami w stosunku do istniejącej ewidencji gruntów przez zaznaczenie granic nowo powstałych działek gruntowych oraz określenie granic działek ulegających likwidacji.

2.       W celu wykonania oceny i uzupełnienia ewidencyjnej dokumentacji dotyczącej stanu władania gruntami wykorzystywane są:

a) operaty istniejącej ewidencji gruntów,

b) operaty techniczne powstałe w wyniku zmian stanu władania jak np.: podziały, wywłaszczenia, scalenia gruntów itp.,

c) dokumenty biur notarialnych (księgi wieczyste i zbiory dokumentów) oraz

d) dokumenty jednostek administracji państwowej (księgi gospodarcze, karty gospodarstw) w urzędach gminnych.

3.       Do podlegających badaniom dokumentów urzędowych zawartych w operacie istniejącej ewidencji gruntów zalicza się:

a) rejestr gruntów,

b) zbiór dowodów wpisów do rejestru,

c) protokół ogłoszenia stanu władania.

4.       Badanie pozostałych dokumentów ogranicza się do ustalenia danych, których nie uzyskano przy badaniu dokumentów zawartych w operacie istniejącej ewidencji gruntów.

5.       Wyniki oceny i uzupełnienie ewidencyjnej dokumentacji dotyczącej stanu władania gruntami uwidocznione w protokóle sprawdzenia i uzupełnienia stanu władania oraz na poglądowej mapie władania gruntami podlegają weryfikacji terenowej.

6.       W ramach weryfikacji przy udziale władającego gruntami dokonuje się sprawdzenia i uzupełnienia zarejestrowanych wcześniej informacji w protokóle sprawdzenia i uzupełnienia stanu władania oraz na poglądowej mapie władania jak również wprowadza się ewentualne poprawki. Wprowadzenie poprawek polega przy tym na skreśleniu zapisu błędnego i wprowadzeniu zapisu właściwego tak jednak aby skreślony zapis pozostawał czytelny.

7.       Zweryfikowana w terenie poglądowa mapa władania i protokół sprawdzenia i uzupełnienia stanu władania gruntami po opatrzeniu każdej jego pozycji podpisami władającego gruntem i osoby sporządzającej protokół, stanowią pełną i wystarczającą podstawę do dokonania wpisów dotyczących władania w odnawianym operacie ewidencji gruntów.

 

Protokół sprawdzenia i uzupełnienia stanu
władania gruntami

 

§ 11

1.       Protokół sprawdzenia i uzupełnienia stanu władania gruntami sporządzony jest oddzielnie dla każdego obrębu ewidencyjnego w układzie grup rejestrowych dla poszczególnych jednostek rejestrowych. W protokóle umieszcza się następujące dane:

a) nazwiska i imiona oraz imiona rodziców i daty urodzenia w odniesieniu do osób fizycznych władających gruntami, a w przypadku instytucji posiadających osobowość prawną, nazwy tych instytucji w pełnym brzmieniu,

b) adresy władających gruntami,

c) rodzaj władania gruntami,

d) podstawę prawną władania i prawną nomenklaturę działek lub ich części,

e) adresy i numery działek oraz ich powierzchnie według operatów istniejącej ewidencji gruntów,

f) adresy i numery działek oraz ich powierzchnie według ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów,

g) dotyczące ograniczonych praw rzeczowych ustanowionych dla określonych działek gruntowych lub ich części,

h) dzierżawy,

i) dotyczące informacji o władaniu gruntami w innych jednostkach ewidencyjnych i obrębach,

j) dotyczące adresów i numerów działek jakie należy przyjąć w ewidencji gruntów.

2.       Zgodnie z ustaleniami instrukcji G-5 jednostką rejestrową wykazywaną w protokóle i innych częściach operatu ewidencyjnego stanowią grunty jednej lub więcej dzia...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin