Ogniwa, momenty procesu uczenia się.doc

(39 KB) Pobierz
Uświadomienie uczniom celów i zadań nauczania – powstawanie pozytywnych motywów uczenia się

Uświadomienie uczniom celów i zadań nauczania – powstawanie pozytywnych motywów uczenia się

 

Sposoby uświadamiania zadań:             -     - gromadzenie książek, czasopism, robienie notatek; - wycieczki; - ilustracje, modele, wykresy; - gazetki ścienne; - spotkanie z klasą osiągającą lepsze wyniki nauczania.

 

Jak wzbudzać motywacje: - odwoływać się do zainteresowań uczniów; - stosować aktywne nauczanie (metody problemowe);    - urozmaicać lekcje; -odwoływać się do uczuć uczniów ich przeżyć, doświadczeń (sposoby werbalne za mało skuteczne).

 

To ogniwo w zasadzie powinno wystąpić na każdej lekcji, czasami z różnym nasileniem (mocniej na pierwszych) w różnych jego miejscach.

To ogniwo zajmuje dużo czasu gdy:               - przechodzimy do nowego materiału zajmującego dużo jednostek lekcyjnych;            - przechodzimy do nowego działu programu (na pierwszej lekcji);  - gdy zaczynamy realizować nowy przedmiot.

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie nowego materiału – czynności teoretyczne i praktyczne (notowanie, słuchanie)

 

To ogniwo występuje najczęściej gdyż takich lekcji jest najwięcej. Najczęściej dominuje w klasach starszych. W klasach młodszych występują wszystkie ogniwa jednocześnie inaczej dzieci by się zanudziły.

 

Trzy sposoby wprowadzania nowego materiału:

- poznanie zmysłowe (najczęściej postrzegane) – bezpośrednie zetknięcie uczniów z rzeczami, przedmiotami, zjawiskami, procesami. Im więcej zmysłów jest zaangażowanych to postrzeganie jest pełniejsze; - zetknięcie ucznia ze środkami zastępczymi ale zbliżonymi do rzeczywistośc np. modele, mapy, obrazy, rysunki, schematy;  - słowo mówione lub drukowane – sposób werbalny.

 

- Naturalne przedmioty w naturalnym środowisku to najlepszy sposób (szczególnie w klasach młodszych) wprowadzania nowego materiału (klasa na wycieczce).

- Naturalne przedmioty w środowisku sztucznym  (klasy starsze)

- Środki zastępcze (tabele, mapy, środki audiowizualne itp.)

Sposób werbalny (słowo mówione i drukow)

 

 

Uogólnienie przyswojonego materiału – powstawanie pojęć i sądów.

 

Cała nasza wiedza składa się z  systemu pojęć, sądów, twierdzeń, praw i teorii naukowych.

Proces powstawania pojęć polega na odrywaniu cechy wspólnej dla danej klasy przedmiotu czyli polega na abstrahowaniu.

Etapy kształtowania pojęć (ogólne):           - kojarzenie nazw z odpowiednimi przedmiotami; - gromadzenie informacji o zewnętrznych cechach przedmiotów i zjawisk;       - kształtowanie pojęć.

Szczegółowe momenty kształtow. pojęć:     - porównywanie danej rzeczy z innymi; - wykrywanie cech podobnych (zewnętrznych i istotnych) i ich uogólnianie np. szukanie tego samego co jest wspólne np. dla różnych ćwiczeń, dla różnych owoców, różnych faktów społecznych;       - poszukiwanie cech różniących dane rzeczy od innych zarówno nieistotnych cech zewnętrznych różniących dane przedmioty między sobą (np. barwa, kształt, smak) jak i cech istotnych różniących daną rzecz od innych (np. czym różnią się owoce od innych części rośliny) oraz ujawniających związki i zależności między nimi;          - synteza, połączenie w całość poszczególnych elementów prowadząca do powstania pojęcia;          - zastosowanie zdobytego pojęcia  w nowych sytuacjach.

Uogólnienie jest szczególnie ważne w szkole podstawowej, tam następuje uogólnianie pojęć, powstawanie sądów.

Utrwalenie przyswojonego materiału -  procesy memoryzacyjne – zapamiętywanie

W lekcji występuje w trzech wypadkach:      - przy zaznajamianiu  z nowym materiałem (wcześniej utrwalamy przyswojony materiał);       - po zrealizowaniu szerszego tematu obejmującego kilka lekcji (poświęcamy więcej czasu na powtórzenie lub całą lekcję poświęcamy powtórzeniu);     - po zrealizowaniu działu programu należy wprowadzić lekcję utrwalającą, powtórzenio

 

Trwałość wiadomości ucznia zależy od:

- czasu jaki upłynął od przyswojenia materiału, a jego utrwaleniu ( im czas krótszy to mamy lepsze efekty utrwalania);   - cech pamięci; - sposobu opanowania i utrwalania wiadomości (metody jakie stosuje nauczyciel przy nauczaniu i utrwalaniu) ;       - siły procesów pobudzania i hamowania w trakcie procesów uczenia się;                       . – ilości nagromadzonych wiadomości. 

 

Wymagania dydaktyczne dot. utrwalania:

- atmosfera towarzysząca powtarzaniu (na lekcji powtórzeniowej należy podać plan wg którego następuje powtarzanie, uzupełnić wiadomości, nagrodzić uczniów najbardziej aktywnych, nie wprowadzać sytuacji stresowych, nie oceniać uczniów – negatyw); - powtarzanie nie może odbywać się w tym samym układzie i porządku w jakim wiadomości były zdobywane ( nie może być to proces mechaniczny);                                . - wzmacnianie aktywności uczniów: (sposoby) zachęta; -pochwała; -odwoływanie się do zainteresowań uczniów; - do odpowiednich uczuć; odwoływanie się do doświadczeń życiowych, praktycznych ucznia; - odwoływanie się do praktyki.

 

Metody utrwalania wiadomości:

-          powtarzanie;

-          uczenie się na pamięć;

-          różnorodne prace samodzielne;

-          ćwiczenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kształtowanie umiejętności i nawyków      - ćwiczenie

Umiejętności kształtowane są zarówno w szkole jak i w domu.

Umiejętność – to sprawność w posługiwaniu się właściwym dla danego przedmiotu nauczania regułami przy wykonywaniu określonych zadań.                             

Nawyk – umiejętność wyćwiczona z brakiem udziału świadomości. (Te umiejętności, które da się przekształcić w nawyk powinniśmy przekształcać. Nawyk zły, nabyty, ciężko jest zlikwidować).

 

Etapy kształtow. umiejętności i nawyków

- Uświadomienie uczniom nazwy i znaczenia danej umiejętności (np. sprowadzenie ułamka do wspólnego mianownika)               -  Sformułowanie na podstawie znanych uczniom wiadomości jednej lub kilku reguł działania;                                                         -  Wzorowy pokaz danej czynności przez nauczyciela ( gdy n-l nie może z różnych wzgl. to do  pokazu przygotowujmy ucznia);   -  Pierwsze czynności uczniów pod kontrolą nauczyciela (n-l koryguje błędy, zwraca uwagę co uczeń robi źle);                               -  Samodzielne i systematyczne ćwiczenia utrwalające dane czynności i prowadzące do przekształcenia umiejętności w nawyk..

 

 

 

 

Wiązanie teorii z praktyką

– działalność praktyczna uczniów.

 

 

 

Funkcje praktyki:

- pomocnicza – źródło teorii pogłębione wiedzą                                                             - sprawdzająca – może być sprawdzianem słuszności teorii;

-          w toku praktyki przekształcamy rzeczywistość ( praktyka jest skutecznym celem poznania)

-           

 

Sposoby wiązania teorii z praktyką:

- eksperyment, doświadczenie;

- koła zainteresowań;

- działka szkolna;

- różnorodne prace społeczne;

- wycieczki (np. do zakładów pracy)

-          konkretyzacja wiedzy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontrola i ocena wiadomości uczniów

– uczenie się, opanowywanie materiału.

 

Wyniki nauczania możemy rozpatrywać w znaczeniu:

-          wąskim – zmiany w wiadomościach uczniów;

-          szerokim – zmiany w uczniach pod wpływem wiadomości.

 

Celem kontroli jest: stwierdzenie braków wiedzy, umiejętności i nawyków uczniów, a nie akcentowaniu braków (celem kontroli nie jest stopień lecz stwierdzenie jakie są luki, braki w wiadomościach)

 

Ocena aby spełniała rolę wychowawczą musi być:

- słuszna w opinii nauczyciel jak i ucznia;     - zgodna z pewnymi normami i ocenami społ -  musi odpowiadać faktycznemu poziomowi 

wiadomości i zmian zachodzących w uczniu.

 

Kontrola i ocena nie może być zbyt często.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin