POWITANIE WIOSNY.doc

(56 KB) Pobierz
POWITANIE WIOSNY - SCENARIUSZ ZAJĘĆ

POWITANIE WIOSNY - SCENARIUSZ ZAJĘĆ 
Z DZIEĆMI KLAS MŁODSZYCH

Opracowanie: Małgorzata Konicka, Ewa Chlabicz

        Proponowany scenariusz to kilkugodzinna uroczystość powitania wiosny zorganizowana dla klas pierwszych. Po wprowadzeniu niewielkich zmian w scenariuszu, zajęcia takie można przeprowadzić z dziećmi klas zerowych, jak również drugich i trzecich. Głównym celem zajęć jest próba integracji uczniów tych klas. W zintegrowanym systemie kształcenia dzieci przebywają większość czasu wśród kolegów z własnej klasy, a kontakty z pozostałą społecznością szkolną są bardzo sporadyczne. Organizując takie zajęcia uczniowie mają możliwość poczucia się członkami nie tylko klasy, ale również całej szkoły.

Ośrodek tematyczny: Wiosna w przyrodzie i życiu ludzi.

Temat dnia: Powitanie wiosny.

Cele ogólne: - integrowanie zespołu uczniów klas pierwszych,
                    - kultywowanie tradycji związanych z powitaniem wiosny.

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

- wymienić kilka zwyczajów i obrzędów związanych z pierwszym dniem wiosny,

- recytować wiersz “Śniegu nie chcemy”, interpretując go,

- wspólnie z kolegami przygotować krótką scenkę na temat zachowania się
     niektórych zwierząt (niedźwiedź, bocian, żaba),

- przedstawić środkami plastycznymi swoje nastroje związane z pożegnaniem         zimy,

- odczytać teksty informacyjne dotyczące zadań do wykonania,

- zaobserwować zmiany zachodzące w przyrodzie wiosną,

- uczestniczyć w zabawach zachowując zasady bezpieczeństwa,

-zauważyć potrzebę utrzymania czystości w najbliższym otoczeniu.

Metody: problemowe - aktywizujące ( integracyjne, gry dydaktyczne, inscenizacja, odgrywanie ról, pytania i odpowiedzi),

eksponujące (słuchanie muzyki),

działań praktycznych (ćwiczeń).

 Formy: indywidualna jednolita, zbiorowa, grupowa jednolita, grupowa zróżnicowana, wycieczka.

Środki dydaktyczne: nagranie “Wiosna” Vivaldiego, wiosenna scenografia sali gimnastycznej, kartki z wiosennymi symbolami, kartki na wizytówki, Koperty z zadaniami, kartki z drogami dojścia, listy do grup, worki na śmieci, Marzanny, wiosenne przebrania dzieci, “termometr uczuć”.

 PRZEBIEG ZAJĘĆ

Etapy postępowania dydaktycznego

Realizacja

Rodzaj edukacji

Metody

Wprowadzenie w nastrój, powitanie integracyjne

Dzieci wchodzą do udekorowanej wiosennie sali gimnastycznej, w sali rozbrzmiewa utwór Wiosna Vivaldiego. Losują karteczkę z jednym z symboli: bocian, jaskółka, konwalia, rozglądają się, zajmują miejsca.

Prowadzący wita wszystkich w szczególny sposób, kto poczuje się powitany wstaje i kłania się:

- witam wszystkich, którzy mają imię rozpoczynające się głoską “K”,

- witam wszystkich, którzy mają okulary,

- witam wszystkich, którzy są dzisiaj w spodniach,

- witam wszystkich, którzy mają długie włosy,

- witam wszystkich, których jeszcze nie powitałam.

muzyczna

 

 

 

 

 

 

społeczna

 

 

 

 

 

aktywizująca:

integracyjna

Podanie celu spotkania

 

 

 

 

Inscenizacja

Prowadzący prowadzi krótką rozmowę z chętnymi osobami.

- Co czuliście wchodząc do sali?

- Jak myślicie dlaczego spotkaliśmy się tutaj?

- Spotkaliśmy się aby wspólnie powitać wiosnę.

- Klasa I przygotowała w związku z tym krótką inscenizację.

polonistyczna

aktywizujące

pytania i odpowiedzi

 

inscenizacja

Nauka przez dzieci klasy I

wiersza: Śniegu z lodem już nie chcemy

Po zakończonej inscenizacji proponujemy wspólną naukę fragmentów ( odpowiedzi do pytań) wiersza z inscenizacji: Śniegu z lodem już nie chcemy.

Uczeń prowadzący zadaje pytanie, klasa I odpowiada, pozostałe dzieci powtarzają odpowiedź.

polonistyczna

ćwiczeń

Plastyczne przedstawienie “dziecięcych problemów”

Zanim pójdziemy wspólnie utopić Marzannę, prowadzący proponuje aby każde dziecko narysowało na kartce, to co wraz z zimą chciałoby utopić, co przeszkadza, jakiś problem, smutek...

plastyczna

działań praktycznych

Zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o środowisko

Zebranie rysunków do worków na śmieci i ustalenie, że nie możemy ich wrzucić do wody , ponieważ ją zanieczyszczą, ustalenie, że “śmieci” należy wrzucać do specjalnych pojemników.

ekologiczna

aktywne pytania i odpowiedzi

Podział na grupy zadaniowe

Zadaniem uczestników jest teraz odszukanie symbolu jaki wylosowali wchodząc, na terenie sali oraz pozostanie w tych miejscach.

motoryczno - ruchowa

działań praktycznych

Wykonanie wizytówek

Członkowie nowo powstałych grup wykonują na przygotowanych przez prowadzącego kartkach wizytówki
(każda grupa ma inny kształt wizytówek).

plastyczna

działań

praktycznych

Zabawy integrujące grupy.

Każda grupa siada w kręgu i rozpoczyna się zabawa integrująca, mająca na celu wzajemne poznanie się. Nauczyciele , którzy również są członkami poszczególnych grup rozpoczynają przedstawianie się..

Jestem..... lubię..... .

Przedstawiciele poszczególnych grup losują koperty z zadaniami za pomocą których mają zaprezentować swoją grupę. Zadanie odczytuje nauczyciel, wspólnie przygotowują

krótki występ, następnie prezentują się pozostałym dzieciom, które mają odgadnąć, co przedstawiają.

Zadania:

I gr. - Przedstawcie przylatujące bociany.

II gr. - Przedstawcie niedźwiedzi budzących się ze snu.

III gr. - Naśladujcie zachowanie się żab.

społeczna

 

 

 

 

 

 

przyrodnicza

ruchowa

polonistyczna

aktywizująca: integracyjna

 

 

 

odgrywanie ról

Marsz na orientację

Nauczyciele odpowiedzialni za poszczególne grupy otrzymują opisane drogi dojścia na miejsce utopienia Marzanny.

Grupy zabierają ze sobą Marzannę oznaczoną ich symbolem.

Po przebraniu się w szatni, spotykają się na placu przed szkołą i ze swoimi opiekunami wędrują nad rzekę , kierując się planem otrzymanym od prowadzących.

motoryczno
- ruchowa

środowiskowa

działań praktycznych

Odnalezienie listu i wykonanie przewidzianych w nim zadań.

Grupy dochodzą do trzech różnych punktów, na każdą grupę czeka ukryty list (Aneks). Po odnalezieniu listu i odczytaniu, dzieci wykonują, zawarte w nim zadania.

muzyczno - ruchowa

ekologiczna

działań

praktycznych

Powrót do szkoły i podsumowanie pracy

Po powrocie do szkoły wszyscy spotykają się znowu na sali gimnastycznej, gdzie poszczególni uczniowie powracają do swoich klas.

W kręgu klasy mają dokończyć zdanie:

Dzisiejszy dzień był ....

Przed wyjściem każde dziecko przykleja “cenkę” na termometrze uczuć

społeczna

aktywizująca:

integracyjna

 źródło: opracowanie własne na podstawie bibliografii

Aneks

List do uczestników

Witamy was Kochane dzieci, jesteśmy bardzo zadowolone, że szczęśliwie dotarłyście nad rzekę i udało wam się odnaleźć ten list. Mamy jeszcze dla was kilka zadań.

Po pierwsze:

- uważajcie , aby nic złego wam się nie przytrafiło nad rzeką, zachowajcie szczególną ostrożność i słuchajcie się pań.

Po drugie:

- wraz z paniami powiedzcie wiersz żegnający zimę, i spalcie przyniesioną kukłę.

Po trzecie:

-wrzućcie jej resztki do wody wypowiadając przy tym zaklęcie: np.: Zmykaj za góry i lasy, zła zimo, odpływaj do morza!

Po czwarte:

- wykrzyczcie to co chcecie utopić wraz z Marzanną, swój smutek, troskę, czego nie chcecie aby było wiosną.

Po piąte:

- zaśpiewajcie jakąś piosenkę o wiośnie.

Po szóste:

- poszukajcie oznak wiosny,

 i po siódme:

- do załączonego worka zbierzcie spotkane śmieci i wyrzućcie je do śmietnika.

Po powrocie do domów przedstawcie za pomocą ilustracji to co podobało wam się podczas dzisiejszego dnia . Praca może być wykonana dowolną techniką. Gotowe prace przynieście do szkoły, zorganizujemy wystawę.

Życzymy miłej zabawy: organizatorki

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin