wiosnabn.doc

(38 KB) Pobierz
Scenariusz uroczystości szkolnej z okazji powitania wiosny

Scenariusz uroczystości szkolnej z okazji powitania wiosny
CELE:
doskonalenie umiejętności współdziałania w klasie,
kształtowanie umiejętności dobrej zabawy,
aktywizacja i integracja uczniów,
kształcenie umiejętności obiektywnego oceniania innych
ZADANIA DLA NAUCZYCIELA:
udekorowanie sali (wykonanie kukły Marzanny i postaci bałwana), przygotowanie zadań konkursowych (kart pracy) .
POMOCE:
dekoracja klasy, tablica z punktacją, kartki papieru, karty pracy do poszczególnych zadań, kredki, nagrody do konkursów, dyplomy.
UWAGA:
We wszystkich konkursach oprócz pierwszych nagradzanych miejsc, pozostali uczestnicy otrzymują nagrody pocieszenia

Tydzień przed planowanym konkursem uczniowie dostają listy, w których wiosna informuje ich o rychłym nadejściu, prosi poszczególne klasy o wykonanie: kukły Marzanny – klasa III, gaika – klasa II, bukietu z wiosennych kwiatów – klasa I.
W liście również zamieszczona jest informacja o niespodziance czekającej na dzieci w dniu 21 marca i potrzebie przygotowania się do niej. ( Wytypowanie z klasy osób chętnych do rysowania, rozwiązywania zagadek, układania puzli, śpiewania, rzucania do celu, wyszukiwania ukrytych wyrazów).


PRZEBIEG IMPREZY:
Wspólne zaśpiewanie piosenki „Wiosna w błękitnej sukience”. Uczniowie zajmują swoje miejsca .

Wprowadzeniem do konkursu będzie krótka inscenizacja :

„PRZYJŚCIE WIOSNY”
Jan Brzechwa

Występują: Kret, Jeż, Wąż, Kos, Sroka i czworo Dzieci.

Dziecko: Naplotkowała sosna,
że już zbliża się wiosna.
Kret skrzywił się ponuro:
Kret: Przyjedzie do nas furą...

Dziecko: Jeż się najeżył srodze:
Jeż: Raczej na hulajnodze.
Dziecko: Wąż syknął:
Wąż: Ja nie wierzę,
przyjedzie na rowerze.
Dziecko: Kos gwizdnął:
Kos: Wiem coś o tym,
przyleci samolotem.
Sroka: Skąd znowu –
Dziecko: rzekła sroka –
Sroka: ja jej nie spuszczam z oka
i w zeszłym roku w maju
widziałam ją w tramwaju.
(Dzieci poprzebierane za różne zwierzęta i ptaki)

Dziecko I: Nieprawda! Wiosna zwykle
przyjeżdża motocyklem!
Dziecko II: A ja wam tu dowiodę,

że właśnie samochodem.
Dziecko III: Nieprawda, bo w karecie!
Dziecko IV: W karecie? Cóż pan plecie?
oświadczyć mogę krótko,
ze płynie do nas łódką!
Dziecko: A wiosna przyszła pieszo.
już kwiaty za nią śpieszą,
już trawy przed nią rosną,
i szumią:
Wszyscy: Witaj, wiosno!

Sala udekorowana elementami wiosennymi (kwiaty, motyle).
Na centralnym miejscu stoi bałwan wykonany z materiały i kukła Marzanny z przyczepionymi woreczkami, w których są numerki od 1 do 18 i słodycze jako nagrody za poprawne wykonanie zadania wykonanie.
Na ścianie zawieszone hasło:

W I T A J  P A N N O  W I O S E N K O

(na razie każda litera hasła jest zasłonięta karteczką z numerem. Po wykonaniu kolejnego zadania zwycięzca podchodzi do Marzanny zdejmuje woreczek, odbiera nagrodę i odpina z hasła karteczkę z liczbą odpowiadającą numerowi wykonanego zadania. W ten sposób kolejne litery hasła zostają stopniowo odsłonięte.

Powitanie uczestników.
„Witam was drodzy przyjaciele w dniu szczególnie wesołym. Dzisiaj nadeszła przez wszystkich oczekiwana chwila. WIOSNA jest już tuż, tuż. Co prawda ZIMA daje jeszcze czasem o sobie znać, a to sypnie śniegiem, a to mrozem szczypnie. Jednak w końcu z nami się pożegna i z MARZANNĄ popłynie do morza. My śpiewem i zabawą chcemy się z nią rozstać i przywitać WIOSNĘ.
Widzę, że do dzisiejszej imprezy jesteście bardzo dobrze przygotowani. Macie kukły Marzanny , piękne gaiki i kwiaty. To wszystko jest nam potrzebne by ostatecznie pożegnać się z Zimą, ale teraz przejdźmy do zadań konkursowych.

Każdy młody człowiek wie jak wyglądają oznaki nadchodzącej wiosny i teraz to udowodnimy.
Proszę do siebie po jednej osobie z każdej klasy .”

ZADANIE (numery drużyn od 1 do 6 odpowiadają numerkom kartek zasłaniających hasło, każdy uczestnik tego zadania podchodzi do Marzanny i zdejmuje woreczek ze swoja liczbą)
Losowanie kartek z nazwą i numerem drużyny , rysowanie logo własnego zespołu.
1-krokusy
2-bociany
3-przebiśniegi
4-skowronki
5-bazie
6-motylki

punktacja - każdy uczestnik otrzymuje 3 punkty

ZADANIE ( numer kartki 7)
„Bardzo ładnie rysujecie, lecz czy bezbłędnie rozwiązujecie zagadki związane z wiosną ? O tym chcemy się teraz przekonać.

Na środek proszę po trzy osoby z każdej klasy.”

Rozwiązywanie wiosennych zagadek - losowanie pytań, poprawna odpowiedź 1 punkt

Powraca do nas z dalekiej strony,
Ma długie nogi i dziób czerwony.
Dzieci się śmiały, gdy go witały.
Żabki płakały przez dzionek cały.

Gdy ciepły marzec powróci z wiosną,
Białe puchate na wierzbach rosną.

Jeszcze śpi co żyje, jeszcze nic nie rośnie,
A on śnieg przebija, opowie nam o wiośnie.

Kiedy ciepła wiosna stopi śnieg i lód.
On budzi się ze snu i pyta o miód.

Są żółte jak kaczuszki, myślicie, że mają nóżki?
Nie! One wczesną wiosną na mokrej łące rosną.

Młody juhas w górach chwycił się za głowę.
Gdy zobaczył w śniegu kwiaty fioletowe.

Biegnie z lasu polną drogą, aż się trzęsie rudy ogon.
Rad zagląda na podwórko, by wizytę złożyć kurkom.

Siedziała w dziupli wtulona, pod kołderką z ogona.
Obudziła ją wczesna wiosna, teraz skacze po sosnach.

Wiosną radzi kuma kumie, ledwo budzą się ze snu.
Nad jezioro rzekę strumień, śpieszmy kumy ile tchu.

Szare futro, długie uszy, ogonek nieduży
Gdy się w krzakach coś poruszy, zmyka, aż się kurzy.

Każdy słyszy jej kukanie w wiosenny czas.
Ocali nam od gąsienic cały las.

Niedługo zima pryśnie, śnie już przebiłem, bo jestem ............

On pierwszy do nas z ciepłych krajów wrócił
I nad polami teraz piosnkę nuci.

W czerwonych butach po łące chodzę, czasem przystanę na jednej nodze.
I łypnę okiem, przekrzywię nogę: czy śniadanie dla mnie gotowe?

Jestem zwierzątko nieduże, ostre mam kolce na skórze.
Ja wiem i ty wiesz, że nazywam się .........

Gniazdko z błota lepi, pod dachu okapem.
Przylatuje wiosną, aby uciec latem.

Gdy chłód mu dokucza nieznośnie, w stos liści na zimę się kryje.
Lecz, gdy, zapachnie przedwiośnie, wysuwa kolce i ryjek

W krótkiej nazwie kwiatów mieszczą się „sanki”
A te kwiaty kwitną w marcu w mroźne ranki.

Przyleciał szary ptaszek, nad polem zaśpiewał jak dzwonek.
Znają go dobrze dzieci, to jest .............

W domu siedzieć szkoda, bo piękna .............


Siedmiobarwna wstęga pod niebem wisząca,
Utkana z deszczyku i promieni słońca.

Gdy po burzy lśni na niebie, wysoko nad nami
To urzeka mnie i ciebie wszystkimi barwami.


ZADANIE (numer kartki 8)
„Marzec to miesiąc znany ze swej przewrotności, raz słońce przygrzeje, to znów śnieg posypie. A wiadomo, że ze świeżego śniegu można lepić wspaniałe kule.
Proszę na środek po trzy osoby z każdej klasy do lepienia kul.”
(Każdy uczestnik dostaje po dwie kartki papieru, bierze je osobno do rąk, ręce podnosi na wysokość oczu i na dany sygnał zgniata kartkę formując w ten sposób kule)

punktacja - od 1 do 6 punktów

ZADANIE (każdy zespół wykonujący to zadanie podchodzi do Marzanny i zdejmuje woreczek z dowolną liczbą)
„Wiosna jest już blisko i na pewno odgłosy naszej zabawy docierają do niej. Udowodnijcie, że śpiewanie to wasza mocna strona.
Proszę na środek reprezentantów klas, którzy będą śpiewać piosenkę o Marzannie na melodię krakowiaczka.”

punktacja - każda drużyna otrzymuje po 3 punkty

ZADANIE (numer kartki 15)

„Rzucanie śnieżkami to ulubiona zabawa wszystkich dzieci, to już chyba ostatnia okazja aby wycelować w bałwana taką kulką. Co prawda nasze kule nie są ze śniegu tylko z papieru, ale zabawa na pewno będzie doskonała.
Proszę na środek z każdej klasy po dwie celnie strzelające osoby.”
(Na środku sali stoi bałwan wykonany z materiału, można także namalować go ma dużym kartonie, uczestnicy konkursu podchodzą na wcześniej wyznaczoną odległość i celują „kulami” w bałwana.)

punktacja - poprawny rzut 1 punkt

ZADANIE (numer kartki 16)
„Panna Wiosna to osóbka, która bardo lubi się stroić. Waszym następnym zadaniem będzie zaprojektowanie stroju dla tej młodej damy.
Proszę teraz do siebie po 3 reprezentantów każdej klasy. Kartki i kredki czekają na was, a więc do dzieła.”
(Uczniowie dostają kartkę z naszkicowana postacią dziewczynki w sukience, ich zadaniem jest wspólne „ubranie wiosny. W czasie punktacji bierzmy pod uwagę dobór kolorów i ilość dorysowanych elementów (wianek, bukiet itp.)

punktacja - od 1 do 6 punktów

ZADANIE (numer kartki 17)

„Przez ostatnie kilka miesięcy często używanymi słowami były: mróz, śnieg narty, ślizgawka, czapka, szalik. Teraz powoli będziemy o nich zapominać, a inne wiosenne słowa będą w modzie.
Następne zadanie będzie polegało na wyszukaniu w gąszczu liter właśnie takich słów.

Proszę na środek po dwóch przedstawicieli każdej klasy do zmierzenia się z tym zadaniem.”
Każda klasa dostaje kartę pracy i wyszukuje ukryte wyrazy.

punktacja- każdy wyraz 1 punkt

klasa I ukryte wyrazy - marzec, krokus, bocian, gaik, słonko
klasa II ukryte wyrazy - pąki, sasanka, wietrzyk, szpak, gniazdko
Klasa III ukryte wyrazy - Marzanna, przebiśnieg, zakwita, skowronek, bazie

ZADANIE (numer kartki 18)
„ Wszyscy lubimy układać puzzle. Następne zadanie jakie stoi przed wami polega na ułożeniu z elementów obrazka przedstawiającego wiosnę. Proszę do siebie po 3 osoby z każdej klasy chętne do wykonania tego zadania. Macie na to trzy minuty, życzę powodzenia”

punktacja - od 1 do 6 punktów

„To już wszystkie zadania, które dla was przygotowaliśmy, za chwilę nastąpi podliczenie punktów i ogłoszenie wyników, do tego czasu zaśpiewajmy wszyscy znaną wam piosenkę „Przyszła już wiosenka”.

OGŁOSZENIE WYNIKÓW , WRĘCZENIE DYPLOMÓW
Po przeprowadzeniu konkursu uczniowie pod opieką wychowawców udają się nad pobliską rzekę w celu utopienia Marzanny, lub do przyszkolnego ogródka w celu jej spalenia.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin